X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego nie staliśmy się łupkową potęgą? "Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 10:24
- Pojawiły się inne kraje, które zaczęły inwestować, pierwsze niepowodzenia były zniechęcające. Wprowadzono podatek bardzo mocno podwyższający koszty przyszłej eksploatacji. To się wszystko skumulowało. Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne - mówił na antenie radiowej Jedynki o niepowodzeniach związanych z wydobyciem gazu łupkowego Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju.  
Audio
  • Mariusz Jędrysek mówił o przyczynach, które spowodowały że nie staliśmy się "łupkową potęgą" (Sygnały dnia/Jedynka)

Kilka lat temu, gdy w Polsce odkryto złoża gazu łupkowego, wieszczono, że zostaniemy "łupkową potęgą". Tak się jednak nie stało. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?

Mariusz Orion Jędrysek zaznaczył, że pierwsza strategia ws. Łupków powstała za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Geologia się nie zmieniła, gaz jak był, tak jest. Natomiast zmieniła się kwestia sposobu podejścia. Prawo i Sprawiedliwość wydało w latach 2005-2007 pierwsze koncesje w określonej strategii po to, żeby rozpoznać wstępnie geologię w tym kierunku. Technologiami, jakich w Polsce nie było i finansami, jakich w Polsce w żaden sposób być nie mogło, bo trzeba było na to wydać wiele miliardów dolarów - tłumaczył Główny Geolog Kraju.

- Moja strategia wówczas była taka, wydałem kilka koncesji, bodaj pięć różnym inwestorom, w tym czasie zmieniamy organizację państwa, powołujemy właściwą agencję rządową, Służbę Geologiczną i przede wszystkim zmieniamy prawo - dodał.

Po zmianie władzy w 2007 roku nadeszła zmiana strategii. - Platforma Obywatelska tę strategię zaniechała, wydała wszystkie koncesje, czyli nie mogliśmy zapraszać innych inwestorów w ramach konkurencji, ponieważ te koncesje już posiadali wszyscy, którzy chcieli, albo którzy nimi handlowali. Każdy czekał na następnego, bo nikt nie chciał wydawać tych kilkuset milionów, po to, żeby poszukiwać. Tak sobie czekali, czekali, zaczęto zmuszać do tego firmy państwowe, one nie były do tego przygotowane, wydano kupę pieniędzy zbędnie  - podkreślił Jędrysek.

- Pojawiły się inne kraje, które zaczęły inwestować, pierwsze niepowodzenia były zniechęcające. Wprowadzono podatek bardzo mocno podwyższający koszty przyszłej eksploatacji. To się wszystko skumulowało. Główną przyczyną było podwyższone ryzyko inwestycyjne - dodał.   

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Piotr Gociek

Gość: prof. Mariusz Orion Jędrysek (wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomicnik rządu ds. polityki surowcowej)

Data emisji: 05.09.2018

Godzina emisji: 8.15

dcz/abi

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak