X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szef MON: przekonywaliśmy prezydenta do hasła Fort Trump

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 08:27
Są trzy cele, które stawiam sobie jako minister obrony – wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt i mocniej osadzone w strukturach NATO, w tym przede wszystkim w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w Jedynce szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślał, że stała baz wojsk USA w Polsce byłaby gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju.
Audio
  • Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak o planach stałej bazy USA w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Fort Trump to nie jest puste hasło, to działania – mówił w Jedynce minister obrony Mariusz Błaszczak. Ocenił, że jest popularne w mediach, także na Zachodzie. - Przekonywaliśmy prezydenta rano w Blair House (podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Białym Domu), by wykorzystać to hasło – mówił szef MON.

Szef MON mówił, że wraz z prezydentem odbywał już trzecią swoją wizytę w USA. - Za każdym razem rozmawiałem z politykami amerykańskimi na temat stałych baz, m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego (H.R.) McMasterem, potem z (byłym ambasadorem USA przy ONZ) Johnem Boltonem, z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem, odbyłem serię spotkań w Kongresie (...) - mówił. Tydzień temu spotkał się z przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych.

Minister obrony powiedział, że szef senackiej komisji ds. sił zbrojnych Jim Inhofe należał do współpracowników Ronalda Reagana. - Jemu m.in. zawdzięczamy to, że w projekcie budżetu, który jest zobowiązującym aktem prawnym w USA na 2019 rok – zapisano większe środki na armię USA. Również w tej ustawie jest zobowiązanie, które Kongres USA nałożył na Pentagon ws. dokonania oceny stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – dodał gość Jedynki.

- Zależy nam na przełożeniu tego faktu na działania. W USA dużą rolę w podejmowaniu tego rodzaju decyzji odgrywa Kongres – stąd tydzień temu zapytałem senatora Inhofe’a, co zrobić, by osiągnąć ten cel. Odpowiedział, by rozmawiać z senatorami z komisji sił zbrojnych i innych komisji – opowiadał szef MON. Dodał, że to nie jest jego ostatnia wizyta w USA.

Niewątpliwie stała obecność wojska USA w Polsce jest gwarancją bezpieczeństwa. Wiadomo, że rosyjski agresor nie napadnie państwa, w którym są wojska USA – mówił też Mariusz Błaszczak.

Szef MON dodał, że pieniądze zainwestowane w stałe bazy wojsk amerykańskich w Polsce to impuls rozwojowy i inwestycja w infrastrukturę.

Szef MON komentował wypowiedź byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w kwestii stałej bazy powiedział, że "przyjaciół sobie nie można kupić". Szef MON zgodził się z prowadzącą program, że wypowiedź Komorowskiego "to działanie na szkodę bezpieczeństwa Polski". - Pieniądze, które chcemy zainwestować w stałą bazę wojsk amerykańskich, to będą pieniądze zainwestowane w infrastrukturę, która będzie częścią systemu obronnego Polski – dodał.

Zauważmy, że stałe bazy wojsk amerykańskich wszędzie na świecie, to impuls rozwojowy – mówił. Jak dodał, państwa o takie bazy zabiegają, bo zwiększa to obrót gospodarczy, przyjeżdżają amerykańscy żołnierze.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda w rozmowie prezydentem USA powiedział: "Mam nadzieję, że razem zbudujemy Fort Trump". Według Donalda Trumpa zbudowanie stałej bazy wojsk USA w naszym kraju może kosztować 2 mld dolarów.

W audycji była też mowa o kampanii samorządowej.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 24.09.2018

Godzina emisji: 7.15

agkm/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: liczę na to, że obecność wojsk USA w Polsce będzie zwiększana

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 10:00
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w "Sygnałach dnia", że wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich i Sojuszu w Polsce, na wschodniej flance NATO, będzie jednym z tematów jego rozmowy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Mowa będzie również o bezpieczeństwie energetycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: stała obecność wojsk USA to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 09:47
– Agresor, który zaatakował Gruzję i Ukrainę, nie napadnie na państwo, w którym będą przebywać na stałe amerykańscy żołnierze. Będzie miał świadomość przegranej w takim konflikcie – powiedział w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń