Zbigniew Ziobro: zmiany w prawie nie dotyczą dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 08:04
- Przepis o tajemnicy zawodowej jest przepisem dość szerokim i dotyczy różnych grup zawodowych, a sprawa jest związana z zagrożeniem terrorystycznym i najcięższymi przestępstwami - mówił w "Sygnałach dnia" Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości.
Audio
  • Zbigniew Ziobro o pracach nad tajemnicą zawodową (Sygnały dnia/Jedynka)

Według mediów, w zapowiedzianej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu postępowania karnego ma znaleźć się zmiana, według której prokurator będzie mógł wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę. To samo miałoby dotyczyć przedstawicieli innych zawodów ustawowo zobowiązanych do zachowania tajemnicy, np. dziennikarzy.

Pytany o sprawę minister sprawiedliwości wyjaśnił, że na pewno sprawa nie dotyczy dziennikarzy. - Jeśli chodzi o dziennikarzy, to chciałbym kategorycznie zaprzeczyć - powiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że jeśli chodzi zmiany związane z tajemnicą zawodową, to takie prace rzeczywiście trwają. - Są jeszcze różne koncepcje, na pewno sprawa w najmniejszym stopniu nie będzie dotyczyć środowiska dziennikarskiego. Co do zmian w innym zakresie, nie chciałbym jeszcze zajmować stanowiska, wysłuchuję obecnie ekspertów, ustosunkuję się do tego, po wysłuchaniu wszystkich uczestników prac - podkreślił.

Wyjaśnił, że z propozycją takich zmian wystąpili prokuratorzy. - Ten przepis jest przepisem dość szerokim, dotyczy różnych grup zawodowych – powiedział minister. Dodał, że sprawa jest związana z zagrożeniem terrorystycznym i najcięższymi przestępstwami, które "są w dzisiejszej rzeczywistości pewną zmorą". - Prokuratorzy poszukują możliwości dotarcia do dowodów - pod kontrolą sądów oczywiście - które pozwalałyby skutecznie zwalczać najcięższą przestępczość – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Więcej, również o innych zmianach w prawie, w nagraniu rozmowy.


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Zbigniew Ziobro (prokurator generalny, minister sprawiedliwości)

Data emisji: 27.09.2018

Godzina emisji: 7.15

tjak/kh/ag


Czytaj także

Prezydent powoła sędziów wskazanych przez KRS. Zbigniew Ziobro: zlikwidowaliśmy zasadę "samokooptacji"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 14:43
- Wybór sędziów do SN dokonywany przez KRS jest bardziej czytelny i transparentny; zlikwidowaliśmy zasadę, według której "towarzystwo kolegów i koleżanek" samo decydowało, jakiego kolegę dopuścić do swojego składu - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń