Jarosław Gowin o Konstytucji dla Nauki: to korzyści dla uczelni i studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 09:51
- Konstytucja dla Nauki to korzyści dla uczelni. To także realna obrona praw studentów - mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Audio
  • Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, o Konstytucji dla Nauki (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, o Konstytucji dla Nauki (Sygnały dnia/Jedynka)

1 października w Poznaniu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019. Tego dnia zaczęła obowiązywać Konstytucja dla Nauki. O tym dokumencie mówił wicepremier Jarosław Gowin.

- Konstytucja dla Nauki to m.in. realna obrona praw studentów. Np. w miejsce podpisywanych do tej pory umów między uczelniami a nowymi studentami wejdą w życie katalogi opłat. Oznacza to, że każdy student rozpoczynając studia będzie wiedział za co ma płacić i ile ma płacić, bo w trakcie studiów nie będzie można tych opłat podnosić. Oprócz tego studenci będą reprezentowani we wszystkich ciałach decyzyjnych na uczelni, w tym także w nowo utworzonym organie, jakim będzie rada uczelni – podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ważną zmianą wiążącą się z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki będzie możliwość tworzenia przez uczelnie federacji. O tym również mówił w "Sygnałach dnia" Jarosław Gowin.

- Taka federacja przyniesie wiele korzyści. To np. możliwość prowadzenia wspólnych badań zespołów badawczych czy wspólnego występowania o granty. Takie sfederalizowane uczelnie w oczywisty sposób będą wyżej w rankingach, będą miały większe możliwości nawiązywania współpracy międzynarodowej - zaznaczył wicepremier.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jarosław Gowin, szef MNiSW

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 8.16

bb/ag

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceminister nauki: chcemy dać uczelniom autonomię

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:12
- Do tej pory przepisy ustawy wymuszały na uczelniach to, w jaki sposób mają być one wewnętrznie zorganizowane. My te kompetencje oddajemy strukturom uczelni - mówił na antenie Jedynki Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: żadna dyscyplina naukowa w Polsce nie zostanie zlikwidowana

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 10:30
- Nauka nie lubi rewolucji. Jest to obszar, w którym zmiany powinny być przeprowadzane wolniej i w przemyślany sposób - mówił w radiowej Jedynce wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci odczują reformę szkolnictwa wyższego? Przewodnicząca NZS komentuje

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 13:16
- Reforma uczelni wyższych dla samych studentów niewiele wniesie. Na pewno zmniejszyły się liczby przyjęć, co sprawi, że te studia będą faktycznie elitarne - mówiła w audycji "W samo południe" Patrycja Serafin, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 
rozwiń zwiń