Stanisław Dziwisz: gdy padło imię Karol, to zadrżałem

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 08:39
Ja myślałem, że może być taka sytuacja, że usłyszę nazwisko metropolity krakowskiego - powiedział w "Sygnałach dnia" kardynał Stanisław Dziwisz, wspominając oczekiwanie na wybór nowego papieża w 1978 roku. 
Audio
  • Kard. Stanisław Dziwisz o konklawe z 16 października 1978 roku (Jedynka/Sygnały dnia)
Kard. Stanisław Dziwisz
Kard. Stanisław DziwiszFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat. 16 października 1978 r., po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy, nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się biały dym, tym razem, jak się okazało, zwiastujący wybór papieża "z dalekiego kraju".

Świat był przyzwyczajony do tego, że zawsze jest wybierany Włoch - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, wspominając tamten dzień. Zaznaczył, że myślano też o kimś spoza Italii, a nazwisko Karola Wojtyły było brane pod uwagę w Watykanie, ale nie wszyscy byli przekonani, że to już właściwy czas na taki krok.

- Gdy padło imię Karol to zadrżałem, bo któż by nie zadrżał i by mu serce nie biło w tym momencie - powiedział kardynał, który czekał na wybór nowego papieża na placu św. Piotra. Tuż po wyborze kardynał Dziwisz został zaproszony na trwające jeszcze konklawe. Wspominał, że panowała tam radość i spokój po trudnych chwilach wyboru. - Jest między nami papież, jest przewodnik, pasterz - opisał atmosferę. 

Gość Jedynki dodał, że zaprowadzono go do ojca świętego, który wstał, bardzo serdecznie się z nim przywitał, po czym dodał "ale dali szkołę". - On zawsze miał humor, coś powiedział do radości - powiedział Dziwisz. Wskazał, że nie zdawał sobie wówczas sprawy, co ten wybór oznacza dla niego, ale wiedział, że przed nowym papieżem stoi ogromne wyzwanie. - Wiedziałem, że to ogromne wyzwanie da nowego papieża odnośnie Kościoła, a także kontaktów ze światem - dodał. Wspominał, że on, ze względu na małe doświadczenie w Watykanie, chciał wracać do Krakowa, ale papież stanowczo się temu sprzeciwił. - Absolutnie zostajesz tutaj. I zostałem - opisał sytuację Dziwisz. 

Kardynał mówił też o roli kard. Stefana Wyszyńskiego przy wyborze Karola Wojtyły na papieża, a także o rozwoju Centrum Jana Pawła II. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: kard. Stanisław Dziwisz

Data emisji: 16.10.2018

Godzina emisji: 7.16

fc

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz: Dzień Papieski jest po to, byśmy poznawali naukę Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 14:25
Dzień Papieski jest po to, byśmy poznawali naukę Jana Pawła II, słowo Boże, które głosił nam, Kościołowi, ale także współczesnemu światu - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w warszawskiej bazylice Św. Krzyża, inaugurującej obchody XVIII Dnia Papieskiego. 
rozwiń zwiń