X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Możdżer: Mieczysław Kosz jest jedną z najjaśniejszych postaci w historii polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 22:23
Trwają zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" opartego na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty. Film reżyseruje Maciej Pieprzyca, w roli genialnego muzyka zobaczymy Dawida Ogrodnika a za oprawę muzyczną odpowiada Leszek Możdżer, z którym rozmawiała Joanna Sławińska.  
Audio
  • Leszek Możdżer o muzyce do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" (Sygnały dnia/Jedynka)
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Moim zadaniem jest dostarczenie muzyki na plan. Skoro muzyka jest bohaterem w filmie, to aktorzy potrzebują dostać ją już wcześniej, żeby nauczyć się poprzez mowę ciała odzwierciedlić ruchy pianisty, kiedy będą już filmowani - zdradza słynny pianista i kompozytor.

Leszek Możdżer mówi, że w swoim domowym studio nagrywa utwory, które będą użyte na planie. - Realizuję też obraz na trzy kamery. Jedną kamerę mam ustawioną z lewej strony, żeby było widać lewą rękę, kolejną z prawej, żeby było widać prawą rękę a trzecią mam zawieszoną nad głową, żeby aktor wiedział dokładnie, w którym rejestrze klawiatury poruszają się dłonie, kiedy już będzie realizował zdjęcia - wyjaśnia.

- Wiąże się to z szeregiem trudności, bo trzeba grać tzw. całościowe podejścia jak w latach 80. czy 90. W dzisiejszych czasach komputerów o wiele wygodniej pracowałoby mi się kiedy realizowałbym po prostu poszczególne fragmenty muzyki a później montował je na komputerze. Zdałem sobie sprawę jak wiele wysiłku kiedyś kosztowało nagrywanie muzyki. Dziś wyręczają nas komputery - dodaje. 

Pianista mówi, że w jego opinii, Mieczysław Kosz jest "jedną z najjaśniejszych postaci w historii polskiego jazzu, geniuszem muzycznym, jednym z fundamentów polskiego jazzu". - Dobrze go znam, bo jako młody artysta wiele godzin spędziłem na słuchaniu jego muzyki. To jedno z najważniejszych nazwisk, które spowodowało mój własny język muzyczny i moją świadomość dlatego, że muzyka to nie tylko dźwięki ale też pole energoinformacyjne, do którego każdy dokłada jakąś swoją strukturę - podkreśla rozmówca Joanny Sławińskiej. 

Jak Leszkowi Możdżerowi udaje się pozostać po "jasnej stronie stanu wewnętrznego" porzucając jednocześnie tę ciemną, negatywną stronę? Jak pracuje mu się z Dawidem Ogrodnikiem? Czy aktor zagra wszystkie sceny przy fortepianie czy momentami zobaczymy dłonie dublera? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski, Daniel Wydrych

Rozmawiała: Joanna Sławińska

Gość: Leszek Możdżer (kompozytor, pianista jazzowy, producent muzyczny, twórca muzyki filmowej)

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 8.40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska Grupa Lotnicza zbuduje w Jesionce centrum serwisowe dla samolotów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 12:20
List intencyjny w sprawie budowy na terenie portu lotniczego Rzeszów-Jasionka centrum serwisowego dla samolotów pasażerskich podpisali w poniedziałek w Rzeszowie prezes Polskiej Grupy Lotniczej Rafał Milczarski i marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.
rozwiń zwiń