Sygnały Dnia 22 października 2018 roku, rozmowa z Marcinem Kierwińskim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 08:15
Audio
  • Poseł Marcin Kierwiński ocenił nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych (Jedynka/Sygnały dnia)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan poseł Marcin Kierwiński, Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska. Witam bardzo serdecznie.

Marcin Kierwiński: Dzień dobry.

Zadowolony?

Tak, w Warszawie możemy być zadowoleni. Ja akurat...

A w Polsce?

Także, także, myślę, że bardzo dobry wynik. Te większe, wszystkie większe miasta niemal z bardzo dobrym wynikiem kandydatów opozycyjnych, bardzo dobry wynik do sejmików. Widać, że w Polsce coś się zmienia, PiS powoli traci to, że wygrywał kolejne wybory.

A dlaczego pan uważa, że wynik Koalicji Obywatelskiej do sejmików to jest dobry wynik?

Ponieważ patrzę na wynik Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, to są dotychczasowe koalicje w większości sejmików i te koalicje z dużym prawdopodobieństwem przetrwają, z dużym prawdopodobieństwem wyborcy powiedzieli, że właśnie takich koalicji sobie życzą.

To chyba w końcówce kampanii wyborczej Patryka Jakiego pojawiło się takie hasło: „Jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, to rządzić Warszawą będzie Marcin Kierwiński”. Wczoraj Rafał Trzaskowski dziękował Marcinowi Kierwińskiemu, bo to pana wskazał jako jedną z tych osób, która organizowała całą kampanię i w gruncie rzeczy odpowiada za jego sukces.

Nie, za sukces Rafała Trzaskowskiego odpowiada Rafał Trzaskowski. To gigantyczna praca, ciężka praca Rafała Trzaskowskiego przez 12 miesięcy, wiele spotkań. Widać, że warszawiacy doceniają wiarygodność kandydata, przygotowanie kandydata i to, że Rafał Trzaskowski nikogo w tej kampanii nie udawał, mówił dokładnie to, co mówił kilka lat temu, i jest pewność, że mówi dokładnie to, co będzie robił za kilka dni, za kilka tygodni i za kilka miesięcy. W przypadku pana...

A od czego zacznie?

Sam to deklarował bardzo mocno. Pierwsza kwestia to darmowe żłobki i rozwój tej infrastruktury dla najmłodszych, dla młodych rodziców. Myślę, że utrzymane zostanie tempo inwestycyjne, czyli dokończenie dużych inwestycji infrastrukturalnych. Ten program jest bardzo, bardzo bogaty i jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski tutaj od pierwszego dnia będzie go realizował z taką żelazną konsekwencją. Ale jedno zdanie á propos poprzedniego pytania pani redaktor, ja chcę bardzo mocno podkreślić: największą siłą Rafała Trzaskowskiego jest właśnie to, że jest człowiekiem całkowicie niezależnym, że jest człowiekiem, który wielokrotnie potrafił pokazać, że to, czym się kieruje, to jest własne...i własny osąd sytuacji, i dobro jego własnych wyborców.

No dobrze, to w takim razie zostańmy jeszcze chwileczkę dosłownie przy Warszawie, ale już może przesuńmy się w stronę takiej kwestii, która może interesuje nie tylko samych mieszkańców Warszawy, no bo jeżeli chodzi o żłobki, no to przede wszystkim to jest postulat i jakaś ewentualna decyzja do nich adresowana. Ale też jedna z pierwszych zapowiedzi w czasie jeszcze takim prekampanijnym Rafała Trzaskowskiego była taka, że Pomnik Smoleński zostanie rozebrany. Czy to jest aktualna deklaracja?

Ja z tego, co pamiętam, to Rafał Trzaskowski mówił, że będzie o tym rozmawiał z warszawiakami, ale mówił też jedną bardzo ważną rzecz – że pomnik nielegalnie postawiony, a ten pomnik jest nielegalnie postawiony, nie szanuje decyzji samorządu czy też nie pyta samorządu w ogóle o decyzję, więc myślę, że Rafał Trzaskowski na ten temat z warszawiakami po prostu będzie rozmawiał.

A w jaki sposób będą przeprowadzane te rozmowy? Bo trudno też powiedzieć „będę rozmawiał z warszawiakami”.

Pani redaktor, musi pani poprosić pana prezydenta już czy też wszystko wskazuje na to, że prezydenta Trzaskowskiego, i z nim na ten temat rozmawiać. Ja nie chcę tutaj wychodzić przed szereg. Wiem jedno – że Rafał Trzaskowski tego typu decyzję będzie podejmował w szerokim konsensusie. W ogóle jest człowiekiem, który ceni sobie rozmowę i potrafi budować mosty, potrafi budować... łączyć ludzi, więc myślę, że w tej sprawie także będzie... zachowa taką racjonalną...

No, przyzna pan, że ta deklaracja to tak raczej z łączeniem ludzi ma niewiele wspólnego.

Nie, ta deklaracja wynikała...

Mówimy o deklaracji dotyczącej rozbiórki.

Ta deklaracja... Bo ja słuchałem to, pani redaktor, ta deklaracja ma dwie części. Pierwsza sprawa, bo to właśnie było bardzo mocne oświadczenie, że nie wolno tego typu rzeczy, bardzo gorących, rozgrzewających opinię publiczną, robić wbrew mieszkańcom, czyli wbrew samorządowi, wbrew mieszkańcom. Ale wtedy to była jedna część tej wypowiedzi. Druga część tej wypowiedzi była: „Jeszcze będę rozmawiał z warszawiakami”. Ja mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski nie pozwoli na samowolę wojewody z PiS-u. Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski w tej sprawie będzie bronił podmiotowości samorządu.

Dobrze, panie pośle, a proszę powiedzieć, czy Rafał Trzaskowski będzie chciał dokonać... po objęciu urzędu i wejściu do Ratusza warszawskiego będzie chciał  dokonać takiego audytu spraw związanych z reprywatyzacją czy raczej pozostawia to po prostu Komisji Weryfikacyjnej i się tym nie będzie zajmował?

Myślę, że Rafał Trzaskowski będzie chciał ogólnie dokonać audytu, przejrzeć, jaki jest ten punkt wyjścia niejako...

To prawda, ale wie pan, że ta sprawa akurat budzi największe emocje...

Tutaj deklaracje Rafała Trzaskowskiego były bardzo jasne: wszelkie osoby, które dopuściły się jakichkolwiek nieprawidłowości, powinny za to odpowiadać. Ja jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski tego dopilnuje.

To jasne, ale to rozumiem, że część z tych osób odpowiada już przed wymiarem... za chwilę będzie odpowiadać przed wymiarem sprawiedliwości, w tej chwili toczą się postępowania w prokuraturze. Ale czy Rafał Trzaskowski dokona audytu tej kwestii w urzędzie warszawskim?

Ja przede wszystkim mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski będzie potrafił wymusić (i to jest chyba dobre słowo) na większości parlamentarnej przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej. Taka ustawa była deklarowana, była deklarowana przez samego kontrkandydata, przez pana ministra Jakiego. Jeden projekt jest złożony, złożony przez Platformę Obywatelską. I jeżeli chcemy zamknąć sprawę reprywatyzacji, to musi być ustawa reprywatyzacyjna. I wiem, że Rafał Trzaskowski będzie bardzo mocno zabiegał, aby taka ustawa...

Ale na moje pytanie pan nie odpowiedział.

Nie, odpowiadam...

Rozumiem, że to jest jakaś inna...

Nie, pani redaktor...

...inna część aktywności w tej sprawie...

Nie, bardzo...

...natomiast ja się pytam o audyt, czy zostanie wykonany audyt do spraw reprywatyzacyjnych w Warszawie nowego prezydenta.

Bardzo konkretnie odpowiadam, że skoro Rafał Trzaskowski mówi, że dokładnie przejrzy kwestie reprywatyzacji, nie ma zgody na jakiekolwiek...

Czyli można się spodziewać takiego audytu.

...nie ma zgody na jakiekolwiek łamanie prawa, no to to jest kwestia sprawdzenia, kto za co odpowiadał. Działają sądy, działa prokuratura, to też jasne, ale z drugiej strony bardzo mocno Rafał Trzaskowski podkreślał jedną rzecz: nie da się unormować, rozwiązać problemu reprywatyzacji bez ustawy reprywatyzacyjnej.

No, to w gruncie rzeczy bardzo ważne dwie deklaracje, bo pan powiedział, że jednak będzie sprawdzenie, co w tej sprawie się działo w urzędzie miejskim w Warszawie, w Ratuszu, ale też powiedział pan, że działa i prokuratura, i sądy, czyli tak najgorzej w Polsce nie jest. Bo do tej pory słyszeliśmy, że prokuratura działa, ale politycznie, a sądy już nie działają.

Pani redaktor, bo w wielu kwestiach rzeczywiście prokuratura działa dziwnie. Jeśli pani przywołała Komisję Weryfikacyjną...

Ale rozumiem, że w kwestii...

Nie, bo pani przywołała też Komisję Weryfikacyjną. Ja na przykład bardzo jestem ciekawy, kiedy wreszcie na komisję wezwany zostanie Jakub R., czyli główny oskarżony w tej sprawie, bo to może dać zupełnie nowe światło na to, w jaki sposób w kwestie reprywatyzacji zaangażowani byli ważni politycy PiS-u. Też należy tę sprawę dokładnie wyjaśnić. Patryk Jaki jak na razie w tej sprawie nie zrobił kompletnie nic. A może inaczej: konsekwentnie robił wszystko, żeby te informacje nie dotarły do opinii publicznej przed wyborami samorządowymi.

Panie pośle, i jak pan przyjmuje wynik wyborów w Gdańsku?

Gdańszczanie zdecydowali, jest myślę, że teraz wszystkie ręce na pokład i poparcie dla... i praca na rzecz pana prezydenta Adamowicza ...

Czyli Koalicja Obywatelska będzie teraz popierać Pawła Adamowicza.

Koalicja Obywatelska bardzo jasno przedstawiała własnego kandydata. Ten kandydat uzyskał trzeci wynik, zresztą bardzo, bardzo przyzwoity. Teraz, gdy na placu boju został kandydat PiS-u i kandydat... dotychczasowy prezydent, pan prezydent Adamowicz, myślę, że jest naturalne, że Koalicja Obywatelska udzieli wsparcia panu prezydentowi Adamowiczowi. To wyborcy zdecydowali.

No właśnie, ja się zastanawiam, czy takie naturalne, bo pamiętam wywiady, których udzielił pan Jarosław Wałęsa, wasz kandydat w wyborach w Gdańsku o prezydenturę miasta Gdańsk, i on mówi... tam stawiał bardzo mocne zarzuty panu prezydentowi Adamowiczowi – mówił o nieuczciwości, mówił o tym, że ciążą na nim poważne zarzuty, że tutaj kwestie finansowe, nawet sugerował kwestie korupcyjne. No to jak w tym momencie po takich zarzutach pan może mówić, że wszystkie ręce na pokład i popieracie państwo człowieka, którego wasz kandydat oskarżył o tak poważne sprawy?

Od oskarżania nie są politycy, tylko od oskarżania są organy państwa. A jest rzeczą oczywistą, że gdańszczanie wybrali, kogo chcą widzieć w drugiej turze. Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska zawsze godzi się z werdyktami wyborców, to wyborcy powiedzieli: największe szanse na zwycięstwo ma pan prezydent...

No ale wie pan, że ta różnica to jest rzędu, przepraszam bardzo, 3% w tej chwili chyba.

To zobaczymy, jak będzie w drugiej turze, dlatego mamy z jednej strony kandydata...

No więc rozumiem... Ja dlatego o tym przypominam, bo rozumiem, że ten argument jest takim dość miałkim argumentem.

Nie, ale jest argumentem takim, że w drugiej turze wystartuje pan prezydent Adamowicz, więc mamy  z jednej strony kandydata PiS-u, kandydata partii, która nie za bardzo kocha samorządy, raczej chce upolitycznić samorządy, raczej chce zrobić wszystko, aby te samorządy miał y jak najmniej władzy, i z drugiej strony pana prezydenta Adamowicza. Dla mnie przynajmniej (...)

Którego wasz kandydat oskarżył o rzeczy bardzo złe, jeżeli chodzi o samorządy...

Nie no, nie oskarżył... On nie jest od oskarżania...

No, panie pośle, tutaj te wywiady są, no...

Nie, pani redaktor, ale chcę powiedzieć, że kandydaci nie są od oskarżania...

...nie da się tego zapomnieć.

...po pierwsze nie mieliśmy własnego kandydata...

Aha, czyli Jarosław Wałęsa po prostu źle się zachował pana zdaniem.

Mieliśmy własnego kandydata...

Niesprawiedliwie wobec Pawła Adamowicza.

Retoryka kampanii wyborczej jest różna, natomiast mieliśmy własnego kandydata, ten kandydat uzyskał  trzeci wynik. Dziś jest wybór, gdańszczanie dokonali takiego wyboru, za dwa tygodnie wybiorą albo prezydenta Adamowicza, albo pana Płażyńskiego. I to jest...

Nie, ja rozumiem, to jest dla wszystkich jasne. Ja dlatego się pytam, kogo będzie Koalicja Obywatelska popierała.

Ja osobiście... To będzie, oczywiście, decyzja władz regionalnych...

Ale będzie taka decyzja Koalicji Obywatelskiej w sprawie dokładnie Gdańska?

Myślę, że nie będzie jakichś oficjalnych uchwał w tej sprawie, raczej kieruję się w swoim odczuciu, że...

Dobrze, panie pośle, mamy dosłownie chwileczkę, ja chciałam jeszcze pana zapytać, czy państwo skorzystają z zaproszenia pana prezydenta, żeby razem wspólnie uczcić stulecie odzyskania niepodległości?

Jeżeli tylko pan prezydent będzie chciał wykonać jakikolwiek gest wobec polityków myślących inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość ...

A co musiałby prezydent zrobić, żebyście państwo mogli wspólnie...?

Być wreszcie prezydentem, który nie łamie Konstytucji, być wreszcie prezydentem wszystkich Polaków. To pan prezydent dwa lata temu powiedział...

To rozumiem, że by się musiał...

Nie, pani redaktor...

...podać do dymisji...

Ale proszę sobie przypomnieć...

...żeby sprostać tym wymaganiom państwa.

...maj 2016 roku, to święto majowe 3 Maja, i pan prezydent powiedział, że przecież on nie jest prezydentem wszystkich Polaków, on jest prezydentem Polaków, którzy jego wybrali. To kompletnie kłóci się z apolityczną prezydenturą wszystkich Polaków.

No, mam wrażenie, że jednak mocno pan przeinaczył wypowiedź pana prezydenta. Ale będzie taka decyzja podjęta? Państwo się wcześniej wypowiedzą w tej sprawie jednoznacznie czy nie?

Jeżeli chodzi o to, czy będziemy na uroczystości...

Tak, czy będzie uczestniczyć czy nie. Tak lub nie.

Na pewno się w tej sprawie  wypowiemy.

Bardzo dziękuję. Pan poseł Marcin Kierwiński...

Dziękuję bardzo.

...Platforma Obywatelska i Koalicja Obywatelska, był gościem Sygnałów Dnia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak