X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Sasin: zabezpieczenie wydane przez TSUE miało wpłynąć na wynik wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 08:50
- Zabezpieczenie wstrzymuje działanie prawa, ale go nie anuluje i skutków, które już nastąpiły - powiedział w "Sygnałach dnia" Jacek Sasin, kometując wydane przez Trybunał Sprawiedliwości UE tak zwane postanowienie o zabezpieczeniu. 
Audio
  • Jacek Sasin o zabezpieczeniu wydanym przez TSUE (Jedynka/Sygnały dnia)

Według nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie, którzy ukończyli 65 lat przechodzą w stan spoczynku. Wśród nich jest pierwsza prezes Sądu. Zmiany w sądownictwie krytykują polska opozycja oraz Komisja Europejska. Wstępne postanowienie wiceprezes Trybunału ogłosiła po analizie skargi Komisji Europejskiej na Polskę. Bruksela uznała, że ustawa o Sądzie Najwyższym łamie unijne prawo. Władze w Warszawie krytykowały tę wstępną decyzję, mówiły, że została wydana bez zapoznania się z polskimi argumentami. 

Jacek Sasin zwrócił uwagę na to, że postanowienie zostało wydane jednoosobowo przez wiceprezes trybunału. Minister Jacek Sasin podkreślił, że postanowienie o zabezpieczeniu jest obecnie analizowane. - Jednak wydany w pośpiechu dokument jest bezprecedensowy, gdyż przed jego wydaniem nie wysłuchano argumentów polskiego rządu. To jest zaprzeczenie fundamentów prawa, zgodnie z którym przed wydaniem każdego aktu obie strony sporu powinny być wysłuchane - mówił minister. 

Jego zdaniem zabezpieczenie "nakreśla oczekiwania, aby wywołać pewne skutki wsteczne". -  Zabezpieczenie wstrzymuje działanie prawa, ale go nie anuluje i skutków, które już nastąpiły - podkreślił gość Jedynki. Wyraził nadzieję, że sędziowie przeniesieni w stan spoczynku, których I prezes SN wezwała z powrotem, nie rozpoczną pracy. - Jeśli będą próbowali orzekać spowoduje to chaos prawny. Te wyroki będą wyrokami nieważnymi, będą je podejmować osoby, które nie są czynnymi sędziami - ocenił. 

W opinii ministra, w tak pospiesznym wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu chodziło o to, aby wpłynąć na wynik wyborów samorządowych w Polsce. - Ta decyzja wpisywała się w linię kłamliwej kampanii politycznej opozycji, która mówiła że rząd PiS planuje "Polexit" - stwierdził Sasin. 

Gość mówił też o powyborczych negocjacjach w sejmikach i możliwej współpracy z członkami PSL, choć Władysław Kosiniak-Kamysz ją stanowczo wyklucza. - Wielu działaczy w województwach, powiatach i gminach jest gotowych. Część wstrzymuje się, ponieważ obawia się reakcji kierownictwa partii - powiedział Sasin i dodał, że może być wiele miejsc, gdzie współpraca PiS-PSL zostanie nawiązana.

W audycji poruszono również temat wpisów Pawła Kukiz w mediach społecznościowych o piątkowej nocy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Jacek Sasin (minister w KPRM)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 7.16

fc/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Dera: żadne orzeczenie zabezpieczające nie jest podstawą do działań prawnych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 11:13
- Żadne orzeczenie zabezpieczające nie jest podstawą do jakichkolwiek działań prawnych - powiedział we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że należy poczekać na wyrok TSUE ws. przepisów o Sądzie Najwyższym, gdyż on umożliwia dopiero "ewentualną reakcję".
rozwiń zwiń