X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niebezpieczny gruziński Kazbek. Polacy dbają o turystów, którzy lekceważą ten szczyt

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 08:11
- Zdarza się, że do bazy na 3653 metrach wysokości docierają osoby w sandałach i koszulkach z krótkim rękawem. Z nadzieją, że nic się nie stanie i brakiem świadomości, że tu nie ma schroniska – powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Błeński z fundacji Medyk Rescue Team, która dba o bezpieczeństwo wspinających się na gruzińską górę Kazbek.
Audio
  • Marcin Błeński o górze Kazbek i polskich ratownikach dbających o bezpieczeństwo wspinających się na ten szczyt (Sygnały dnia/Jedynka)
Góra Kazbek
Góra KazbekFoto: candoyi/Pixabay/CC0 Creative Commons

Kazbek znajduje się blisko granicy Gruzji z Rosją, stąd w zależności od map i opracowań jednego lub drugiego kraju liczy od 5033 do 5047 m n.p.m. O bezpieczeństwo chcących zdobyć ten szczyt dbają polscy ratownicy, którzy stacjonują przy schronisku Meteo – Bethlemi Hut na 3653 metrach. Prowadzą dyżur w ramach projektu "Bezpieczny Kazbek" Fundacji Medyk Rescue Team.

- Pierwszy raz nasi ratownicy pojawili się tam w 2014 r. Stało się to po zaginięciu jednego z polskich turystów. Nie udało się znaleźć jego ciała, ale zawiązaliśmy akcję, która ma dbać o bezpieczeństwo wędrujących na szczyt Kazbeku – powiedział Marcin Błeński.

Jak podkreślił gość audycji, pojawienie się ratowników z Polski na gruzińskim pięciotysięczniku związane jest z jeszcze nie do końca rozwiniętym ratownictwem górskim Gruzinów oraz tym, że wspinający się na górę ją lekceważą.

- W Gruzji istnieje ogólnokrajowa służba ratownicza, która posiada wydzieloną grupę do działań w górach, ale ta grupa wciąż jest mocno w powijakach. Obecnie ratownicy gruzińscy nie widzą korelacji między ratownictwem a medycyną i to stanowi problem. W ratownictwie górskim medycyna to dość duży procent uratowanych ludzi - wyjaśnił gość audycji. - Tymczasem Kazbek jest niebezpieczną górą, na którą niektórzy próbują się wspinać bez specjalnego przygotowania – dodał.

Więcej o górze Kazbek i prowadzących tam akcje polskich ratownikach w całej rozmowie. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marcin Błeński (Medyk Rescue Team)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 7.16

bb/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak