Niebezpieczny gruziński Kazbek. Polacy dbają o turystów, którzy lekceważą ten szczyt

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 08:11
- Zdarza się, że do bazy na 3653 metrach wysokości docierają osoby w sandałach i koszulkach z krótkim rękawem. Z nadzieją, że nic się nie stanie i brakiem świadomości, że tu nie ma schroniska – powiedział w "Sygnałach dnia" Marcin Błeński z fundacji Medyk Rescue Team, która dba o bezpieczeństwo wspinających się na gruzińską górę Kazbek.
Audio
  • Marcin Błeński o górze Kazbek i polskich ratownikach dbających o bezpieczeństwo wspinających się na ten szczyt (Sygnały dnia/Jedynka)
Góra Kazbek
Góra KazbekFoto: candoyi/Pixabay/CC0 Creative Commons

Kazbek znajduje się blisko granicy Gruzji z Rosją, stąd w zależności od map i opracowań jednego lub drugiego kraju liczy od 5033 do 5047 m n.p.m. O bezpieczeństwo chcących zdobyć ten szczyt dbają polscy ratownicy, którzy stacjonują przy schronisku Meteo – Bethlemi Hut na 3653 metrach. Prowadzą dyżur w ramach projektu "Bezpieczny Kazbek" Fundacji Medyk Rescue Team.

- Pierwszy raz nasi ratownicy pojawili się tam w 2014 r. Stało się to po zaginięciu jednego z polskich turystów. Nie udało się znaleźć jego ciała, ale zawiązaliśmy akcję, która ma dbać o bezpieczeństwo wędrujących na szczyt Kazbeku – powiedział Marcin Błeński.

Jak podkreślił gość audycji, pojawienie się ratowników z Polski na gruzińskim pięciotysięczniku związane jest z jeszcze nie do końca rozwiniętym ratownictwem górskim Gruzinów oraz tym, że wspinający się na górę ją lekceważą.

- W Gruzji istnieje ogólnokrajowa służba ratownicza, która posiada wydzieloną grupę do działań w górach, ale ta grupa wciąż jest mocno w powijakach. Obecnie ratownicy gruzińscy nie widzą korelacji między ratownictwem a medycyną i to stanowi problem. W ratownictwie górskim medycyna to dość duży procent uratowanych ludzi - wyjaśnił gość audycji. - Tymczasem Kazbek jest niebezpieczną górą, na którą niektórzy próbują się wspinać bez specjalnego przygotowania – dodał.

Więcej o górze Kazbek i prowadzących tam akcje polskich ratownikach w całej rozmowie. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marcin Błeński (Medyk Rescue Team)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 7.16

bb/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak