Polskie tradycje wigilijne i świąteczne

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 14:05
W polskim świętowaniu Bożego Narodzenia znajdujemy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich, które występują jako warianty lub odmiany tego, co wspólne. O wspólnych, ale też specyficznie polskich zwyczajach mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Laskowska-Otwinowska, etnolog z Państwowego Muzeum Etnograficznego.
Audio
  • 24.12.18 Justyna Laskowska-Otwinowska o zwyczajach świątecznych
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/CC0

Wspólnota tradycji bożonarodzeniowych wiąże się przede wszystkim z chrześcijańską spuścizną kulturową, zachowującą dziedzictwo czasów minionych. Ale mamy też takie tradycje, które uchodzą za specyficznie polskie. Mówiła o nich etnolog, Justyna Laskowska-Otwinowska. - Typowo polską tradycją, która pojawiła się w XVIII wieku, jest łamanie się opłatkiem. Jest to nawiązanie do tradycji wczesnochrześcijańskich łamania się chlebem. Tutaj, podobnie jak w przypadku wielu innych zwyczajów, trzeba się odwołać do istotnych dla ludów rolniczych wierzeń. Niezwykle sakralna sytuacja świętowania ponownego przyjścia na świat Zbawiciela wymagała specjalnego uczczenia. Stąd m.in. podkreślenie jej charakteru przez oddzielenie strefy sacrum i profanum przejawiające się w tym wypadku użyciu do opłatka specjalnego pieczywa, nie wytworzonego na zakwasie, tak jak te, które było używane na co dzień -.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 24.12.2018

Godzina emisji: 13:06

Czytaj także

Polskie tradycje wigilijne. "Przełom i nowy początek"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 15:50
Wigilia jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. To punkt kulminacyjny przeżyć adwentowych. Wiąże się z bardzo bogatą liturgią domową, a obrzędy i zwyczaje sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. O historii i tradycjach wigilijnych mówił w audycji Wszystko Jest Historią ks. prof. Józef Naumowicz, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Stanisław Tasiemski: święta Bożego Narodzenia to okazja do pomyślenia o naszym człowieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 09:55
- Bóg stał się człowiekiem, wkroczył w ludzką historię, mówimy o tym, zgodnie z tradycją, ze jest to nowa era, rozpoczyna się zbawienie człowieka – mówił w Polskim Radiu 24 o. Stanisław Tasiemski – dominikanin.
rozwiń zwiń