Paweł Frątczak: najpierw wystrzelmy fajerwerki, a dopiero później wypijmy szampana

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 10:30
- Sylwester i Nowy Rok to dla strażaków zawsze bardzo pracowite dni z uwagi na to, że wolno wtedy używać środków pirotechnicznych. Szczególnie 1 stycznia widać gwałtowny wzrost pożarów – powiedział w audycji Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Audio
  • Paweł Frątczak o bezpieczeństwie w sylwestra (Sygnały dnia/Jedynka)
Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak
Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł FrątczakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Już za kilka dni sylwester. Wielu powita kolejny rok odpaleniem sztucznych ogni. Warto zatroszczyć się o to, by pokaz fajerwerków przebiegł bezpiecznie i nie spowodował żadnych groźnych sytuacji. Paweł Frątczak powiedział, że mimo apeli nie wszyscy przestrzegają specjalnych zasad bezpieczeństwa i co roku dochodzi do pożarów spowodowanych niewłaściwym odpaleniem fajerwerków. Rok temu w sylwestra i Nowy Rok strażacy interweniowali prawie 2 tysiące razy, z czego 900 razy z powodu pożarów. 

- Tych pożarów wielokrotnie można było uniknąć. Pamiętajmy o dwóch zasadach, najpierw wystrzelmy fajerwerki, a dopiero później wypijmy szampana. Po drugie, środki pirotechniczne są tylko dla osób dorosłych i wolno je stosować tylko na otwartej przestrzeni. Bywały przypadki, że ktoś spalił dom, bo odpalił w nim race – mówił strażak.

Ponadto Paweł Frątczak podsumował w audycji akcje strażaków podczas minionych świąt. W okresie świątecznym w wyniku pożarów zginęło 14 osób, a 65 zostało rannych. - W święta Bożego Narodzenia strażacy interweniowali 4600 razy, z czego 1260 wyjazdów było spowodowanych pożarami – poinformował strażak. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Paweł Frątczak (rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 8.14

abi

Czytaj także

Szef śląskiego OPZZ: akcja gaszenia pożaru w czeskiej kopalni może trwać tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 12:00
- W Czechach pracuje wielu Polaków, którzy są cenieni ze względu na swoją fachowość i rzetelność. W tamtejszych kopalniach naszych rodaków jest około dwóch tysięcy - powiedział Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego, w "Sygnałach dnia". Jak dodał, akcja gaszenia pożaru w kopalni w Karwinie może trwać tygodniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: bez Powstania Wielkopolskiego niepodległość Polski nie mogłaby się w pełni dokonać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 08:52
- Wielkopolanie nigdy nie pogodzili się z zaborem pruskim i zawsze dążyli do tego, żeby odzyskać niepodległość – powiedział Wawrzyniec Wierzejewski, prezes oddziału wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
rozwiń zwiń