Henryk Kowalczyk: nigdy nie było nakazu strzelania do ciężarnych loch

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 08:02
- Locha to jest samica dzika, a nie, jak niektórzy myślą, samica dzika w stanie ciężarnym. Nigdy nie było nakazu strzelania do loch ciężarnych lub prowadzących warchlaki. Dziś ministerstwo wyda dodatkowe pismo w tej sprawie, żeby uspokajało w sposób absolutny - powiedział na antenie radiowej Jedynki minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Audio
  • Henryk Kowalczyk: odstrzały dzików będą mniejsze, niż w latach poprzednich (Sygnały dnia/Jedynka)

12, 19 i 26 stycznia, ze względu na przypadki występowania śmiertelnej dla świń choroby - afrykańskiego pomoru świń (ASF) - planowane są wzmożone polowania na dziki. W opinii niektórych ekologów, zgoda ministra środowiska na odstrzał dzików może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików, wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF. W mediach pojawiła się też informacja, że w ciągu tylko jednego styczniowego weekendu planowany jest odstrzał 210 tys. dzików.

Pytany o sprawę, minister Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że odstrzały dzików będą mniejsze, niż w latach poprzednich. - Plan przewiduje odstrzał 185 tys. dzików na ten rok. Pojawiająca się w mediach liczba 210 tys., to liczba z sufitu, nie wiadomo skąd się wzięła. W ciągu jednego weekendu nie byłby nawet możliwy odstrzał takiej liczby dzików. Od marca do listopada pozyskano 168 tys. dzików - dodał. Henryk Kowalczyk zwrócił też uwagę, że do planowanych odstrzałów dochodzą też redukcyjne, zalecane przez weterynarzy. - Łącznie, w całym roku to będzie ok. 200 tys. dzików, ale nie w te opisywane dni. W te dni nie będzie żadnego intensywnego czy spektakularnego odstrzału – podkreślił.

Minister środowiska powiedział, że w nadchodzące weekendy polowania odbędą się w strefach oddzielających obszary, gdzie występuje afrykański pomór świń i te wolne od ASF. - Chcemy, aby koła łowieckie zrobiły w tych miejscach taką linię demarkacyjną, żeby te zarażone dziki nie przemieszczały się w tereny, gdzie choroby nie ma. W tym pasie, oddzielającym strefę zarażoną od strefy zdrowej, polowania będą skoordynowane w jednym czasie. To będzie dotyczyło kilku powiatów - podkreślił polityk.

Henryk Kowalczyk odniósł się też do doniesień medialnych, w których informowano o zgodzie na odstrzał ciężarnych loch. - Nigdy nie było nakazu strzelania do loch ciężarnych lub prowadzących warchlaki. Dziś będzie dodatkowe pismo wydane, żeby uspokajało w sposób absolutny - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 7.15

tjak/ag

Czytaj także

Minister rolnictwa: decyzja ws. odstrzału dzika jest racjonalna

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:01
– Szanuję decyzję ministra Henryka Kowalczyka ws. odstrzału, bo jest bardzo racjonalna i odpowiada oczekiwaniom – stwierdził na antenie Trójki minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister środowiska: odstrzał dzików pomoże zwalczyć ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:02
- Dzik to główny odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się ASF. Podjęcie działań w ramach redukcji populacji jest konieczne - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odstrzał dzików. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 20:00
Dzik to zwierzę, o którym mówi się dziś najczęściej w Polsce. Powodem jest jego odstrzał – w mediach krąży wiadomość, że w ciągu tylko trzech styczniowych weekendów ma zostać zabitych nawet 200 tys. sztuk. – To nieprawda – oburzają się myśliwi i przypominają, że ta liczba odnosi się do całego sezonu, czyli okresu od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r.
rozwiń zwiń