Anna Zalewska: w 2019 roku będą dwie podwyżki dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 09:22
- System wynagrodzeń dla nauczycieli jest niesprawiedliwy i należy go zmienić - powiedziała w "Sygnałach dnia" minister edukacji Anna Zalewska.
Audio
  • Ana Zalewska: w 2019 roku dwie podwyżki dla nauczycieli (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Ana Zalewska: w 2019 roku dwie podwyżki dla nauczycieli (Jedynka/Sygnały dnia)

W połowie grudnia 2018 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej pracowników oświaty. ZNP domagało się zwiększenia w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. tzw. kwoty bazowej dla nauczycieli, służącej do obliczenia tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli o 1000 zł, czyli do kwoty 3900 zł. Trwają rozmowy pomiędzy ZNP, a stroną rządową.

Minister edukacji pytana o stan tych rozmów powiedziała, że te rozmowy są "ważne, merytoryczne, ale i przełomowe". - Na ostatnim spotkaniu powiedzieliśmy, za zgodą ministra finansów, że w 2019 roku będą dwie podwyżki. We wrześniu większość nauczycieli w minimalnym wynagrodzeniu będzie miała 500 zł wynagrodzenia więcej. Prócz tego pojawiają się duże pieniądze na tzw. godziny dodatkowe do dyspozycji dyrektora, a w praktyce to są płatne godziny na zajęcia dodatkowe - wyjaśniała szefowa resortu. Pojawiają się też pieniądze dla wyróżniających się nauczycieli, na każdym stopniu awansu - 200 zł dla kontaktowanego nauczyciela, 400 dla mianowanego, a 500 zł dla dyplomowanego. I tysiąc złotych na start dla stażysty.

Gość radiowej Jedynki pytana czy to zaspokoi żądania ZNP, który domaga się nie 500, a 1000 zł podwyżki, odpowiedziała że "to, co jest ważne w dialogu, to kompromis i spotykanie się w pół drogi". - Właśnie spotkaliśmy się w pół drogi. ZNP mówi tysiąc złotych, my mówimy pięćset. Dlatego, że mamy siedemset tysięcy nauczycieli i tak naprawdę nadrabiamy wieloletnie zaległości. Minister przypomniała, że ostatnia podwyżka byłą w 2012 roku. - A przecież nauczyciele na to zwyczajnie zasługują - dodała.

Anna Zalewska podkreśliła też, że należy zmienić całą strukturę wynagrodzeń, która jej zdaniem jest "absurdalna". - Taki system wynagrodzeń jest niesprawiedliwy. Aż 7 dodatków zależy od samorządów. Minister ustala tylko stawki minimalnego wynagrodzenia, a pensje ustala samorząd - powiedziała. Pytana o to, jaki system byłby dobry, minister powiedziała, że projekt takiego systemu przygotuje Instytut Badań Edukacyjnych. - Oddamy to wszystkim nauczycielom. Niech każdy nauczyciel wypowie się nad propozycjami instytutu - powiedziała Anna Zalewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

ProwadzącyKatarzyna Gójska

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji narodowej)

Data emisji: 25.01.2019

Godzina emisji: 8.16

tjak/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiące nauczycieli na zwolnieniach L4. ZNP rozpoczyna ogólnopolską akcję

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 16:45
Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną. Domaga się 1000-złotowej podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli i pracowników oświaty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska: wychodzimy naprzeciw postulatom związków zawodowych nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 07:55
- Nauczyciele mają prawo czuć się rozgoryczeni, bo od 2012 roku nie dostali ani złotówki podwyżki. My wychodzimy naprzeciw ich postulatom - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Dworczyk o proteście nauczycieli: mam nadzieję, że będzie kompromis

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 07:00
- Mam nadzieję, że będzie kompromis - mówi szef KPRM Michał Dworczyk pytany o protest nauczycieli. Mam nadzieję, że żadne działania nie obrócą się przeciwko uczniom i rodzicom - dodał minister pytany o obawy, że w związku z tym mogą się nie odbyć egzaminy gimnazjalne czy maturalne. Przedstawiciele MEN, ZZ oraz rodziców spotkają się w czwartek u Rzecznika Praw Dziecka.
rozwiń zwiń