Janusz Meder: dalecy jesteśmy od znalezienia uniwersalnego leku na raka

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 10:13
- Świadomość potrzeby badań profilaktycznych należy budować na zasadzie reklamy proszku do prania. Trzeba wejść w ludzką podświadomość – tłumaczył w Sygnałach dnia Janusz Meder, onkolog, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Audio
  • Janusz Meder o istocie badań profilaktycznych pozwalających zachować zdrowie (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia Onkologii
Dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia OnkologiiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Grupa izraelskich naukowców twierdzi, że wkrótce będzie można zaoferować uniwersalne lekarstwo na chorobę nowotworową. Badacze twierdzą, że antidotum na raka uda im się opracować w ciągu roku. – Sam chciałbym dożyć chwili, kiedy będzie dostępny taki cudowny lek. Dalecy jesteśmy od tego, by znaleźć jeden skuteczny lek, który byłby tak uniwersalny i jeszcze nie powodował działań ubocznych – skomentował.

Zdaniem prezesa Polskiej Unii Onkologii najskuteczniejszą metodą walki z rakiem nadal są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć chorobę już w początkowym stadium rozwoju, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo wysokie.

Dziś tzw. Biała Sobota. W ramach Światowego Dnia Walki z rakiem, który przypada 4 lutego, już dziś można bezpłatnie skorzystać z badań i porad onkologów. Do specjalisty może udać się każdy, również dzieci. Lekarze podpowiedzą, co robić, by nie zachorować na nowotwór. – Zachęcam, bo to od nas zależy, czy będziemy w przyszłości zdrowi. Świadomość potrzeby badań profilaktycznych należy budować na zasadzie reklamy proszku do prania. Trzeba wejść w ludzką podświadomość – mówił Janusz Meder.

Na które nowotwory najczęściej chorują Polacy? Kiedy w Polsce zostanie rozpisana narodowa strategia walki z rakiem? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 2.02.2019

Godzina emisji: 7.16

abi/kw

Czytaj także

Ustawa "Mama Cztery plus". "To pewien rodzaj sprawiedliwości społecznej i pozytywny komunikat dla zakładających rodziny"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 10:04
- To dostrzeżenie pewnej grupy, która do tej pory była społecznie wykluczona, ale też pozytywny komunikat do rodziców dziś zakładających rodziny, że rodzicielstwo jest wartością - powiedziała w "Sygnałach dnia" Judyta Kruk ze Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", odnosząc się do programu "Mama Cztery plus".
rozwiń zwiń