Paweł Sałek: Nord Stream 2 chce uzależnić całą UE od jednego źródła dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:54
- Konieczna jest dywersyfikacja dostaw, a patrząc na politykę energetyczną oraz klimatyczną UE, to gaz jest mniej emisyjny niż węgiel - mówił na antenie radiowej Jedynki Paweł Sałek, doradca prezydenta.
Audio
  • Doradca prezydenta: Nord Stream 2 to projekt polityczny (Sygnały Dnia/Jedynka)

Ambasadorowie państw członkowskich zdecydują w piątek na spotkaniu w Brukseli o losie przepisów, które maja utrudnić powstanie Nord Stream 2. Chodzi o nowelizację dyrektywy gazowej, która ma zagwarantować, że wszystkie gazociągi, także te importowe i ich części morskie na terytorium Wspólnoty, będą objęte unijnym pakietem energetycznym.

- Nord Stream 2 ma wpływ na całą politykę energetyczną, nie tylko Polski i Środkowo-Wschodniej Europy, ale także całej Unii Europejskiej. Nie jest to projekt biznesowy, a projekt polityczny, który ma na celu uzależnić całą UE od jednego źródła. Konieczna jest dywersyfikacja dostaw, a patrząc na politykę energetyczną oraz klimatyczną UE, to gaz jest mniej emisyjny niż węgiel - powiedział Paweł Sałek.

Doradca prezydenta podejrzewa, że "ostatnia noc w UE była burzliwa". - Zobaczymy jak się Francja zachowa i czy będzie mieć rozbieżne interesy z Niemcami, ale podejrzewam, że negocjacje będą trwały do samego końca. Za zmianami w dyrektywie gazowej są także Stany Zjednoczone, które widzą zagrożenie geopolityczne w Europie Środkowo-Wschodniej i widzą potencjalny rynek dla własnego gazu - stwierdził. 

Gość audycji odniósł się również do projektu politycznego Roberta Biedronia. - Moim zdaniem zamknięcie kopalń do 2035 roku jest nierealne. Patrząc na polskie instalacje wytwarzające energię elektryczną i funkcjonowanie sektora górniczego nie da się tego zrobić. Cały czas węgiel jest podstawą naszego bytu i bezpieczeństwa energetycznego, choć oczywiście trzeba inwestować w odnawialne źródła energii - przyznał.

Paweł Sałek wspomiał także o doniesieniach "Rzeczpospolitej" o planie powstania nowego projektu politycznego Donalda Tuska. - Przewodniczący Rady Europejskiej z racji obowiązujących go przepisów musi zachowywać apolityczność. Nie może ingerować w sprawy wewnętrzne swojego kraju oraz innych państw - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta)

Data emisji: 8.02.2019

Godzina emisji: 8.15

dn/IAR