Mariusz Błaszczak: nie mam wątpliwości, że obecność wojsk USA w Polsce zostanie zwiększona

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:20
- My nie rozmawiamy na temat taki, czy zwiększona zostanie obecność amerykańskiego wojska, tylko jak - powiedział w "Sygnałach dnia" minister obrony narodowej i wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak o militarnym zaangażowaniu USA w naszym kraju.  
Audio
  • Mariusz Błaszczak o ofercie programowej PiS (Jedynka/Sygnały dnia)

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że Waszyngton szykuje lepszą, niż się do tej pory spodziewano, ofertę wzmocnienia sił zbrojnych w Polsce. Według dziennika, nowe plany za kilka dni przedstawi w Warszawie wiceszef Pentagonu John Rood. "Amerykanie rozważają m.in. ulokowanie na stałe w Poznaniu potężnego sztabu dowodzenia, na którego czele stanąłby dwu-, a może nawet trzygwiazdkowy generał. W razie zagrożenia byłby odpowiedzialny za koordynację działań USA na wschodniej flance NATO" - informuje "Rzeczpospolita".

- Czuję się osobiście odpowiedzialny za zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce. Temu służyły moje wizyty w Waszyngtonie, pięć wizyt w ubiegłym roku, rozmowy w Kongresie Stanów Zjednoczonych z przewodniczącymi komisji senackich, Izby Reprezentantów, z wiceprzewodniczącymi, a więc zarówno z politykami Partii Republikańskiej jak i Partii Demokratycznej - powiedział szef MON w radiowej Jedynce.

Dodał, że trzykrotnie rozmawiał też z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, zarówno poprzednim gen. H.R. McMasterem, jak i obecnym Johnem Boltonem. - No i w końcu wizyty w Pentagonie, zarówno z poprzednim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem, jak i obecnym Patrickiem M. Shanahanem - powiedział Błaszczak.

- My nie rozmawiamy na temat taki, czy zwiększona zostanie obecność amerykańska, tyko jak - poinformował. - Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć ten sukces - dodał. - Tu chciałbym podziękować publicznie pani ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, bardzo zaangażowanej w ten proces - dodał minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak odniósł się też do sobotniej konwencji PiS i reakcji opozycji na przedstawione tam propozycje. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy. Dzień póżniej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas powołania Koalicji Europejskiej przekonywał, że "podczas sobotniej konwencji PiS widzieliśmy agresję, strach i panikę; nie usłyszeliśmy pomysłów na Unię Europejską", był za to " zestaw obietnic i czystej korupcji politycznej".

Mariusz Błaszczak stwierdził że opozycja chciałaby, aby "było tak, jak kiedyś", a to oznacza stagnację. - To utrzymanie Polski w roli dostarczyciela taniej siły roboczej i miejsca zbytu dla produktów, które powstają gdzieś poza granicami naszego kraju - stwierdził. Ocenił, że dopiero w 2015 roku, po zwycięstwie Andrzeja Dudy i PiS w wyborach, polityczni rywale doszli do wniosku, że trzeba działać na rzecz ludzi. 

Gość Jedynki podkreślił, że zarówno rząd Mateusza Morawieckiego, jak i Beaty Szydło pokazał, że potrafi rządzić. Przypomniał, że Donald Tusk i jego minister finansów twierdzili, że nie ma pieniędzy na 500 plus, tymczasem program jest wdrożony i sfinansowany. - Budżet za rok 2018 został wykonany w sposób perfekcyjny - powiedział Błaszczak, akcentując bardzo niski deficyt, bardzo niskie bezrobocie i wzrost gospodarczy. -  To, że potrafimy rządzić powoduje, że możemy rozbudować program 500 plus już od 1 lipca na każde pierwsze dziecko - powiedział w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, wiceprezes PiS i minister obrony narodowej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Mariusz Błaszczak (wiceprezes PiS, minister obrony narodowej)

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 7.14

PAP/fc/kh

Czytaj także

500+ od pierwszego dziecka, "13" dla emerytów, zmiany w PIT. Główne punkty konwencji PiS

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 15:50
- 500+ na pierwsze dziecko to kluczowy punkt nowego programu wyborczego PiS - ogłosił podczas sobotniej konwencji w Warszawie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapowiedział również pomoc dla ludzi młodych, do ukończenia 26 roku życia i najniższą emeryturę w wysokości 1100 złotych.
rozwiń zwiń