X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbigniew Ziobro o zmianach w prawie rodzinnym: wprowadzając je chcemy wywołać równość

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:34
- Tymi zmianami chcemy wywołać równość, czyli spowodować, by obowiązki alimentacyjne były natychmiast regulowane, a także zapewnić drugiemu rodzicowi, który wywiązuje się ze swoich obowiązków i kocha swoje dziecko, spotykanie się z nim – powiedział w "Sygnałach dnia" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do przyjętej przez rząd reformy prawa rodzinnego.
Audio
  • Zbigniew Ziobro o zmianach w prawie rodzinnym, związanych m.in. z alimentami (Sygnały dnia/Jedynka)

We wtorek na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro zaznaczył, że wprowadzone zmiany w prawie w zakresie zasad odpowiedzialności karnej za niepłacenie alimentów, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, spowodowały ponad dwukrotny wzrost płaconych alimentów do Funduszu Alimentacyjnego. Do tej informacji odniósł się również na antenie Jedynki.

- To dokładnie 164-proc. wzrost. Ale zmiany sprawiły, że w związku z płaceniem alimentów również gwałtownie zmalała liczba zgłaszanych dłużników. To dowód, że dobrze przygotowane prawo może przyczynić się do zaspokojenia potrzeb tysięcy dzieci, z których część wcześniej nie otrzymała w ogóle żadnych świadczeń alimentacyjnych – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości odniósł się także do wprowadzenia alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka. Rodzic otrzymywałby pieniądze w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę.

- Niejednokrotnie zdarza się tak, że spory i konflikty między rodzicami odbijają się negatywnie także na sytuacji materialnej dzieci. Toczące się długotrwałe procesy w tych sprawach skutkują tym, że dzieci nie mają środków do życia. Dlatego wprowadzamy nowe rozwiązanie, polegające na tzw. alimentach natychmiastowych, które byłyby orzekane w ciągu kilkunastu, a może nawet kilku dni. Tego rodzaju orzeczone alimenty nie musiałyby być ostateczne, a mogły by być, jeżeli oboje rodzice zgodziliby się na taką ich wysokość. Oprócz tego pozostawiamy oczywiście zwykłą drogę przyznawania alimentów – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości wspomniał również o tzw. pakiecie dla ojców, a w nim na stałe wpisanej opiece naprzemiennej nad dzieckiem, która byłaby zapewniona ojcom w przypadku, gdy realizują swoje zobowiązania alimentacyjne. - Tymi wszystkimi zmianami chcemy wywołać równość, czyli spowodować, by obowiązki alimentacyjne były natychmiast regulowane, a także zapewnić drugiemu rodzicowi, który wywiązuje się ze swoich obowiązków i kocha swoje dziecko, spotykanie się z nim - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości i prokurator generalny)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 8.16

bb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w prawie korzystne dla rodzin. Zbigniew Ziobro: wzrosła ściągalność alimentów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:02
- Po zmianie przepisów prawa karnego związanego z pociąganiem do odpowiedzialności osób, które uchylają się od płacenia alimentów, ich ściągalność do Funduszu Alimentacyjnego wzrosła przeszło 2,5-krotnie - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń