X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta Rafalska: prowadzimy prawdziwą politykę rodzinną, a nie socjalną

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 08:33
- Bez testu dochodowego każde dziecko do 18 roku życia otrzyma świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł - powiedziała w "Sygnałach dnia" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. 
Audio
  • Elżbieta Rafalska o nowych założeniach programu 500 plus (Jedynka/Sygnały dnia)

Rozszerzenie programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko to jeden z elementów ogłoszonej na sobotniej konwencji PiS tzw. "Piątki Kaczyńskiego". Składają się na nią także: wypłata tzw. trzynastej emerytury w wysokości 1100 złotych, obniżenie podatku PIT, zwolnienie z podatku dochodowego młodych do 26 roku życia i przywracanie połączeń PKS. 

W radiowej Jedynce Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko niezależnie od tego "czy to jest ta definicja pierwszego dziecka w rodzinie czy to jest jedyne dziecko w rodzinie". Dodatkowe pieniądze rodziny mają otrzymywać od 1 lipca 2019 roku, po wypełnieniu wniosku o przyznanie świadczenia. Termin, w którym należy to zrobić zostanie podany po zakończeniu prac nad ustawą. Minister tłumaczyła, że choć świadczenie domyślnie obejmuje każde dziecko, to pieniądze nie będą wypłacane automatycznie, a na wniosek ponieważ "jednak są wyłączenia z tego programu". - One dotyczą dzieci mieszkających poza granicą, dziecko nie może mieć więcej niż 18 lat. Jakiś rygoryzm musi tu zostać zachowany - powiedziała Elżbieta Rafalska. 

Rośnie wielodzietność

Minister wskazała, że podczas dyskusji nad wpływem programu 500 plus na sytuację demograficzną, przedstawiono dane, że liczba urodzonych pierwszych dzieci spada i pojawił się zarzut, że 500 plus nie jest na każde dziecko. - Poprawa sytuacji materialnej rodziny jest ważna z punktu widzenia podejmowania decyzji o większej liczbie dzieci - stwierdziła Rafalska, wskazując, że "ten impuls też może być zaadresowany do kobiet, które dopiero podejmują decyzję o rodzicielstwie". Jednocześnie minister poinformowała, że w Polsce rośnie wielodzietność - więcej rodzi się dzieci drugich i trzecich. 


rafalska 1200.jpg
Elżbieta Rafalska: chciałabym, żeby ktoś wskazał wcześniejszy rząd, który na cele osób niepełnosprawnych przeznaczyłby więcej środków

- Prowadzimy prawdziwą politykę rodzinną, w której świadczenia adresowane są do wszystkich rodzin, a nie socjalną - powiedziała minister w odpowiedzi na zarzut, że taką samą kwotę otrzymają rodziny zamożne i te uboższe. - Rodziny znajdujące się w trudniejszej sytuacji mają dostęp do świadczeń rodzinnych, które są  ograniczone kryterium dochodowym, albo jeszcze ze świadczeń z pomocy społecznej - dodała. Poinformowała, że rodzin korzystających z pomocy społecznej jest obecnie 20 proc. mniej niż wtedy, kiedy wprowadzano świadczenie wychowawcze. 

Zmiany w ZUS

Gość Jedynki mówiła też o projekcie 13 emerytury. Doprecyzowała, że otrzymają ją emeryci, renciści, osoby pobierające świadczenia przedemerytalne, a również renciści socjalni. Dodała, że aby wypłaty były możliwe od 1 maja, konieczne będzie też wprowadzenie zmian w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Ustawa musi być w miarę szybko procedowana, tak, żeby była przyjęta, powiedzmy, na początku kwietnia - powiedziała.

Minister w audycji mówiła też o pomocy dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 7.13

fc/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: najniższe emerytury i renty wzrosną do 1100 zł

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:00
- Musimy jednak pamiętać, że prawo do minimalnej emerytury spełniamy, gdy osiągniemy wymagany wiek emerytalny, ale również gdy osiągniemy wymagany staż pracy - tłumaczyła w radiowej Jedynce Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 20:59
- Dzisiaj najwięcej obiecują ci, którzy mają najmniejsze szanse realnego rządzenia - powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do zapowiedzi Roberta Biedronia ws. rozszerzenia programu "500 plus" na pierwsze dziecko. 
rozwiń zwiń