X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 4 marca 2019 roku, rozmowa z Jackiem Sasinem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 07:15
Audio
  • Jacek Sasin o "nowej piątce PiS" (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pan minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Witam bardzo serdecznie.

Jacek Sasin: Dzień dobry, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, znamy już poszczególne elementy tej nowej piątki, z którą Prawo i Sprawiedliwość idzie do wyborów najpierw europejskich, później tych krajowych, bo wszystkie jej... przynajmniej tak zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, wszystkie elementy... każdy element składowy piątki ma być zrealizowany jeszcze w tej kadencji parlamentarnej, polskiej kadencji. No a kiedy poznamy konkrety dotyczące wprowadzania poszczególnych punktów w życie?

Myślę, że jutro będzie można już mówić o konkretnej mapie drogowej, czyli o przedstawieniu harmonogramu wprowadzenia tych poszczególnych propozycji w życie. I nie tylko w sensie takim, że dowiemy się, od którego momentu ta propozycja stanie się rzeczywistością i zacznie funkcjonować, bo o tym już właściwie wiemy, o tym była mowa na naszej konwencji, mówił o tym prezes Jarosław Kaczyński, mówił premier Mateusz Morawiecki. W pierwszej kolejności chcemy wystartować z tych świadczeniem, dodatkowym świadczeniem emerytalnym, to od 1 maja, czyli właściwie tuż, za chwilę, jeszcze przed wyborami do europarlamentu emeryci i renciści, to podkreślam, również to świadczenie dostaną. W tym samym mniej więcej czasie ruszy program wsparcia dla samorządów, który będzie służył odtwarzaniu połączeń autobusowych, niezwykle ważne, szczególnie dla wsi i małych miasteczek, a potem sukcesywnie, tak jak mówiono, w lipcu, od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko i wreszcie jesienią ten zerowy PIT dla młodych ludzi, którzy podejmą pracę do 26 roku życia, i obniżenie kosztów pracy. Czyli tutaj mamy zarówno podniesienie tak zwanych kosztów uzyskania przychodu dwukrotnie i obniżenie PIT–u dla wszystkich, dla wszystkich pracujących z 18 na 17%. Natomiast będzie to...

I te zmiany dwie ostatnie wejdą w życie od przyszłego roku, tak?

Dyskutujemy o tym, chcemy, żeby... Przeważnie zmiany podatkowe wchodzą od nowego roku. To są zmiany korzystne dla podatników, więc być może... Ale to będzie zależało od analizy Ministerstwa Finansów, być może...

Być może jeszcze w tym roku, czyli...

Być może jeszcze w tym roku, natomiast na pewno...

...ci, którzy w tym roku pracują, może się okazać, że nie zapłacą podatku?

Na pewno, pani redaktor, w tym roku będą przyjęte odpowiednie ustawy, które o tym zdecydują. Te ustawy będą przyjęte jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, tak żebyśmy mogli Polakom powiedzieć, że to nie jest zestaw pewnych obietnic na przyszłość, tylko to są bardzo konkretne rzeczy, które chcemy jeszcze w tej kadencji zrealizować. Ale jeśli pyta pani o mapę drogową, to będziemy również mówić o konkretnych datach dochodzenia do tych dat, o których mówiłem, czyli będziemy mówić, kiedy projekty ustaw, kiedy rząd przyjmie konkretne projekty ustaw, kiedy parlament je przegłosuje, tak żeby opinia publiczna, żeby Polacy mogli na bieżąco śledzić te nasze działania i przekonywać się, że to nie jest tak, jak zarzuca nam opozycja, są jakieś obietnice bez pokrycia, ale że to są bardzo konkretne działania, które przeprowadzamy.

No właśnie, kilka dni temu pani premier Beata Szydło na konferencji prasowej pytała partie opozycyjne, czy poprą konkretne rozwiązania, mówiła o programie 500+ na pierwsze dziecko, mówiła o trzynastej emeryturze, mówiła o zwolnieniu z podatku PIT dla osób do 26 roku życia. Odpowiedź głównych partii opozycyjnych jest taka, że poprze, tylko czekają na ustawy, na rozwiązania prawne, na zapisy prawne. Ale też zadają pytanie i na to pytanie chciałabym, żeby pan odpowiedział, bo główne partie opozycyjne pytają, jak to jest możliwe, że rząd uchwalając budżet na ten rok, nic nie wspomniał o tym, że będą tak kosztowne programy, i czy wobec tego będzie nowelizacja jakaś ustawy budżetowej.

Nie, nowelizacji ustawy budżetowej nie przewidujemy. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów to pokrycie środków na te propozycje, na zrealizowanie tych propozycji może odbyć się drogą pewnych przesunięć w budżecie i to pewnie w ten sposób uda się rzeczywiście załatwić. Natomiast nie ma mowy o tym, żebyśmy podnosili prognozy deficytu budżetowego. Ja zresztą przypomnę, że takim znakiem firmowym można powiedzieć rządów Prawa i Sprawiedliwości jest to, że każdego roku praktycznie ten deficyt budżetowy jest o wiele niższy niż prognozowany, bo okazuje się, że my bardzo ostrożnie planujemy budżety, okazuje się, że te wpływy do budżetu są zazwyczaj znacznie większe niż przewidywaliśmy. To jest, oczywiście, związane i z uszczelnieniem, dalszym uszczelnianiem systemu podatkowego, likwidacją tych mafii vatowskich, które szalały za rządów naszych poprzedników, ale również przyspieszony wzrost gospodarczy, on powoduje dodatkowe wpływy do budżetu.

Natomiast jeśli chodzi o opozycję, ona jest bardzo niejednoznaczna w tej kwestii, bo z jednej strony rzeczywiście na te pytania, które sformułowała pani premier Szydło...

Tak, dlatego powiedziałam, że część, przynajmniej te główne partie opozycyjne.

...odpowiedział pozytywnie pan przewodniczący Neumann, mówiąc: „Tak, poprzemy”, ale z drugiej strony opozycja ostro atakuje te projekty, nazywając je rozdawnictwem, nazywając je korupcją polityczną. Ja muszę powiedzieć...

No ale mówi też, że to ich projekty i że zostały przez was ukradzione.

No właśnie, dlatego mówię, że to jest bardzo niejednoznaczne, bo z jednej strony mówi, że to jej projekty, z drugiej mówi, że one wywrócą budżet i wywrócą finanse. Ale chciałbym się zatrzymać na tej korupcji politycznej, bo to jest szczególnie przykre, myślę, dla milionów Polaków, bo opozycja mówi otóż dzisiaj tym wszystkim, którzy korzystają albo będą korzystać z tych projektów społecznych, że oni są skorumpowani, że uczestniczą w jakimś procederze przestępczym, procederze korupcyjnym. To naprawdę źle świadczy o opozycji, że w ten sposób ocenia, jak mówię, miliony Polaków, którzy dzisiaj korzystają z 500+  będą z tego korzystać jeszcze w szerszym wymiarze.

Pozostańmy jeszcze na moment w takim razie przy opozycji, a później jeszcze pytanie dotyczące zapowiedzi strajku nauczycieli. Już nie tylko SLD, ale i Nowoczesna przyłącza się do tego apelu w ramach Koalicji Europejskiej o to, żeby w ciągu najbliższej kadencji parlamentarnej Polska przyjęła euro.

To jest nieodpowiedzialne oczekiwanie, nieodpowiedzialne z dwóch powodów. Po pierwsze dla przeciętnego Polaka oznacza przyjęcie euro dzisiaj czy w najbliższym czasie oznaczać będzie drastyczny wzrost cen. Chcielibyśmy Polakom jednak tego oszczędzić. Ale po drugie również jest nieodpowiedzialne w takiej skali makro. Dzisiaj, jak popatrzymy na wskaźniki gospodarcze Polski i krajów, które przyjęły euro, zrezygnowały z własnej waluty, to możemy powiedzieć, że Polska rozwija się dwukrotnie szybciej niż strefa euro. W strefie euro ten wzrost jest znacznie powolniejszy, ponadto ona jest dużo mniej odporna na różnego rodzaju wstrząsy, kryzysy gospodarcze, monetarne. My dzisiaj jesteśmy...

Jak mamy wpływ na własną walutę, jesteśmy silniejsi?

Tak, jest. Mamy wpływ na własną walutę, jesteśmy w stanie szybciej reagować na różnego rodzaju negatywne trendy w gospodarce, jesteśmy w tym względzie uniezależnieni od decyzji, które zawsze będą decyzjami w interesie największych gospodarek europejskich. To nie zawsze jest tak, że te decyzje w interesie największych gospodarek europejskich muszą służyć również Polsce. My mając własną walutę, jesteśmy tutaj suwerenni.

No, o tym dobitnie przekonała się Grecja zresztą.

Tak jest, o tym dobitnie przekonała się Grecja.

Dobrze...

I dlatego to jest bardzo nieodpowiedzialne. Ja muszę... kończąc ten temat, ja muszę powiedzieć tak...

To jedno zdanie.

...dla opozycji europejskość to jest euro, dla opozycji europejskość to są rewolucje obyczajowe, ideologiczne, natomiast dla nas, dla Prawa i Sprawiedliwości europejskość to przede wszystkim jest zasobność, to jest... Europa to strefa wspólnego dobrobytu i ten dobrobyt możemy rzeczywicie Polakom oferować.

Panie ministrze, Związek Nauczycielstwa Polskiego twierdzi, że chce rozmawiać z premierem o swoich postulatach. Dzisiaj zdecyduje, kiedy (być może, bo jeszcze będzie referendum) odbędzie się strajk nauczycieli. No ale jeżeli wierzyć wypowiedziom szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego, to na pewno jeden przynajmniej dzień tego strajku obejmie egzaminy, te, które zdają gimnazjaliści, ósmoklasiści. Czy pan premier zamierza się spotkać z przedstawicielami ZNP?

Pan premier jest na bieżąco informowany o sytuacji, o rozmowach, które toczy pani minister Anna Zalewska ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, zresztą nie tylko, bo również z innymi związkami, z Solidarnością nauczycielską. Ja muszę powiedzieć, że mamy pewien problem ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego wynikający z tego... to jakby jest coś obiektywnego, że jest to związek, który ma swoje konotacje polityczne również, prawda? Przecież pamiętamy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego szedł w wyborach parlamentarnych zblokowany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, sam pan przewodniczący Broniarz nie ukrywał w przeszłości swoich również politycznych poglądów. Dzisiaj, kiedy mamy kampanię wyborczą...

No tak, ale, panie ministrze, nauczyciele na pewno są niezadowoleni z poziomu swoich wynagrodzeń.

Są niezadowoleni, tak jest, i my to rozumiemy i dlatego proponujemy i wprowadzamy zresztą w życie podwyżki dla nauczycieli. Jeśli przypomnimy sobie tę sławną już okładkę Gazety Wyborczej sprzed kilku dni, to nawet tam przyznano, że pensje realnie nauczycielskie, biorąc pod uwagę podwyżki z zeszłego roku i z tego, wzrosną o 16%. To jest...

Ale ZNP mówi: „Tysiąc złotych podwyżki już, teraz”.

Ja rozumiem, tysiąc złotych brzmi bardzo atrakcyjnie, tysiąc złotych dla każdego. Pamiętajmy też, że to jest tysiąc złotych pensji tej podstawowej. Znaczy tak naprawdę biorąc pod uwagę różne datki pochodne, to jest oczekiwanie znacznie wyższych podwyżek. Ja nie mówię, że się taka podwyżka nauczycielom nie należy, pewnie wiele grup społecznych w Polsce zarabia dzisiaj...

I ostatnie zdanie.

...bardzo mało, poniżej oczekiwań i poniżej tego, czego my byśmy również chcieli, ale chcemy, musimy dochodzić do tego stopniowo, nie da się tak skokowo zmienić sytuacji...

Pan minister...

...finansowej. Mam nadzieję, że nauczyciele jednak tutaj...

...Jacek Sasin...

...z pełnią odpowiedzialności nie dopuszczą do tego, że to niezadowolenie...

...szef Komitetu Stałego Rady Ministrów...

...że się na młodzież, na uczniów.

...kończymy, stawiamy kropkę...

Dziękuję bardzo.

...był gościem Sygnałów Dnia.

JM

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak