X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paweł Mucha: wprowadzenie sędziów pokoju wpłynęłoby na skrócenie czasu postępowań

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 07:35
- Główną bolączką wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych. Propozycja, żeby wprowadzić osoby, które będą cieszyły się zaufaniem społeczności lokalnej i będą mogły rozstrzygać takie drobne sprawy, może odciążyć sądy - powiedział w "Sygnałach dnia" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Audio
  • Paweł Mucha: chciałbym, aby dyskusja na temat sędziów pokoju była "merytoryczna", a nie "polityczna" (Sygnały Dnia)

Jak napisała "Rzeczpospolita", w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad kolejnym etapem reformy sądownictwa. Jednym z jej elementów miałoby być wprowadzenie tzw. sędziów pokoju, którzy zajmowaliby się "drobnymi sprawami karnymi", których co roku do sądów rejonowych trafia ponad pół miliona. Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od werdyktów sędziów pokoju.

Sąd free shutter 1200.jpg
Nadchodzi wielka reforma sądów powszechnych? "Rzeczpospolita" o przygotowywanych zmianach

Paweł Mucha powiedział w radiowej Jedynce, że osobiście jest zwolennikiem wprowadzenia sędziów pokoju do polskiego wymiaru sprawiedliwości. - To jest oczywiście kwestia tego, jaki będzie ostatecznie model i kształt tych rozwiązań prawnych - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta. Dodał, że sprawy, którymi mieliby zajmować się sędziowie pokoju, nie są bardzo skomplikowane prawnie. - Wiele z nich można by rozstrzygnąć szybciej, przez co odciążyć sędziów i spowodować, że te sprawy, które wpadają do sądów rejonowych, też rozpatrywane byłyby szybciej - podkreślił.

Mucha zaapelował też do polityków, by debata publiczna na temat tego rozwiązania była "merytoryczna", a nie "polityczna". - Chciałbym, żeby atmosfera, że spieramy się wokół poszczególnych problemów merytorycznych, prowadziła do tego, że takie problemy jak przewlekłość postępowań w sądach są rozwiązywane - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Paweł Mucha mówił też na temat modernizacji polskiej armii. Podkreślił dużą aktywność prezydenta Andrzeja Dudy w tym obszarze działania. - To prezydent mówi, że powinniśmy szybciej dążyć do pułapu wydatków na poziomie 2,5 proc. PKB, jeżeli chodzi o wydatki na obronność - stwierdził. Zdaniem gościa Jedynki, politycy, którzy w przeszłości odpowiadali za stan polskiej armii i odeszli "bez sukcesów", nie powinni krytykować obecnych działań dot. modernizacji sił zbrojnych.

Gość Jedynki odniósł się w audycji także do kwestii deklaracji LGBT+. - Jeżeli chodzi o działania pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, to faktycznie z wielu punktów widzenia są krytykowane. (...) Mamy wypowiedzi rzecznika praw dziecka, wskazujące, że nie ma podstaw prawnych do wydania tego rodzaju deklaracji. Jeżeli ktoś wchodzi w problematykę światopoglądową z odwołaniem się do retoryki politycznej, to z góry jest to przedsięwzięcie bardzo wątpliwe. Pojawia się też kontekst wartości chronionych konstytucyjnie - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 8.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef Kancelarii Prezydenta: nie ma w polskim systemie prawnym "zawieszenia ustawy"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 14:59
Postanowienie Sądu Najwyższego z czwartku zostało wydane bez podstawy prawnej i nie odpowiada polskiemu prawu; w polskim systemie prawnym nie ma żadnego zawieszenia stosowania przepisów ustawy - powiedział w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń