X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 13 marca 2019 roku, rozmowa z Pawłem Muchą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 08:15
Audio
  • Paweł Mucha: chciałbym, aby dyskusja na temat sędziów pokoju była "merytoryczna", a nie "polityczna" (Sygnały Dnia)

Piotr Gociek: Paweł Mucha, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Paweł Mucha: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry państwu.

Zanim do tego, co będzie się działo dziś w Belwederze, przejdziemy, to mam pytanie o pierwszą stronę dzisiejszego wydania Rzeczpospolitej. Nadchodzi wielka reforma sądów powszechnych. Przedstawiciel kancelarii prezydenta jak najbardziej właściwa osoba, by zostać o to zapytana, jak sobie choćby przypomnimy wielką rolę prezydenta Andrzeja Dudy w ustaleniu ostatecznego kształtu reformy sądownictwa do tej pory. Jakie zmiany planowane przez resort sprawiedliwości? Pół miliona tych najdrobniejszych spraw mają przejąć sędziowie pokoju, mielibyśmy ich wybierać, Polacy mieliby ich wybierać. Podobno niekoniecznie musieliby być to prawnicy. I też znika jeden szczebel sądów – sądy apelacyjne. Takie są plany resortu sprawiedliwości. Jak pan je przyjmuje?

To jest, oczywiście, artykuł, który odnosi się do pewnych prac, które są jeszcze pracami wewnątrz Ministerstwa Sprawiedliwości, a my mamy jednocześnie już na etapie prac legislacyjnych sejmowych zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, zmianę Kodeksu postępowania karnego, trwa intensywna dyskusja, elementem tej dyskusji jest także kwestia sędziów pokoju. Ja jestem zwolennikiem wprowadzenia sędziów pokoju do polskiego systemu prawnego. To jest, oczywiście, kwestia tego, jaki będzie ostatecznie ten model i kształt tych rozwiązań prawnych, ale jeżeli mówimy o drobnych sprawach cywilnych, tych, które są rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym, tam, gdzie wartość przedmiotu sporu jest do 20 tysięcy złotych, czyli jeżeli mówimy o sprawach wykroczeniowych, to jeżeli dzisiaj, a to nie ulega wątpliwości, główną bolączką wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych, to tego rodzaju propozycja, żeby wprowadzić osoby, które będą cieszyły się poparciem społeczności lokalnej, które będą miały zaufanie ludzi i które będą mogły rozstrzygać takie drobne sprawy, a zarazem odciążyć sądy od wielkiej ilości spraw, które mogą być rozpoznane na zasadzie takiej, gdzie nie jest potrzebna, powiedziałbym... oczywiście, jest potrzebny i profesjonalizm działania, i rzetelność, i uczciwość, i powołanie na zasady słuszności i przestrzeganie  przepisów prawa, ale nie są to sprawy, które nie są niezwykle skomplikowane w sensie prawnym. Więc wiele z nich można by rozpatrzyć szybciej, przez co odciążając sędziów, spowodować, że te sprawy, które wpływają do sądów rejonowych, rozpatrywane są szybciej. I dobrze, że takie dyskusje się toczą. To jest też trochę tez dla tych wszystkich, którzy mówią o reformie wymiaru sprawiedliwości, bo pan prezydent wypowiadając się w tych sprawach, wprost mówił o tym, że potrzeba tutaj kompromisu i porozumienia ponadpolitycznego, tak żeby w parlamencie nie było tutaj debaty politycznej, bo to nie jest kwestia polityczna, tylko to jest kwestia merytoryczna, prawna, związana z organizacją wymiaru sprawiedliwości. I chciałbym, żeby taka atmosfera, że spieramy się właśnie wokół poszczególnych propozycji merytorycznych, prowadziła do tego, że takie problemy, jak przewlekłość postępowań w sądach, są rozwiązywane.

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości kilkakrotnie w Sygnałach Dnia, jak sięgam pamięcią, w ostatnich latach mówili o tym, że tak, że są za wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju. O tym bardzo często też mówili przedstawiciele Ruchu Kukiz’15, którzy gościli w tym studiu. Teraz o tym, co czeka nas dziś w Belwederze. Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Kilka tak naprawdę okazji jest do tego spotkania. Ta najświeższa to fakt, że 6 rocznica wyboru kardynała Jorge Mario Bergolio na papieża przypada. Ale są i rzeczy, które Polski bezpośrednio dotyczą.

Tak, oczywiście,  mamy stulecie nawiązania stosunków, relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Mamy ten kontekst związany także ze stuleciem Konferencji Episkopatu Polski i to jest ważne wydarzenie zawsze dla Stolicy Apostolskiej, kontekst związany z rocznicą papieską. To jest święto i dzisiaj tego rodzaju uroczystości będą miały miejsce także w Świątyni Opatrzności Bożej. Ale wcześniej też spotkanie, bo to jest, oczywiście, tak, że ten kontekst dyplomatyczny bardzo dobrych stosunków dwustronnych i ważnych tematów do rozmowy to jest bezpośredni kontekst rozmowy i spotkania prezydenta Rzeczypospolitej z kardynałem Parolinem.

Czy o kwestiach dotyczących wpływu polityki na kwestie światopoglądowe, myśli pan, że też będzie mowa? Ja tutaj nawiązuję bezpośrednio do tego, co rozpala polską opinię publiczną w ostatnich dniach, czyli na przykład to miejsce takich kontrowersyjnych przedsięwzięć, jak karta LGBT+ wprowadzona w Warszawie przez Rafała Trzaskowskiego?

Ja nie sądzę, żeby tematem akurat tej rozmowy była tego rodzaju sprawa...

Nie, nie, ja nie twierdzę, że o karcie mają rozmawiać, ale kwestia tego, w jaki sposób tradycyjna moralność znajduje się pod ostrzałem rozmaitych sił politycznych, no to to jest na pewno kwestia, która w Watykanie też jest gorąco dyskutowana.

Jest to dzisiaj dyskusja, która jest dyskusją i polską, i dyskusją europejską. Jeżeli chodzi o działania pana prezydenta Trzaskowskiego, to faktycznie trzeba powiedzieć, że one z wielu punktów widzenia są krytykowane. Ja dzisiaj rano słuchałem jednego z liderów Koalicji Europejskiej, który wprost powiedział, że tego rodzaju deklaracji by nie podpisał i który wprost stwierdził, że ten spór światopoglądowy, który jest nakładany na kampanię wyborczą w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie służy Koalicji Europejskiej, ale nie służy też debacie w Polsce. Mamy wypowiedzi rzecznika praw dziecka odnoszące się do kwestii prawnych, wskazujące na to, że nie ma podstawy prawnej do wydania tego rodzaju deklaracji. Mamy wreszcie deklarację, która w treści, co dla mnie, powiem zupełnie szczerze, było dużym zaskoczeniem, miesza, mówiąc tak potocznie, dwie sfery: z jednej strony sferę bardzo polityczną, bo zaczyna się politycznym wstępem prezydenta miasta, a później odwołuje się do kwestii światopoglądowych, żeby gdzieś tam między wierszami też próbować budować narrację wokół spraw dotyczących tolerancji. No, jeżeli ktoś wchodzi w problematykę światopoglądową z odwołaniem się do retoryki politycznej, to z góry jest to przedsięwzięcie, bym powiedział, bardzo, bardzo wątpliwe. No i wreszcie pojawia się kontekst też wartości chronionych konstytucyjnie, bo koncepcje związane w cudzysłowie z tak zwanymi latarnikami czy koncepcje związane z afirmacją pewnych... też ta deklaracja jest, bym powiedział, bardzo, bardzo rzeczą dyskusyjną.

Jeśli chodzi o kontrowersje, także takie za sprawą krytycznej opinii Macieja Laska, wywołała decyzja o nominowaniu generałów, nie wszystkich, tutaj kontrowersje wywołał przede wszystkim... przepraszam, szukam (...) nominacja dla pułkownika Roberta Cieżyniaka, szefa Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. Po wypadku wojskowego MIG-a pojawiły się pytania, czy ten awans to jest właściwa kwestia.

Ja mam takie wrażenie, z dużą ostrożnością pochodziłbym do wypowiedzi polityków, którzy pełnili bardzo ważne funkcje publiczne, czy urzędników, którzy pełnili funkcje publiczne, odpowiadali za stan polskiej armii czy odpowiadali za kwestie wyjaśniania wypadków lotniczych, odeszli, tak powiem delikatnie, nie osiągając sukcesów w zakresie tej swojej działalności, a dzisiaj na zasadzie ekspertów dokonują bieżących ocen określonych zmian czy na przykład się wypowiadają w sprawie awansów. Wiemy, że mamy do czynienia z tego rodzaju procedurą, że jeżeli się pojawia wniosek ministra obrony narodowej, pan prezydent po zasięgnięciu też opinii we współpracy z BBN-em podejmuje tutaj decyzje. I mamy też świadomość, że także i w wypadku tej konkretnej kandydatury tego rodzaju procedura miała miejsce. Co więcej, mamy do czynienia z oficerem, który będąc na tak zwanym etacie generalskim, jest w stopniu pułkownika. I jest to naturalna praktyka tego rodzaju, że dokonuje się takich powołań generalskich, wtedy kiedy stanowisko czy funkcja determinuje to, że to powinna być osoba posiadająca stopień generalski. Wreszcie nie sposób przypisywać czy związku jakiegokolwiek budować, tak jak to czyni absolutnie nie fair pan Lasek, pomiędzy kwestią katastrofy a kwestią... no, żadnego nie widzę tu związku z osobą, która ma kompetencje związane z wyjaśnieniem przyczyn tej katastrofy, ale przecież nie odpowiada za sprawę, która jest wyjaśniana. I to są podobne wypowiedzi do wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, którzy się wypowiadają obszernie na temat reformy polskiej armii, a kiedy spojrzymy na to, co się działo w tym okresie 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej, to widzimy, jak ogromne potrzeby są związane z modernizacją polskiej armii. I wracamy chociażby do kwestii lotnictwa, no bo jeżeli ktoś podejmował decyzje co do dopuszczania też samolotów powyżej (...) do korzystania z nich, no to dzisiaj jest odpowiedzią na to dyskusja co do potrzeb związanych z zakupem samolotów, myśliwców piątej generacji...

Tu ważna deklaracja...

...i ta debata się toczy. I prezydent jest w tym absolutnie zdeterminowany. To prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dzisiaj mówi: ponad zapisy ustawowe, a przecież pan prezydent te ustawę forsował, powinniśmy szybciej dążyć do pułapu wydatków na poziomie wyższym, do pułapu 2,5% PKB, jeżeli chodzi o wydatki na obronność. I ten proces polskiej modernizacji polskiej armii postępuje. Proszę zwrócić uwagę na aktywność pana prezydenta w ciągu ostatniego tygodnia – Orzysz, Żagań, Szczecin, podsumowanie 20–lecia naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim i  szczyt w Pradze.

No, szczyt w Pradze i wczoraj bardzo ważna deklaracja, przypomnę, mówił w Radiu Szczecin prezydent Andrzej Duda, że rząd już podjął rozmowy z amerykańską stroną o zakupie nowoczesnych myśliwców F–35.Paweł Mucha, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, był gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo, miłego dnia państwu życzę.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak