Przewodniczący parlamentu Węgier: stosunki polsko-węgierskie są wzorowe

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 09:04
- Uczestniczę w tworzeniu tych kontaktów i muszę powiedzieć, że od dawien dawna nie było tak wzorowych stosunków między Polską i Węgrami jak obecnie - mówi przewodniczący parlamentu Węgier László Kövér, gość "Sygnałów dnia".
Audio
  • László Kövér o stosunkach polsko-węgierskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Lszló Kvr
László KövérFoto: PAP/BORIS PEJOVIC

W Budapeszcie odbędą się w piątek obchody 171. rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji w 1848 roku. W głównych uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki oraz około tysiąc Polaków. To uczestnicy "VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry" organizowanego przez Kluby "Gazety Polskiej". 


Budapeszt Parlament.jpg
Dzień Węgierski w radiowej Jedynce

Zdaniem Lászla Kövéra, dobre relacje polsko-węgierskie wynikają m.in. z wyzwań, które nas zbliżają. - Razem musimy znaleźć na nie odpowiedzi. Zarówno w Polsce jak i na Węgrzech rządzą politycy, którzy uświadomili sobie, że bez siebie nie można znaleźć odpowiedzi na te wyzwania. Dobrą ramę daje tutaj współpraca Wyszehradzka. W tej grupie też trzymamy się razem - zaznacza gość Jedynki. 

László Kövér podkreślił, że dobre relacje Węgier z Rosją nie są przeszkodą dla dobrej współpracy Warszawy z Budapesztem, a "problemem, którym trzeba się zająć". - Zastanowić się, czy jesteśmy w stanie wzajemnie się zrozumieć. Nie ma takiego interesu w naszej polityce zagranicznej, który by stawiał Rosję przed Polską. Rozumiemy stanowisko polskie wobec Moskwy, wynikające z lekcji historii. Dla nas to jest jasne, że Polska wielokrotnie była dzielona między mocarstwa i jednym z nich zawsze była Rosja. Stąd tak ważne dla Warszawy jest bezpieczeństwo - podkreśla rozmówca Piotra Pogorzelskiego. - Myślę, że obecnie w interesie Europy, w tym Polski i Węgier, leży integracja Rosji z europejskimi układami gospodarczymi i społecznymi - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Lászlem Kövérem, który mówił także o kryzysie migracyjnym oraz o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Rozmawia: Piotr Pogorzelski

Gość: László Kövér (przewodniczący parlamentu węgierskiego)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 7.40

kh/abi

Czytaj także

Jarosław Gowin: Polska i Węgry proponują "Europę ojczyzn", a nie europejskie superpaństwo

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 07:40
- Nasz rząd i rząd Wiktora Orbana jednoznacznie opowiadają się za pogłębianiem integracji europejskiej. Tyle tylko, że my pojmujemy zjednoczoną Europę jako "Europę ojczyzn", płaszczyznę współpracy suwerennych państw. Natomiast w Parlamencie Europejskim są tacy, którym marzy się superpaństwo - powiedział Jarosław Gowin na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń