Sygnały Dnia 20 marca 2019 roku, rozmowa z Elżbietą Rafalską

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 07:15
Audio
  • Elżbieta Rafalska o nowych zasadach świadczenia 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jest gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dzień dobry, pani minister.

Elżbieta Rafalska: Witam, dzień dobry państwu.

Rozjechały się busy w Polskę, by reklamować piątkę Kaczyńskiego. Czy członkowie rządu też się w te podróże wybierają, żeby Polaków przekonywać i przedstawiać im szczegóły tych zamierzeń?

Panie redaktorze, małe sprostowanie – nie reklamować, tylko informować. Wojewodowie i pracownicy...

Taki jest cel reklamy: przekazać odbiorcy informację.

...przekazują informacje, bo taką informację, taką kompetentną, kompleksową, pełną powinni Polacy otrzymać. Rzeczywiście rozpoczęła się ta kampania w poniedziałek, ta kampania informacyjna. I ona trwa, oczywiście. Ja akurat w poniedziałek byłam w Gorzowie, więc na tę inaugurację tej kampanii informacyjnej byłam przez moment, ale tak, te obowiązki nie pozwalają mi jednak na takie uczestniczenie. Myślę, że uczestniczą w tym pracownicy urzędów wojewódzkich, dobrze przygotowani, bo naprawdę jest spore zainteresowanie i to widzieliśmy.

To jak rozumiem, w takim razie te obowiązki, szczególnie że ich jest bardzo dużo, teraz w związku z nowymi programami rządu pewnie też nie pozwolą pani jakoś mocno angażować się w kampanię do Parlamentu Europejskiego.

Ale póki co, panie redaktorze, Prawo i Sprawiedliwość nie przedstawiła jeszcze pełnych list Prawa i Sprawiedliwości...

Ale nieoficjalnie mówi się, że będzie pani na liście w Zachodniopomorskim.

...ale ja mam zwyczaj jako minister mówić o poważnych rzeczach, a więc tylko takich, które są potwierdzone, absolutnie pewne. Czekamy jeszcze na nasze skompletowane listy i wtedy na pewno będziemy wszyscy wiedzieli, jaka jest dziesiątka w okręgu 13 – Zachodniopomorskie, Lubuskie, Joachim Brudziński jedynka, dwójka Czesław Hoc.

No i trójka, słyszałem, Elżbieta Rafalska, ale jeżeli nie chce pani jeszcze potwierdzić, to nie będę w takim razie pytał po raz trzeci.

W liście w związki i z Emeryturą Plus, która jest w tej chwili w trakcie konsultacji, i programem świadczenia wychowawczego, które wczoraj skierowaliśmy do konsultacji, mamy sporo pracy i nie bardzo sobie wyobrażam, żebym w tej chwili mogła czemuś innemu poświęcać czas. A więc absolutnie obowiązki ministerialne dominują.

500+ na każde dziecko – to rozszerzenie rządowego programu trafiło do konsultacji. Kiedy wróci z tych konsultacji? Jak szybko będą kolejne kroki legislacyjne tutaj podejmowane?

Program wczoraj został skierowany do konsultacji, konsultacje międzyresortowe i społeczne, z partnerami społecznymi z Rady Dialogu Społecznego 21 dni, potem trochę czasu w ministerstwie dla przepracowania tych uwag, stały komitet, Rada Ministrów, no, musimy dać parę dni też czasu panu marszałkowi, żeby zwołał czy skierował to do dalszych prac. Myślę, że do końca kwietnia się uwiniemy.

Będzie potrzebne dodatkowe posiedzenie Sejmu, to wiemy, na początku kwietnia, bo sporo tych rzeczywiście nowych programów, nowych ustaw do przepracowania dla parlamentarzystów. To, rozumiem, oznacza, że uda się utrzymać te terminy, o których pani wstępnie mówiła, czyli że od 1 lipca elektroniczne wnioski już będzie można składać, a od 1 sierpnia tradycyjne?

Tak. Niezależnie od tego, jak będzie przebiegał harmonogram, w którym tygodniu, ten termin jest nienaruszalny, czyli mówimy o tym, że zmiany wejdą od 1 lipca i od 1 lipca drogą elektroniczną możemy składać wnioski o świadczenie 500+ zarówno dla tych osób, które są w trakcie trwania tego okresu zasiłkowego i mają wydane decyzje do 30 września, jak i również dla tych osób, które starają się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach. I te osoby, które na nowych zasadach, a więc na to pierwsze dziecko albo nie spełniały innych dodatkowych warunków, i jeżeli złożą wniosek w lipcu czy w sierpniu, czy we wrześniu, otrzymają to świadczenie z wyrównaniem od 1 lipca. Natomiast złożenie wniosku elektronicznego zawsze daje szansę wcześniejszego też rozpatrzenia, bo samorząd, tak jak to jest przy normalnym okresie zasiłkowym albo tak jak to było na starcie tego programu 1 kwietnia 2016 roku, ma trzy miesiące na wydanie decyzji, co wcale nie znaczy, że nie może płatności realizować szybciej.

Ile dzieci obejmował program 500+ do tej pory, ile obejmie teraz?

Różnie to bywało też. W pierwszym roku to było 3,8, potem 3,5 miliona, w tej chwili mówimy o tym, że uprawnionych do świadczenia Rodzina 500+ będzie około 7 milionów dzieci, dokładnie 6 milionów 800 tysięcy dzieci. Pół miliona do tej pory dzieci z rodzin jedynaków korzystało z tego świadczenia, tych rodzin jedynaczych przybędzie nam 2 miliony, a więc to pokazuje, jak dużo jest też jedynaków właśnie w tych rodzinach, w których spełnienie kryterium dochodowego było trudne, bo czasami dzielone przez trzy, czasami też dzielone przez dwa.

Bardzo ważną rzecz trzeba wprost powiedzieć. Jeżeli mamy na myśli, że na każde dziecko bez żadnych warunków, to rzeczywiście na każde, czy jednak gdzieś tam jakieś drobne warunki brzegowe się kryją? Na przykład, nie wiem, kiedy ktoś pobiera bardzo dużo różnych innych świadczeń rodzinnych  albo kiedy ktoś ma gigantyczne alimenty, albo kiedy pobiera na przykład zasiłki na wychowanie dzieci od jakiegoś innego państwa, mamy dzielone...

Nie, panie redaktorze...

...rodziny, połowa w Irlandii, połowa w Polsce. Jak to wszystko wygląda? Rzeczywiście dla każdego po prostu?

Nie, nie dla każdego, bo jeżeli skończymy osiemnaście lat, to już nie otrzymamy, czyli jest to jedno kryterium...

No ale to oczywiste.

...absolutnie jest w tej chwili kryterium wieku. Nie ma kryterium dochodowego. Oczywiście, dalej pozostaje zasada związana z tym, że jest miejsce zamieszkania. W przypadku innych różnych typów, że pracujemy za granicą, mama, ojciec, to tu wchodzą zasady związane z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego, ale w istocie rzeczy ta zmiana kompletnie nie zmienia tych zasad, one są takie jak do tej pory obowiązywały.

Natomiast chcę powiedzieć, że jest też przyznanie świadczenia z programu Rodzina 500+ w postaci dodatku wychowawczego dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo–wychowawczych, a więc dzieci, które do tej pory rodzinne formy pieczy zastępczej, spokrewnione, niespokrewnione, czyli te dzieci, które korzystały z pieczy zastępczej, otrzymywały ten dodatek wychowawczy, a dzieci z placówek opiekuńczo–wychowawczych, a więc z domów dziecka, nie otrzymywały tego świadczenia i teraz będą mogli składać o to świadczenie, podobnie jak w przypadku rodzinnych form opieki zastępczej, czyli dyrektor składa wniosek do PCPR i powiat realizuje to świadczenie.

To jest rzeczywiście ważna wiadomość, ważne rozszerzenie. Czy rozszerzony program 500+ ma jeszcze... myśli pani, że będzie jeszcze miał efekty demograficzne, czy to już jest po prostu program stricte społeczny? Spodziewa się pani wzrostu liczby urodzeń dzieci w Polsce?

Tak, rzeczywiście liczymy, że ten korzystny trend, bo trzeba to wyraźnie powiedzieć, że jest korzystny trend, jeżeli wskaźnik dzietności wynosi 1,45, a ostatnio wskaźnik porównywalny 1,47 był w 97 roku, no to chyba widać tę różnicę, tym bardziej że w 2015 ten wskaźnik wynosił 1,39. Ja odpowiadam w ten sposób: wszystkie badania wskazywały na to, że jedną z obaw, która powstrzymywała młode rodziny przed decyzją o dzietności, o kolejnym dziecku w rodzinie, była obawa o pogorszenie stanu materialnego, o to, że pogłębią się nasze problemy materialne.  W związku z tym jeżeli w rodzinie jest jedno dziecko, nasza sytuacja materialna się poprawia, mamy rynek pracownika, mamy szansę na awans, rosną nam wynagrodzenia, otwierają się nowe perspektywy, przybywa nam miejsc opieki nad dzieckiem, jest przyjazny klimat dla rodziny, przyjazna, dobra polityka rodzinna, to wszystko powinno mieć też wpływ na te obawy, o których czasami mówili młodzi rodzice, którzy nie decydowali się na kolejne dziecko, ale też wiemy, że w 2017 roku najwięcej od dziewięćdziesiątego chyba też siódmego roku przybyło rodzin z trójką dzieci, a więc są rodziny, które decydują się na to trzecie dziecko i w Polsce przybywa rodzin wielodzietnych.

Mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, gość Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce. Dziękuję bardzo, pani minister.

Dziękuję bardzo za uwagę.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak