X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Osiągnięcie polskich wynalazców na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:45
Zespól pod kierownictwem dr. Michała Wszoły wydrukował w technice 3D pierwszą na świecie bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi.
Audio
  • W technice 3D wydrukowano z żywych komórek trzustkę (Sygnały dnia/Jedynka)
Dr Michał Wszoła
Dr Michał WszołaFoto: Adam Koniecki/Polskie Radio

Dr Michał Wszoła wyjaśnia, że bioniczna trzustka to żywy organ, składający się z żywych komórek i tkanek, które ją otaczają, razem z układem naczyniowym. Ona ma na celu pomagać pacjentom z powikłaniami po cukrzycy typu I. Taka trzustka ma zostać wszczepiona pacjentowi i podłączona do krwioobiegu.

Na razie projekt jest w fazie przedklinicznej, czyli nie został jeszcze podłączony do człowieka. Gdyby wszystkie plany się powiodły i zespół dostał dofinansowanie, to pierwsi pacjenci mogliby zostać podłączeni do bionicznej trzustki za 4-5 lat. - Będą to pacjenci z różnymi powikłaniami i problemami związanymi z leczeniem cukrzycy typu I - mówi dr Michał Wszoła. Takim pacjentom standardowe leczenie nie pomaga. W Polsce zdiagnozowano ok. 200 tysięcy pacjentów z cukrzycą typu I, a u 10 procent rozwijają się różne powikłania i to u nich powinna być przeszczepiona trzustka. - W ubiegłym roku wykonano tylko 21 tego typu zabiegów - wyjaśnia lekarz.

W kwietniu trzustka zostanie wszczepiona myszom. To pierwsze z szeregu badań, które mają wykazać bezpieczeństwo narządu.

Dlaczego tak istotne jest przyspieszenie procesu drukowania, który teraz trwa 4 godziny? Czego obecnie potrzebują twórcy bionicznej trzustki? Czy wynalazek zostanie sprzedany za granicę?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Dr hab. Michał Wszoła (przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i rozwoju Nauki, chirurg transplantolog, pomysłodawca i współtwórca sztucznej trzustki, przewodniczący Rady Konsorcjum BIONIC)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 7.40

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pij mleko, będziesz wielki" - jak się ma do zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:13
Nietolerancja laktozy wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co w sytuacji, gdy dowiadujemy się o uczuleniu na laktozę, a przez tyle lat w naszej diecie gościły produkty pochodzenia krowiego? Gdzie znaleźć zdrową, pełną wapnia alternatywę dla tych produktów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko milion Polaków choruje na jaskrę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 13:09
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który trwa od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce odbyły się bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry.
rozwiń zwiń