Mariusz Błaszczak: moja misja polega na modernizowaniu Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 08:18
- Jeszcze w tym miesiącu podpiszemy w Świdniku umowę w sprawie zakupu dla Wojska Polskiego, dla Marynarki Wojennej, śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych oraz akcji poszukiwawczych i ratunkowych - mówił w radiowej Jedynce szef MON. Mariusz Błaszczak dodał, że zlecenia na produkcję helikopterów dla Wojska Polskiego trafią do dwóch zakładów: w Świdniku i w Mielcu.
Audio
  • Szef MON o modernizacji polskiej armii (Sygnały Dnia/Jedynka)
Audio
  • Szef MON o modernizacji polskiej armii (Sygnały Dnia/Jedynka)

W poniedziałek szef MON podpisał umowę offsetową do kontraktu na zakup od firmy Leonardo czterech śmigłowców AW 101 Merlin. Wartość umowy offsetowej wynosi ponad 395 mln zł. Przewiduje ona ponadto kontynuację wsparcia technicznego przez firmę Leonardo przez 10 lat. Offset ma nie tylko pozwolić na obsługę techniczną nowych maszyn w kraju, ale też pozyskanie nowych technologii z tym związanych.

- Musimy zapewnić zdolności dla Wojska Polskiego, które dotyczą Marynarki Wojennej i zwalczania okrętów podwodnych. Kilka lat temu utraciliśmy te zdolności, teraz je odbudowujemy. Krok po kroku modernizujemy armię - podkreślił minister obrony narodowej. Błaszczak powiedział, że resort pod jego kierownictwem jest skoncentrowany na tym, aby wyposażyć wojsko w nowoczesny sprzęt. - Zależy mi na tym, żeby ten sprzęt był produkowany w Polsce - zapewnił Błaszczak.

Gość radiowej Jedynki odniósł się też do strajku nauczycieli. - Negocjacje ze związkami nauczycielskimi mogą się rozpocząć w każdej chwili. Zależy nam na tym, żeby dzieci mogły przystąpić do egzaminów, mogły przejść kolejne stopnie swojej edukacji. To jest bardzo trudny czas. Nerwowość wśród dzieci, młodzieży, rodziców. Zależy nam na tym, żeby egzaminy się odbyły - powiedział Błaszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON) 

Data emisji: 9.04.2019

Godzina emisji: 7.14

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: zakup HIMARS nie będzie ostatnią umową w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 21:07
- Umowa na zakup dywizjonu artylerii rakietowej HIMARS, którą podpiszemy w środę, z całą pewnością nie będzie ostatnią umową, którą podpiszemy w tym roku - poinformował w programie "Gość Wiadomości" w TVP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: przeznaczymy 185 miliardów złotych na modernizację wojska

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 11:44
185 miliardów złotych do 2026 roku wyda MON na modernizację sił zbrojnych. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. To 16 programów w nowym planie modernizacji technicznej wojska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: chcę nadrobić zaniedbania, które przez lata miały miejsce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:08
- Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządu PiS, dlatego przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego; zależy mi na tym, by wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione - mówił w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń