X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Audio
  • Sławomir Frątczak o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak
Dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak Foto: PAP/Artur Reszko

W Warszawie odbędą się w sobotę centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W znajdującym się na terenie Cytadeli Warszawskiej Epitafium Katyńskim zostaną zapalone znicze i złożone wieńce. Wieczorem w bazylice św. Krzyża z udziałem władz państwowych i pocztów sztandarowych sprawowana będzie msza święta w intencji polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. W południe mszy polowej na placu przed Muzeum Katyńskim będzie przewodniczył biskup Józef Guzdek.

Czytaj więcej
katyń_PAP_663.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

- Zbrodnia katyńska jest niespotykanym wydarzeniem w dziejach cywilizowanego świata. Pozbawieni życia zostali jeńcy wojenni, których należało chronić - zauważył Sławomir Frątczak. Dyrektor Muzeum Katyńskiego podkreślił, że z historii należy wyciągać wnioski, ponieważ tego typu dramatycznie wydarzenia mogą się jeszcze powtórzyć. - Mówienie o Katyniu jest niczym memento. Trzeba o tej zbrodni pamiętać - dodał.

Gość Jedynki przypomniał również, że w Katyniu zginęli ludzie różnych zawodów, którzy byli oficerami rezerwy. - Został wymordowany znaczny procent polskiej elity intelektualnej. Doły śmierci pochłonęły profesorów uczelni, poetów, aktorów, historyków, lekarzy i duchownych. Pozbawiono Rzeczpospolitą najwyższej warstwy społecznej i jest to rana niezabliźniona - powiedział Sławomir Frątczak.

Czytaj więcej
Katyń_pap_20150410_2A3_663x364.jpg
"Katyń 1940" - posłuchaj archiwalnych nagrań z wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest przeżywany w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku w niewoli sowieckiej znalazło się 250 tys. jeńców polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu podjęto 5 marca 1940 r. na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii. Egzekucji ofiar, uznanych za "wrogów władzy sowieckiej", dokonywano wiosną 1940 r. strzałem w tył głowy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Sławomir Frątczak (dyrektor Muzeum Katyńskiego)

Data emisji: 13.04.2019

Godzina emisji: 7.14

jp/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbrodnia Katyńska w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 11:45
Józef Czapski, Ferdynand Goetel, Józef Mackiewicz to autorzy, którzy z powodu pisania o mordzie katyńskim zostali skazani na zapomnienie w PRL-u, a ich życie było pełne trudności. W magazynie "Moje książki" przypomnieliśmy ich twórczość i koleje losu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sobotę w Warszawie odbędą się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 07:21
W Warszawie odbędą się w sobotę centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W znajdującym się na terenie Cytadeli Warszawskiej Epitafium Katyńskim zostaną zapalone znicze i złożone wieńce. 
rozwiń zwiń