X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 17 kwietnia 2019 roku, rozmowa z Andrzejem Halickim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:15
Audio
  • Andrzej Halicki o strajku nauczycieli i zapowiadanym wystąpieniu Donalda Tuska na UW (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej, troszkę znacząco... nie, nie znacząco, tak po prostu pokasływał, przygotowując się tutaj, państwo słyszeli, do rozmowy.

Andrzej Halicki: Znacząco na pewno nie, ale łapie mnie czasami, teraz już trochę lepiej.

Jak to o poranku. Mówiła goszcząca dziś w Sygnałach Dnia i radiowej Jedynce minister Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, że formuła okrągłego stołu w sprawie edukacji powinna być jak najszersza, także z udziałem opozycji. Wczoraj wicepremier Szydło mówiła, że zaproszenie będzie, bo nie wyobraża sobie, żeby opozycji przy stole nie było. To opozycja się w takim razie zgodzi czy nie zgodzi na to, żeby rozmawiać?

Oczywiście, że potrzebny jest dialog, ale o ten dialog upominali się nauczyciele od ponad dwóch lat, a już bardzo poważnie w zeszłym roku i w ostatnich kilku miesiącach, a wreszcie wtedy, kiedy przez trzy chyba czy dwa miesiące wiadomo było, nawet i znana była data potencjalnego strajku, przecież też do tego dialogu nie dochodziło. W końcu pani premier Beata Szydło, była pani premier się znalazła w gronie tych osób, które podjęły rozmowy, no ale zaproponowała co? Wydłużenie pracy, mniejszą ilość pracujących, a jeżeli chodzi o zarobki, czyli ten postulat płacowy, może 23 rok. Więc po co ma być okrągły stół?

No, zaproponował też rząd konkretne podwyżki, które będą i w tym roku, i w kolejnym wprowadzone. To nie jest tak, że wszystko zostało na rok 2023 przygotowane...

Ale trzeba wiedzieć, po co ten okrągły stół, do czego ma zmierzać, na pewno nie minister Zalewska...

Natomiast z tego, co słyszę z ust przedstawicieli obozu rządzącego, no to rozmowy nie tylko o pieniądzach, tylko także właśnie o Karcie Nauczyciela...

Tak, dlatego że mamy chaos w szkole, także mamy...

...także o pensum, także o innych...

...mamy podwójne roczniki w tym roku i to jest... Ten nadchodzący 1 września to będzie... no, to będzie kataklizm. Mamy sytuację, w które dwa roczniki w szkołach do tego nieprzygotowanych będą musiały być w tym samym czasie. Wyobraża pan redaktor sobie? Rodzice naprawdę są przerażeni.

No, jeszcze niedawno czytałem o tym, jak zrozpaczone samorządy nie wiedzą, co zrobić z pustymi budynkami szkolnymi, więc...

No nie, proszę nie przesadzać. W tym wypadku mówimy o rzeczywiście kumulacji, do której szkoły nie są przygotowane.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, żeby to właśnie z jego udziałem i z nim w roli gospodarza takie spotkanie się odbyło. To byłby dobry pomysł taki okrągły stół pod patronatem prezydenckim?

Nie wykluczam, nawet była pierwsza próba zwołania takich konsultacji, no ale przecież nic z nich nie wynikało, bo na końcu ten przycisk jest w zupełnie innym miejscu, ma charakter polityczny dzisiaj, choć sam strajk nie ma charakteru politycznego i na to bym zwracał uwagę. Ja odwiedzam także tych blisko mnie mieszkających czy nauczycieli, czy także szkoły, dlatego że to oni chcieli pokazać też swoją solidarność. I to są osoby o bardzo różnych poglądach, a mogę powiedzieć, że odwiedziłem także szkołę, w której dominowali sympatycy PiS-u i oni też w tym strajku, a rodzice wspierając, uczestniczą. To jest bardzo duży problem, który ma charakter, tak jak pan powiedział, systemowy, ale oczywiście ta kwestia płacowa nie jest bez znaczenia. Płace realnie spadły w ostatnich trzech latach bardzo poważnie, jeżeli chodzi o nauczycieli.

Jutro w Radzie Dialogu Społecznego kolejne rozmowy. Związkowcy zaprosili stronę rządową, strona rządowa powiedziała, że oczywiście na rozmowach się stawi. Po Wielkiej Nocy okrągły stół. Szczegóły, to znaczy jak duże będzie to spotkanie, gdzie, w jakiej formule, jutro podobno ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki, tak mówiła minister Anna Zalewska dziś w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce. Troszkę chciałbym jeszcze zostać przy oświacie i pytanie jednak o grożenie uczniom i rodzicom tym, że mogą się nie odbyć...

Matury.

...matury w tym roku, bo przypomnę – podobnie było, kiedy sprawa się rozbijała o przeprowadzenie egzaminów...

Tak.

...gimnazjalnych i ósmoklasisty i...

I następnych, teraz mamy ośmioklasistów...

...i sondaże pokazywały, że Polacy w zdecydowanej większości mówią: tak, nauczyciele powinni więcej zarabiać, popieramy ich protest, ale już pytani, czy forma w postaci blokowania egzaminów jest właściwa, mówili: nie. Domyślam się, że...

Ale proszę zauważyć, że...

...o blokowaniu matur też powiedzą, że nie.

To oczywiste, że nie powinny ucierpieć dzieci, i w tym wypadku mówimy o maturzystach jeszcze za jakiś czas. Ośmioklasiści, jak widać, do egzaminów przystępują bez perturbacji. Proszę zauważyć, że komisje jednak są ciałami zewnętrznymi, tutaj było co prawda rozporządzenie, które w sposób bardzo elastyczny rozszerzyło krąg osób, które mogły w tych komisjach pracować, natomiast to są ciała zewnętrzne, a mówimy o nauczycielach jako instytucjach, czyli szkołach jako systemie, który wymaga naprawy, bo to, co się... Jeszcze raz powiem, do tego strajku by nie doszło, gdyby był dialog wcześniej, gdyby była chęć rozmowy o tym, co pani minister Zalewska narozrabiała. Mówiąc wprost, ta reforma, a ciężko ją nazwać reformą, była kompletnie nieprzygotowana i w sposób chaotyczny wprowadzana.

Zaglądam na pierwszą stronę dzisiejszej Wyborczej, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska deklaruje: „Strajkujący nauczyciele nie stracą finansowo przez protest”. Podobne obietnice składają prezydenci innych miast...

Także w Warszawie i innych miast, oczywiście...

Ale to jest normalne, że za strajkowanie płaci się dodatkowymi...

Nienormalne jest to, że rozdzwaniają się telefony i nauczycieli się straszy albo wyrzucaniem, albo właśnie karaniem, albo niewypłacaniem pieniędzy...

A to jest jeszcze parę innych nienormalnych rzeczy...

Przypominam, że (...)

...bo sytuacja, w której strajkujący w szkole nauczyciel bierze po południu żywą gotówkę do ręki za korepetycje, których udziela temu maturzyście, którego właśnie teraz nie uczy, bo strajkuje, to też nie jest normalne, a znam takie przypadki.

Z tego, co sobie przypominam, to nie jest działalność gospodarcza, więc jeżeli mówimy o... Chociaż oczywiście jeżeli jest strajk, no to powinien uczestniczyć w strajku. Ale mówię o tym dlatego, że strajk jest legalny, strajki zostały poprzedzone referendami, wszystkie one mają charakter legalny. Tu nie ma dzikich strajków, tu nie ma sytuacji, w której ktoś nagle porzuca, że tak powiem, swoje obowiązki. Wręcz odwrotnie, są szkoły i nauczyciele do tych strajków dobrze przygotowani i zintegrowani jak nigdy. Nie było do tej pory takiej integracji tak wszystkich praktycznie środowisk nauczycielskich, plus tych niezrzeszonych przecież, o nich też musimy pamiętać, że oni stanowią gros, i innych jeszcze (...)

Wybiegnijmy jeszcze naprzód co nieco. „Do 3 maja powiem... będę miał do powiedzenia coś ważnego i ciekawego”, tak zadeklarował w Strasburgu Donald Tusk. Czego pan się spodziewa po tym jego wystąpieniu zapowiedzianym na trzeci dzień maja w Warszawie?

Zawsze wystąpienia Donalda Tuska budzą zainteresowanie...

No ale nie zawsze zapowiada je szczególnie i nie zawsze odbywają się przy dużej publice na Uniwersytecie Warszawskim, więc przypomina mi się od razu, jak ważnymi na przykład kamieniami milowymi w dziejach Platformy były takie spotkania Donalda Tuska w auli Politechniki Warszawskiej. Więc tak się zastanawiam, nowa inicjatywa? Nowe otwarcie?

Nie, myślę, że tutaj nie ma co spekulować w ten sposób, natomiast mamy dosyć szczególny moment – jest 15-lecie obecności w Unii, 20-lecie obecności w NATO, jest duży znak zapytania nad dalszym losem Polski, powiem w ten sposób, ponieważ z uwagi na łamanie Konstytucji i praworządności z jednej strony mamy wątpliwości co do dalszego uczestnictwa we wspólnocie na prawach równych albo na prawach, które nam się należą. Myślę o też korzystaniu, co jest z możliwością cywilizacyjnego rozwoju, ale też politycznym uczestnictwem, no a z drugiej strony mamy bez wątpienia kwestie bezpieczeństwa, o których też należy pamiętać. Nie byłoby rozwoju bezpieczeństwa Polski bez mocnego zakotwiczenia się w tych właśnie instytucjach. I to te instytucje nam je gwarantują, łącznie z (...)

Czyli tematyka europejska, a nie oświadczenie o powstaniu nowego ruchu, na przykład Ruchu 4 Czerwca?

No nie, na pewno tematyka europejska, a co będzie 4 czerwca, to zobaczymy po 26 maja, to też jest ważne.

Ale widzę, że...

Natomiast to będzie kolejna rocznica (...)

Widzę, że chyba pan nie wyklucza w takim razie tego, że może jest w takim razie prawda w tych plotkach o tym, że Donald Tusk szykuje konkurencyjny wobec Platformy Ruch 4 Czerwca.

Nie, powiedział (...) wyraźnie i raczej nie będzie zaskoczenia, jeżeli po dobrym wyniku 26 maja, który jest wynikiem także procesu, w który wielu wątpiło, czyli procesu zjednoczenia czy zjednoczeniowego, bo przecież nie jest dokończony, zawsze może być jeszcze pełniejszy, jeszcze szerszy, wszystkich środowisk prodemokratycznych, proeuropejskich, tych, które kwestię praworządności stawiają na bardzo wysokim miejscu, ten oczekiwany przez wyborców proces powinien być nagrodzony, a jeżeli będzie nagrodzony, czyli będziemy mieli więcej mandatów niż Prawo i Sprawiedliwość, bo to jest ten odnośnik, to znaczy że jesienią powinno się zrobić podobnie. Myślę, że do tego będzie ewentualnie w tym polskim kontekście mógł się odwoływać Donald Tusk, ale przecież (...)

Donald Tusk jako autorytet zewnętrzny, a nie jako lider własnej nowej inicjatywy, tak?

...3 maja jest datą historyczną...dla Polski i dla też demokracji światowej. W końcu wnieśliśmy coś do tej demokracji (...) 3 maja.

Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej, był gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję bardzo.

JM

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak