Bezpieczeństwo na drodze. "Nasze rozproszenie jest na poziomie kosmicznym"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 13:08
Według raportu z kolejnej edycji Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy, kierowcy, mimo świadomości ryzyka, używają urządzeń mobilnych oraz nadmiernie używają klaksonu podczas jazdy samochodem. Jak na tym tle wypadają Polacy?
Audio
  • Bezpieczeństwo na drodze. Na co kierowcy powinni zwrócić uwagę? (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Na tle Europy jesteśmy rekordzistami w używaniu urządzeń mobilnych. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy wiedzą, że używanie telefonu oznacza również ustawianie nawigacji czy wysyłanie wiadomości przez aplikację dla kierowców. Rzeczywiście nasze rozproszenie jest na poziomie kosmicznym - mówi Adam Tarnowski. 

Gość audycji podkreśla, że telefon jest dla większości społeczeństwa nałogiem, z którym trzeba walczyć. - Wchodzimy w taką symbiozę ze smarfonem, że praktycznie nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Smarfonem płacimy, czytamy wiadomości. To nie jest tylko narzędzie komunikacji. To jest trwała część naszego życia - dodaje. 

W audycji poruszono problem trzeźwości wśród kierowców. Dzięki wielu kampaniom społecznym i wszelkim działaniom prewencyjnym, Polacy coraz rzadziej siadają za kółko pod wpływem alkoholu. 

Jaki jest poziom agresji u Polaków prowadzących pojazd i czy "trąbimy" bez powodu? Jak często powinniśmy robić przerwy w trakcie prowadzenia pojazdu?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: dr Adam Tarnowski (psycholog, wydział Psychologi UW) 

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 7.15

ans/kh

Czytaj także

"Rzeczpospolita": łatwiej o prawo jazdy, koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 21:00
Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach – zapowiada resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przygotował zmiany dla kandydatów na kierowców i tych, którzy już jeżdżą - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczypospolitej". 
rozwiń zwiń