X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 13 maja 2019 roku, rozmowa z Tomaszem Jaskółą

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 08:15
Audio
  • Tomasz Jaskóła o filmie Tomasza Sekielskiego (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska:  Przenosimy się do Częstochowy, w Częstochowie jest pan poseł Tomasz Jaskóła, Kukiz’15, który kandyduje z tego okręgu właśnie, z okręgu śląskiego, do Parlamentu Europejskiego. Witam bardzo serdecznie, panie pośle.

Tomasz Jaskóła: Dzień dobry, witam panią i państwa.

Panie pośle, skoro jesteśmy już, przynajmniej pan jest kandydatem Śląska i w pewnym sensie audycja toczy się właśnie w tym okręgu wyborczym, to ja zapytam o postulat, który przede wszystkim Śląska bardzo mocno dotyczy. „Dziesięć lat i węgiel nie będzie wykorzystywany w ogrzewaniu gospodarstw domowych” to jest jeden z głównych postulatów Koalicji Obywatelskiej. Jak pan ocenia szanse na zrealizowanie tego postulatu, a może bardziej jakie będą konsekwencje wprowadzenia tego w życie?

Szanowni państwo i szanowna pani, to jest jeden z tych postulatów, który mnie akurat bardzo dziwi. Oczywiście, nie jesteśmy przeciwnikami, wręcz zwolennikami walki ze smogiem i niską emisją smogową, natomiast w moim przekonaniu to jest postulat, który się absolutnie nie może zrealizować. Ja jestem świeżo po przeczytaniu raportu Związku Przedsiębiorców Polskich, który pokazuje, że w dwóch aspektach tutaj bardzo mocno węgiel nadal musi być podstawą energii również cieplnej dla indywidualnych odbiorców. Natomiast trzeba też pamiętać, że już istnieją technologie, które pozwalają nam wydobywać ten węgiel w innej postaci. My mamy tutaj piękny program, tak zwaną „Polskę wodorową” dla województwa śląskiego, ale i dla całego kraju. W związku z tym uważam te postulaty za nierealne, natomiast już zupełnie nierealne odejście od energetyki w dwa tysiące...

Ale, panie pośle, dlaczego nierealne? Bo Koalicja Europejska, to jest wiele partii skupionych na jednej liście, mówi: „Wprost przeciwnie, to jest bardzo realne i to jest do zrobienia”, to obiecują swoim wyborcom.

No to widać też wyraźnie, że na przykład program „Polska bez smogu” rządowy też do końca nie działa i takie raporty też się pojawiają w przestrzeni publicznej, w związku z tym proszę pamiętać o tym, że trzeba byłoby zupełnie inaczej podchodzić do problemu ocieplenia domów. Po pierwsze nie ma lepszego sposobu na to, żeby polepszyć jakość opału na przykład, niż obniżanie podatków. Wystarczy obniżyć wszelkiego rodzaju akcyzy i podatki i wtedy po prostu ludzie będą kupować porządne paliwo. Zakazać flotów tak zwanych, które są, niestety, sprzedawane, i konsekwencje będą widoczne od razu. (...)

I to jest element... Czy to jest element państwa propozycji programowej na te wybory i następne?

Ale my zawsze jesteśmy zwolennikami obniżania podatków, w związku z tym nie ma lepszej formuły inicjowania takich programów. Tylko że my podchodzimy z zupełnie innej, złej strony w moim przekonaniu. My wprowadzamy wieloletnie plany, z których nic później w zasadzie nie wynika, bo się ewoluuje te programy i gdzieś się je sprawdza no i okazuje się, że program rządowy też nie działa. I to jest właśnie ten problem, który należy rozwiązywać. A naprawdę problemy można rozwiązywać przy pomocy niskich podatków i na przykład zakazu sprzedaży złych paliw. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że tu są jeszcze dwa elementy. Ludzie palą bardzo często złymi paliwami nie tylko dlatego, że mentalnie może są do tego w jakiś sposób przekonani, ale również dlatego, że po prostu są ubodzy. I to jest też sprawa, którą należałoby przemyśleć.

W jaki sposób?

No, proszę pani, jeśli... czy pani redaktor, jeśli tona węgla, groszku, ekogroszku, ja na przykład mam taki piec, kosztuje prawie 900 złotych, a znajdujemy się na terenie województwa śląskiego, no to to są bardzo istotne i duże koszty. Trzeba pamiętać o tym, że trzeba zdywersyfikować również inne paliwa. No oczywiście mamy gaz i tutaj bardzo się cieszę, że my zdywersyfikujemy, oczywiście, dostawy gazy, ale sytuacja na przykład z Białorusią i brudnym gazem szybko pokazała, że może być, oczywiście, tutaj to wykorzystywane politycznie. W związku z tym ja bym od tego węgla nie odchodził...

Nie tyle z brudnym gazem, co z brudną ropą.

Przepraszam, ropą naftową, przepraszam, tak, tak. Ja bym nie odchodził od węgla, po prostu jest to w wielu wypadkach niemożliwe, więc takie projekty są dla mnie irracjonalne.

Panie pośle, zmieniamy temat. Wczoraj pan prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze pedofilskim. Oprócz zaostrzenia również powiedział o tym, że jego zdaniem te kary nie powinny być zasądzane w tzw. zawieszeniu, czyli powinny być po prostu bezwzględnie wykonywane od razu po orzeczeniu. Czy Kukiz’15 poprze projekty zmian w prawie, które będą szły w tym kierunku?

Szanowni państwo, pedofilia jest jedną z największych zbrodni, jaką można uczynić, w związku z tym nikt się tutaj nie zawaha w naszym klubie na pewno, żeby takie rozwiązania poprzeć. Ale tu jest znowu zupełnie inne pytanie: co takiego się działo, że nikt nie chciał stworzyć rejestru osób skazanych za przestępstwa seksualne, i to właśnie te najgroźniejsze, wobec dzieci, to jest pierwsze moje pytanie ...

Ale rejestr został stworzony.

No, został, ale proszę zobaczyć, że dyskutowano na ten temat również. Oczywiście, proszę też pamiętać, że to rodzi bardzo wiele problemów. Film, który wczoraj się pojawił, wczoraj czy przedwczoraj, pana Sekielskiego, to jest też dowód na to, jak choroby, które nie zostały rozwiązane, czyli dekomunizacja i brak lustracji, powodują, że nadal ci bardzo nieczyści ludzie... Bo proszę zwrócić uwagę, Kościół, niestety, również się nie zlustrował, jakby ta lustracja w Kościele została zaprojektowana tak, że istniała komisja dotycząca księży, którzy współpracowali z bezpieką, ale ostatecznie uznano, że biologia rozwiąże problem. I nie rozwiązała problemu. Czyli zbieramy pokłosie nierozwiązanych problemów tak groźnych właśnie, jak między innymi współpracownicy służby bezpieczeństwa, którzy byli niewątpliwie właśnie na takie brudne „haki” jak się to nazywa, pobierani czy zmuszani do współpracy. No i efekty mamy właśnie.

To prawda, wśród tych czarnych bohaterów filmu dokumentalnego, który w sobotę przedstawił Tomasz Sekielski, są księża, o których wiadomo od wielu lat, że byli tajnymi współpracownikami służby bezpieczeństwa, jednak tych informacji w filmie nie ma i nie ma też pokazanych dokumentów dotyczących ich współpracy ze służbą bezpieczeństwa. Ale ja chciałam pana zapytać o swego rodzaju jakąś taką nierówność w ocenie, bo przestępstwa pedofilskie dyskredytują każdego, kto takie przestępstwo popełni bez względu na to, kim jest. Jest księdzem, też nie ma mowy o żadnym współczuciu, żadnym wybielaniu, żadnej litości wobec takiego sprawcy w sutannie.

No ale mamy przykład Romana Polańskiego, on jest honorowym obywatelem między innymi Łodzi, w którym rządu kandydatka popierana przez Koalicję Europejską, Krakowa, gdzie też rządzi prezydent, który w ogóle nadawał mu to honorowe obywatelstwo, w 2016 roku pan Roman Polański, o którym coraz to nowe informacje wychodzą, w amerykańskich mediach został uhonorowany nagrodą Związku Filmowców Polskich, nagrodą 50-lecia, a chwilę później amerykańska Akademia Filmowa wyrzuciła go ze swoich szeregów. Jak to jest, że wobec niektórych osób związanych z pewnymi środowiskami jest taka łaskawość oceny ich działań pedofilskich, a wobec innych nie?

Znaczy ja nie wiem, czy jest łaskawość wobec oceny działania w popełnianiu takich zbrodni. Pani pokazuje konkretny przykład, natomiast rzeczywiście próbuje się tutaj mocno manipulować, bo wygląda na to, że w przestrzeni publicznej w tej chwili dyskutujemy o pedofilii i z automatu niejako wiążemy tę zbrodnię...

No nie, nie dyskutujemy na temat pedofilii. Dyskutujemy na temat pedofilii w Kościele, natomiast nie na temat pedofilii.

No więc z automatu wiążemy to właśnie z Kościołem Katolickim w Polsce. Natomiast ja jestem przeciwko, oczywiście, takiemu upraszczaniu schematu, bo sam wielokrotnie wpisuję i wczoraj taka dyskusja... gdzieś tam rzuciłem panu profesorowi Hartmanowi, który powiedział, że najlepiej walczyć z pedofilią, nie wysyłając ludzi swoich dzieci na religię. No, ja odpisałem: „Czy w takim razie nie będziemy też kształcić? Czy nie będziemy edukować?”, dlatego że ja jestem przekonany, zresztą są takie statystyki, że najwięcej osób, które są skłonne bądź najwięcej osób, które dokonują tych straszliwych zbrodni, to są osoby, które zbliżają się do dzieci w sensie zawodowym, to są środowiska wychowawców, nauczycieli i tak dalej, i tak dalej. Ale statystyka z kolei, bo ja się lubię posługiwać faktami, wskazuje, że gros osób, które dokonywały przestępstw o podłożu seksualnym wobec dzieci, to jest... a to gros to jest około 90%, to są osoby bez wskazywanego zawodu. W związku z tym proszę zwrócić uwagę, jest tam sporo murarzy, ślusarzy. No to nie budujmy w takim razie... Bardzo wyraźnie widać... I ja jeszcze nie oglądałem tego filmu, zamierzam go obejrzeć. I uważam, że każdy powinien obejrzeć film pana... czy dokument pana Sekielskiego. Nie boję się o to, co zobaczę, dlatego że funkcjonowanie jakby potwierdziło moje przypuszczenia, że z jednej strony jest to taka troska o to, żeby chronić dzieci, i z drugiej strony jest to troszkę manipulacja i łączy się pedofilię tylko i wyłącznie z Kościołem.

I tutaj stawiamy kropkę, to ostatnie zdanie.

Była sprawa Dworca Centralnego w Warszawie i tam były zaangażowane...

No, wielu dziennikarzy tę sprawę opisywało, wielu dziennikarzy śledczych się nią zajmowało...

A później wszyscy jakby zapomnieli o tej sprawie, bo byli zaangażowani bardzo poważni ludzie.

...i ona nigdy nie została rozszyfrowana...

Na przykład adwokaci.

...do tego etapu, w którym by się już konkretne nazwiska. To rzeczywiście sprawa bardzo, bardzo ciekawa, bo pojawia się w polskich mediach od kilkunastu lat. Bardzo dziękuję. Pan poseł Tomasz Jaskóła, Kukiz’15...

Bardzo dziękuję.

...kandydat właśnie tego ugrupowania w okręgu śląskim do Parlamentu Europejskiego.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak