Minister energii: trwają przygotowania do budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 09:20
- Elektrownia jądrowa jest elektrownią droższą w budowie, szczególnie jesli chodzi o sferę bezpieczeństwa, ale jest dużo tańsza w eksploatacji. To cztery ciężarówki paliwa na rok - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Krzysztof Tchórzewski. 
Audio
  • Minister energii o elektrowni jądrowej w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Tchórzewski
Krzysztof TchórzewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Elektrownia węglowa tej samej mocy - czyli około tysiąca megawatów - to około dwustu wagonów węgla na dobę - dodaje minister energii. 

Rząd planuje budowę elektrowni atomowej do 2033 roku. Krzysztof Tchórzewski mówi, że obecnie trwają prace przygotowawcze. - Są wyznaczone miejsca lokalizacyjne na Pomorzu. Tam społeczności lokalne przygotowywały się do tej budowy, obejrzały elektrownie jądrowe funkcjonujące gdzie indziej i w pewnym sensie mamy zgodę społeczną na to, by budować - zaznacza gość Jedynki.

Minister mówił także m.in. o elektryce wiatrowej. Zaznaczył, że podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego polityka energetyczna Polski do 2040 wywołała bardzo duże zainteresowanie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Rozmawiał: Błażej Prośniewski 

Gość: Krzysztof Tchórzewski (minister energii)

Data emisji: 14.05.2019 

Godzina emisji: 7.45

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Katowicach ruszył XI Europejski Kongres Gospodarczy. Energetyka jednym z najważniejszych tematów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 06:42
Dziś w Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy - jedna z najważniejszych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak co roku gromadzi ona najważniejszych polityków z resortów gospodarczych, ekspertów, naukowców, działaczy gospodarczych i samorządowych, przedsiębiorców i inwestorów, a także menedżerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dziś dyskusje m.in. o energetyce

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 08:18
Globalny rynek skroplonego gazu, górnictwo czy Pracownicze Plany Kapitałowe - to tylko część tematów drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
rozwiń zwiń