X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ma powstać Narodowa Strategia Onkologiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 10:09
W przyszłym tygodniu może rozpocząć prace zespół do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej. W warszawskim Centrum Onkologii prezydent Andrzej Duda w obecności onkologów i przedstawicieli pacjentów podpisał w poniedziałek (20.05) ustawę, która daje możliwość stworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Strategii. Jej przygotowaniem zajmie się specjalny zespół przy ministrze zdrowia
Audio
  • Relacja z podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda (P), naczelny specjalista radioterapii Centrum Onkologi Dorota Kiprian (2P), dyrektor Centrum Onkologii, dyrektor Jan Walewski (3P) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (4P) oglądają akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE w Centrum Onkologii  Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda (P), naczelny specjalista radioterapii Centrum Onkologi Dorota Kiprian (2P), dyrektor Centrum Onkologii, dyrektor Jan Walewski (3P) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (4P) oglądają akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Co roku około 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka i 100 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że strategia zakłada kompleksową walkę z rakiem. - Taką, która zakłada nie tylko samo leczenie. Potrzebujemy także profilaktyki, a więc również edukacji, potrzebujemy działań naukowych, potrzebujemy również działań psychologicznych - mówił prezydent.

Z ustawy cieszy się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podkreśla, że to pierwszy taki dokument. - Intencją nas wszystkich będzie, żeby był to dokument spójny, bardzo praktyczny, który pokaże co mam robić za rok, za pięć i za 10 lat - mówi szef resortu zdrowia.

Profesor Piotr Czauderna z Narodowej Rady Rozwoju zapewnił, że jednym z priorytetów będzie profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów. - Chciałbym też, żeby każdy pacjent miał indywidualny plan leczenia, żeby wyrównać szanse - mówi.

Profesor Piotr Rutkowski wskazuje, że Narodowa Strategia musi mieć zapewnione właściwe finansowanie. - Musi zostać stworzony algorytm, jak te pieniądze podzielić - podkreśla

W skład zespołu do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej wejdą między innymi przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji pacjentów. Strategia ma powstać do końca listopada. Jest to dokument do charakterze kompleksowym i długookresowym, który stanowi odpowiedź na wzrost zachorowań na nowotwory w Polsce.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Joanna Stankiewicz

Data emisji: 21.05.2019 

Godzina emisji: 6.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Balsam: choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:08
- Choroby układu sercowo-naczyniowego są liderem śmiertelności naszej populacji. Źle u nas wygląda kontrola czynników ryzyka - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Balsam, adiunkt w katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:10
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
rozwiń zwiń