Ma powstać Narodowa Strategia Onkologiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 10:09
W przyszłym tygodniu może rozpocząć prace zespół do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej. W warszawskim Centrum Onkologii prezydent Andrzej Duda w obecności onkologów i przedstawicieli pacjentów podpisał w poniedziałek (20.05) ustawę, która daje możliwość stworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Strategii. Jej przygotowaniem zajmie się specjalny zespół przy ministrze zdrowia
Audio
  • Relacja z podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda (P), naczelny specjalista radioterapii Centrum Onkologi Dorota Kiprian (2P), dyrektor Centrum Onkologii, dyrektor Jan Walewski (3P) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (4P) oglądają akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE w Centrum Onkologii  Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda (P), naczelny specjalista radioterapii Centrum Onkologi Dorota Kiprian (2P), dyrektor Centrum Onkologii, dyrektor Jan Walewski (3P) i minister zdrowia Łukasz Szumowski (4P) oglądają akcelerator do radiochirurgii i radioterapii EDGE w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Co roku około 160 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka i 100 tysięcy umiera z powodu tej choroby. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że strategia zakłada kompleksową walkę z rakiem. - Taką, która zakłada nie tylko samo leczenie. Potrzebujemy także profilaktyki, a więc również edukacji, potrzebujemy działań naukowych, potrzebujemy również działań psychologicznych - mówił prezydent.

Z ustawy cieszy się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podkreśla, że to pierwszy taki dokument. - Intencją nas wszystkich będzie, żeby był to dokument spójny, bardzo praktyczny, który pokaże co mam robić za rok, za pięć i za 10 lat - mówi szef resortu zdrowia.

Profesor Piotr Czauderna z Narodowej Rady Rozwoju zapewnił, że jednym z priorytetów będzie profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów. - Chciałbym też, żeby każdy pacjent miał indywidualny plan leczenia, żeby wyrównać szanse - mówi.

Profesor Piotr Rutkowski wskazuje, że Narodowa Strategia musi mieć zapewnione właściwe finansowanie. - Musi zostać stworzony algorytm, jak te pieniądze podzielić - podkreśla

W skład zespołu do spraw Narodowej Strategii Onkologicznej wejdą między innymi przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji pacjentów. Strategia ma powstać do końca listopada. Jest to dokument do charakterze kompleksowym i długookresowym, który stanowi odpowiedź na wzrost zachorowań na nowotwory w Polsce.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Joanna Stankiewicz

Data emisji: 21.05.2019 

Godzina emisji: 6.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Paweł Balsam: choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:08
- Choroby układu sercowo-naczyniowego są liderem śmiertelności naszej populacji. Źle u nas wygląda kontrola czynników ryzyka - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Balsam, adiunkt w katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:10
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
rozwiń zwiń