Joachim Brudziński o pedofilii: nie chcemy sprowadzać tej kwestii do walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 08:10
- Komisja powinna być państwowa, a nie sejmowa, żeby tego poruszającego i bulwersującego problemu nie sprowadzać do dewastującego naszą tkankę narodową sporu politycznego - mówił w "Sygnałach dnia" Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Audio
  • Joachim Brudziński o państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii (Sygnały dnia/Jedynka)
Joachim Brudziński
Joachim BrudzińskiFoto: W.Kusiński/PR

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii. Gość radiowej Jedynki podkreślił, że temat pedofilii w Polsce przez wiele lat był rzadko poruszany, ponieważ "tych przestępstw czasami dopuszczali się ludzie z establishmentu”.

- Dotyczy to zarówno tych najbardziej bulwersujących dziś opinię publiczną przestępstw dokonywanych przez ludzi szczególnego stanu, czyli przez pojedynczych przedstawicieli Kościoła katolickiego - mówił Joachim Brudziński, dodając, że trzeba pamiętać, iż wykorzystywania seksualnego dzieci "dopuszczają i dopuszczały się też osoby z innych grup społecznych".

- Są to ludzie o głośnych nazwiskach, o wysokiej pozycji społecznej: celebryci, artyści, ale również dziennikarze, politycy - wyliczał minister.

PAP Abp Marek Jędraszewski 1200.jpg
Dziś zbiera się Rada Stała Konferencji Episkopatu

Szef MSWiA stwierdził ponadto, że w Polsce toczy się spór o to, jak powinna wyglądać komisja ds. badania przypadków pedofilii. - Politycy Koalicji Europejskiej próbują zawęzić prace tej komisji właściwie tylko do jednego środowiska, czyli w tym wypadku do środowiska Kościoła katolickiego - mówił Brudziński.

- Oczywiście przestępców, nawet jeśli noszą koloratki czy kapelusze kardynalskie, w sposób oczywisty należy karać, ale też stwierdzenie, że tylko tej części społeczeństwa dotyka ten problem, jest mydleniem oczu. Dotyka to różnych grup społecznych - zaznaczył kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Joachim Brudziński podkreślił, że strona rządowa zaproponowała utworzenie komisji, która będzie działała w szerszym zakresie. - Będziemy dążyć do tego, aby wspierała ona działania wynikające z Kodeksu karnego i z obowiązującego w Polsce prawa. Działania, które muszą być podejmowane przez policję i prokuraturę - zaznaczył, dodając, że rząd nie chce sprowadzać tej kwestii do walki politycznej, "tak jak chcą nasi oponenci, żebyśmy wpisywali to w kontekst toczącej się kampanii".

- Tu widać jak na dłoni, komu zależy na tym, aby tę sprawę badać i wyjaśniać, a przede wszystkim bezwzględnie i surowo karać, a komu zależy na tym, żeby bić po prostu pianę i robić wokół tego aferę oraz przerzucać odpowiedzialność za tego typu przestępstwa na wszystkich. Bo mówienie, że księża to pedofile, że Kościół jest instytucją złożoną z pedofilów, jest czymś skrajnie niesprawiedliwym - mówił gość radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Joachim Brudziński (szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Data emisji: 22.05.2019 

Godzina emisji: 7.15

pkur/kh

Czytaj także

Debata dnia. Rząd zdecydował o powołaniu komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 19:27
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o powstaniu komisji badającej problem pedofilii. Ma ona zająć się przypadkami przestępstw pedofilskich we wszystkich grupach społecznych. W Polskim Radiu 24 wydarzenie skomentowali publicyści: Tomasz Walczak (Super Express) i Miłosz Manasterski (Agencja informacyjna).
rozwiń zwiń