Janusz Kukuła: radio jest teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:08
34. słuchowiska z całego kraju oraz 28. spektakli są reprezentowane w ramach XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, który rozpoczał się 24 maja 2019 roku w Sopocie. 
Audio
  • 19. odsłona Festiwalu Dwa Teatry (Sygnały Dnia/Jedynka)
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tematyka słuchowisk Polskiego Radia jest różnorodna i łączy ze sobą klasykę ze współczesnością. Wśród wszystkich utworów, które zostały zrealizowane w 2018 roku, do konkursu głównego wybrano 34. - Samo pojawienie się na festiwalu jest wielkim wyróżnieniem i nagrodą. Nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich utworów. Radio jest teatrem wyobraźni i rozgrywa się w umysłowości każdego pojedynczego człowieka i to jest najpiękniejsze - powiedział Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 

Spektakle Teatru Telewizji zaprezentowane w Sopocie są podsumowaniem sezonu, który trwał od września ubiegłego roku do maja 2019 r. - Są pokazywane projekcje konkursowe. Po każdym spektaklu konkursowym jest przewidziana krótka rozmowa z twórcami - zaznacza Ewa Millies-Lacroix. 

W tym roku uroczysta gala będzie transmitowana zarówno w Polskim Radiu jak i w Telewizji Polskiej. Zwycięskie projekty będą emitowane po godzinie 21.00 na antenie radiowej Jedynki oraz w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej. 

Dowiadujemy się, że Festiwal Dwa Teatry jest od lat ukłonem w stronę środowiska artystów, bez których te nie mogły by istnieć. Kolejni aktorzy dołączą do panteonu, który rozpoczął Gustaw Holoubek na festiwalu jako laureat głównej nagrody. Kto w tym roku zostanie uhonorowany?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz zapoznania się ze specjalnym serwisem Festiwalu Dwa Teatry

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Goście: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia) i Ewa Millies-Lacroix (dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej)

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 7.41

ans/K.A

Czytaj także

Splendory 2018. "Już po raz 31. mówimy naszym aktorom, jak bardzo ich kochamy"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:41
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Mickiewicz "Romantyczność"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 22:00
Drugiego Dnia Świąt Bożego Narodzenia zaprosilismy w radiowej Jedynce na poetyckie słuchowisko z okazji 220 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza" Romantyczność" w reżyserii Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń