Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:11
- Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wtorkowej informacji, że Ministerstwo Obrony wysłało zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o zakupie samolotów F-35A (Jedynka/Sygnały dnia)

W listopadzie 2018 roku minister obrony narodowej polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyspieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej, piątej generacji. Te, których obecnie używają siły powietrzne, czyli samoloty F-16, są maszynami czwartej generacji.

F-35 free 1200.jpg
Samoloty F-35 w polskiej armii. MON wykonało kolejny krok

"Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami" - napisał we wtorek Mariusz Błaszczak na Twitterze.

- Rozmawiałem już wstępnie na ten temat zarówno ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, czyli sekretarzem obrony USA Patrickiem M. Shanahanem, jak i producentem tych maszyn, a więc koncernem zbrojeniowym Lockheed Martin. Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział Mariusz Błaszczak.

Dodał, że jest w tej kwestii optymistą. - Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie dysponowało najnowocześniejszym sprzętem. F-35A to właśnie taki sprzęt, który daje nam przewagę i odstrasza ewentualnego przeciwnika, a jednocześnie mocno podnosi poziom naszego wojska. To naprawdę skok, jeśli chodzi o technologię - zaznaczył szef MON.

Gość audycji pytany, ile czasu trzeba czekać, by F-35A zostały do Polski dostarczone, odpowiedział, że "jesteśmy na dobrej drodze, żeby ten czas był stosunkowo jak najkrótszy". - Wiemy, że dostawy tego samolotu są realizowane, i jesteśmy gotowi, żeby przyjąć go jak najwcześniej. Zależy mi na tym, żeby postsowiecki sprzęt zastąpić właśnie tym nowocześniejszym. Takim niewątpliwie będą nowe myśliwce. W przypadku F-35A kluczowe są słowa "interoperacyjność" i "sieciocentryczność". Chodzi odpowiednio o współpracę z innym sprzętem, którym dysponujemy, a także o możliwość wymiany informacji między żołnierzami, którzy operują tym sprzętem. To znacząco pozwoli na wzrost zdolności obronnych i bojowych polskiego wojska - podkreślił minister obrony narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Mariusz Błaszczak (szef Ministerstwa Obrony Narodowej)

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 7.13

bb/ans

Czytaj także

Wojciech Skurkiewicz: pierwsza eskadra F-35 będzie kupiona do 2026 roku, później kupimy drugą

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 14:30
- Kupujemy samoloty piątej generacji. To jest decyzja przełomowa, która postawi siły powietrzne w zupełnie innym miejscu - powiedział w Sejmie wiceszef obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Poinformował, że pierwsza eskadra samolotów F-35 będzie kupiona w tej perspektywie planistycznej do 2026 roku; druga eskadra zostanie kupiona po 2026 roku.
rozwiń zwiń