Tomasz Siemoniak: kolejny poważny krok w zwiększaniu amerykańskiej obecności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:48
- Każdy tysiąc żołnierzy jest oczywiście dobry, ale powinniśmy przez cały czas zabiegać o to, żeby więcej amerykańskich żołnierzy było w Polsce, w Europie, w krajach sąsiednich - powiedział w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak, odnosząc się do zapowiedzi porozumienia ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o obecności wojsk USA w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Tomasz Siemoniak o obecności wojsk USA w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek po południu do USA, gdzie w środę rozpocznie kilkudniową wizytę. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. 

- Mniej więcej wiadomo, czego się spodziewać - powiedział Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. - Spodziewam się tutaj, że będzie to komunikat o tym, że będzie tysiąc żołnierzy amerykańskich więcej i że pojawią się konkretne elementy dowodzeń infrastruktury w Polsce - dodał Siemoniak. 

Gość Jedynki przypomniał, że prezydent Barack Obama w 2014 roku zdecydował o umieszczeniu żołnierzy USA w Europie Środkowej i Wschodniej po aneksji Krymu. - To jest kolejny poważny krok i myślę, że trzeba to odnotować - wskazał. Podkreślił jednocześnie, że należy dalej zabiegać o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i w Europie. - To jest poważny etap, który jest przed nami bardziej niż za nami - ocenił były szef MON.

Tomasz Siemoniak mówił też o formowaniu wokół Platformy Obywatelskiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi. Poinformował, że PO blok, w którym szła do wyborów europejskich, chciałaby uzupełnić o samorządowców. - W naszym przekonaniu zjednoczenie opozycji na te wybory jest kluczem do zwycięstwa - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący PO, były szef MON)

Data emisji: 11.06.2019 

Godzina emisji: 8.14

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Soloch o obecności wojsk USA w Polsce: wciąż trwają rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:33
- Trwają rozmowy z Amerykanami, których rezultatem będzie zwiększenie obecności armii USA w naszym kraju - mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Soloch: ostateczna formuła współpracy polsko-amerykańskiej jest dopracowywana

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 09:20
- Najbliższa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem mają związek z poszerzeniem obecności amerykańskiej w Polsce - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 
rozwiń zwiń