Sygnały Dnia 12 czerwca 2019 roku, rozmowa z Pawłem Muchą

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 08:15
Audio
  • Paweł Mucha o wizycie Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych (Jedynka/Sygnały dnia)

Piotr Gociek: Paweł Mucha, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Paweł Mucha: Dzień dobry panom redaktorom, dzień dobry państwu.

Prezydenta, który wraz z małżonką jest już w Stanach Zjednoczonych. Dzisiaj ważny dzień, rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu, później także oficjalny komunikat jednej i drugiej strony, osiemnasta godzina czasu polskiego, o dwudziestej, przypomnę też słuchaczom radiowej Jedynki, na antenie radiowej Jedynki właśnie będzie można konferencji prasowej posłuchać po tych rozmowach. Szef MON, który już od paru dni przebywa w Stanach Zjednoczonych, Mariusz Błaszczak, mówi, że to będzie porozumienie „na miarę rozszerzenia NATO”. No to brzmi rzeczywiście bardzo, bardzo mocno. Pan też jest takim optymistą? Zna pan już gdzieś tam zakulisowo szczegóły pewnych ustaleń?

Jestem optymistą i myślę, że to jest jednak tak, że te decyzje, które zapadają, są absolutnie przełomowe i można powiedzieć, że historia dzieje się na naszych oczach, bo najpierw mieliśmy przystąpienie Polski do NATO, później mieliśmy wieloletnie przecież zabiegi, ale zakończone sukcesem przez szczyt warszawski i przez wdrożenie postanowień tego szczytu warszawskiego, czyli właśnie fizyczną obecność żołnierzy amerykańskich, żołnierzy natowskich w Polsce na wschodniej flance, mamy kolejne spotkanie prezydentów. I to spotkanie na najwyższym szczeblu, do którego dochodzi w ciągu dziesięciu miesięcy, no to jest z jednej strony podkreślenie tych szczególnie bliskich relacji polsko–amerykańskich. Tych kontekstów jest szerzej, no bo to jest i komponent energetyczny, i to jest komponent związany z naszą współpracą gospodarczą, także kwestia związana ze współpracą w sferze onkologii, ale przede wszystkim na plan pierwszy wybija się ta sfera bezpieczeństwa. I to jest niezwykle ważne.

Dlaczego można takich wielkich słów używać? Dlatego że mamy świadomość, i to jest doświadczenie też historyczne, że tam, gdzie żołnierze amerykańscy się pojawili, ta strefa bezpieczeństwa jest pewna i jest strefą bezpieczeństwa na kolejne dziesięciolecia. Zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce to jest bezpieczeństwo nie tylko Rzeczypospolitej, nas wszystkich jako obywateli, ale także całej tzw. wschodniej flanki NATO. Wobec różnych zagrożeń, które mają miejsce, tego rodzaju decyzje i ustalenia to są rzeczy niezwykle pozytywne. Ja przypomnę, jak się rozpoczynała kadencja pana prezydenta Andrzeja Dudy, były rozmaite głosy, począwszy od tego, że szczyt NATO nie powinien się odbywać w Warszawie, przez takie, że absolutnie administracja pana prezydenta Donalda Trumpa później, już po wyborach w Stanach Zjednoczonych, niekoniecznie będzie chciała kontynuować tę współpracę z państwami Europy Środkowo–Wschodniej. No, okazało się, że te relacje są niezwykle racjonalnie, oczywiście, postrzegając z perspektywy interesów także NATO, Stanów Zjednoczonych i Polski, budowane właśnie w sposób taki konsekwentny. I dzisiaj te rozmowy, szczyt polsko–amerykański jest tego najlepszym potwierdzeniem. Ta treść dokumentu czy porozumienia, które ma być zawarte przez prezydentów, ona została wynegocjowana, to są, oczywiście, rozmowy, które prowadził Pentagon, które prowadziło Ministerstwo Obrony Narodowej, nasi też negocjatorzy, ale to jest tak, że i w systemie amerykańskim, gdzie wiemy, że prezydent nie tylko w kontekście głowy państwa, ale także szefa administracji występuje, i z naszej perspektywy, gdzie prezydent jest najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej, zwierzchnikiem Sił Zbrojnych tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, to jest, oczywiście, decyzja i wola prezydentów, stąd te bezpośrednie rozmowy, ustalenia i komunikat, i konferencja prasowa, ale też i bogata bardzo wizyta w Stanach Zjednoczonych.

Prezydenci się zmieniają, czasem z prezydentami zmieniają się i doktryny. Czy to nie jest też tak, że myśmy powinni intensywnie rozmawiać również z drugą stroną sceny politycznej w Stanach Zjednoczonych? Nie mamy gwarancji, że Donald Trump będzie prezydentem kolejną kadencję. Pytanie, czy... Mówimy tutaj o głębszych amerykańskich interesach i niezależnie od tego przedstawiciele której strony kolejne wybory w Stanach będą wygrywać, to to porozumienie z Polską i to rozszerzenie obecności amerykańskiej w naszym kraju jest w amerykańskim interesie.

Tu jest pełna konsekwencja, bo ja przypomnę, że szczyt, kiedy się odbywał NATO w Warszawie, no to był obecny pan prezydent Barack Obama i to były decyzje, które zapadały wtedy w obecności prezydenta, który był z tego obozu politycznego. Tu jest pełna kontynuacja, jeżeli chodzi o administrację amerykańską, i nawet bym powiedział zacieśnienie tych więzów, intensyfikacja tych kontaktów. I tutaj też nie ma co ukrywać, ta taka bardzo dobra też relacja i te kolejne spotkania, pobyt pana prezydenta Trumpa w Warszawie, pamiętne wystąpienia, kiedy mówił o polskiej historii. Widać tę szczególną więź, ale oczywiście jest tak, że strategiczne interesy amerykańskie, ja mówię o dziesięcioleciach w perspektywie obecności, nie było takiego przypadku, żeby tam, gdzie żołnierze amerykańscy się pojawili właśnie na zasadzie wsparcia, następowała jakaś zmiana czy wycofanie po tego rodzaju decyzji. A my dzisiaj mówimy o unowocześnieniu polskiej armii, mówimy o zwiększonej obecności, szczegóły, godziny wieczorne, popołudniowe, ale mówimy też o wielu obszarach współpracy takiej bliskiej. Takim znakiem też jest to, że z Waszyngtonu pan prezydent będzie się udawał do Houston, gdzie także z udziałem sekretarza do spraw energii Ricka Perry’ego, który był wcześniej na szczycie inicjatywy Trójmorza, będziemy rozmawiać o kwestiach związanych z importem czy to gazu, czy ropy do Polski.

I to są właśnie kwestie, o które chciałem jeszcze dopytać, bo minister Szczerski mówił: „Trzy elementy poruszane w trakcie tej wizyty: bezpieczeństwo, energetyka i biznes”. O energetyce już pan zaczął w tej chwili nieco mówić. O biznesie jeszcze w takim razie powiedzmy. I też przypomnijmy, że spotkanie w Białym Domu nie wyczerpuje absolutnie programu tej wizyty czy nawet w Houston, bo to jest kilka dni podróży prezydenta po Stanach, spotkania także na Zachodnim Wybrzeżu.

Tak, mamy wizytę oficjalną, wizyta oficjalna to jest dzisiejszy dzień i po rozmowach w cztery oczy, po rozmowach par prezydenckich, rozmowy delegacji, później briefing, o którym rozmawialiśmy, wieczorem, co myślę warto też podkreślić, przyjęcie. To też jest pokazanie takiej najwyższej kurtuazji wobec gościa, głowy państwa zaproszonego do Białego Domu, bo nie każda głowa państwa tego rodzaju przyjemność ma, że na jej cześć jest wydawane tego rodzaju przyjęcie. Później mamy przelot do Houston, w Houston mamy tę agendę dość bogatą, bo to jest ten komponent energetyczny, czyli szczyt, który związany jest ze współpracą, bo wiemy, że ta współpraca jest współpracą biznesową, ale to jest kwestia i dostaw, tak jak zaczęliśmy rozmawiać, LNG do Świnoujścia, i szerszej współpracy energetycznej.

Ale w Houston, chcę zwrócić uwagę też na jeden element, który może nie przebija się do mediów, a moim zdaniem jest bardzo ważny. My współpracujemy blisko z MD Anderson, to jest największe centrum, które zajmuje się problemami onkologicznymi w Stanach Zjednoczonych, ogromna ilość patentów amerykańskich, nowych leków to właśnie jest element prac tego centrum. Dzisiaj jest już, weszła w życie ustawa, którą prezydent przygotował i przeprowadził w procesie legislacyjnym. Miałem zaszczyt pana prezydenta z tą ustawą reprezentować w polskim parlamencie. Przygotowujemy tzw. polski cancer plan i sięgamy do najlepszych rozwiązań światowych, właśnie rozwiązań amerykańskich, rozwiązań z Teksasu, jeżeli chodzi o profilaktykę chorób nowotworowych, jeżeli chodzi o pewne wzorce, jeżeli chodzi o innowacje, jeżeli chodzi o najnowsze technologie. Tu będzie porozumienie podpisane pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a właśnie MD Anderson w Houston w obecności pana prezydenta. Pan prezydent będzie miał tam spotkania.

Oczywiście, w Houston także spotkanie z Polonią, bo to jest coś, co jest szczególnie istotne, bo to jest z jednej strony stałe wsparcie dla nas. My mamy ambasadorów, miliony ambasadorów, to jest Polonia amerykańska, którzy zabiegają o nasze interesy w Stanach Zjednoczonych, takie spotkania są naturalne. Ma to także znaczenie, można powiedzieć szczerze, dla strony amerykańskiej, bo jednak ta informacja o 10 milionach Polaków czy Polonii amerykańskiej to jest jednak istotny element także tej naszej pozycji.

I później spotkania, które będą miały miejsce i z Susan Wójcicki, która była przecież w Polsce, czyli prezes YouTube’a, wiceprezes Google’a do spraw strategicznych. Tutaj pan prezydent przykładał ogromną wagę do tego, żeby to były tego rodzaju amerykańskie podmioty, które w Polsce już inwestują.

Także kontekst współpracy, jeżeli chodzi o drony, jeżeli chodzi o najnowsze technologie, forum biznesowe, forum ekonomiczne, to wszystko jest to, co się będzie działo w ramach tej wizyty. Prezydentowi też towarzyszy taka delegacja gospodarcza. I trzeba powiedzieć to są dane z tego roku, że my mamy rekordowe obroty, jeżeli chodzi o stosunki gospodarcze polsko–amerykańskie, i ten komponent gospodarczy, ta dyplomacja ekonomiczna to jest stały element wizyt prezydenta, a zwłaszcza w kontekście amerykańskim. Cieszy to, że ta współpraca świetna polityczna w sferze bezpieczeństwa łączy się także ze sferą biznesu, bo tutaj wiadomo, to są umowy przecież, jeżeli patrzymy z punktu widzenia PGNiG czy patrzymy z punktu widzenia jakiejkolwiek współpracy gospodarczej, gdzie kierując się właśnie interesem ekonomicznym, w obustronnie korzystnych relacjach te porozumienia są zawierane.

I jedna jeszcze też rzecz bardzo istotna, na zakończenie państwu dopowiem. Kilka miesięcy temu mówiło się o tym bardzo nieoficjalnie i bardzo po cichu, teraz już oficjalnie wiadomo, że też ten temat na stole jest, to jest amerykańska współpraca, jeśli chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce. Zaś co do szczegółów, przede wszystkim na początek politycznych i związanych ze współpracą militarną, jako się rzekło, czekamy na godzinę osiemnastą, później na godzinę dwudziestą polskiego czasu, konferencja po spotkaniu, po rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa w Białym Domu. Zaś gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki był Paweł Mucha, minister w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Bardzo dziękuję.

Dziękuję bardzo, miłego dnia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak