Alvin Gajadhur: rejestrujemy mniej wykroczeń

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 10:35
- Nasza flagowa akcja "Bezpieczny autokar", którą prowadzimy od 2003 roku, przynosi już efekty. Zatrzymujemy kierowcom coraz mniej dowodów rejestracyjnych oraz rejestrujemy mniej wykroczeń - powiedział w "Sygnałach Dnia" Alvin Gajadhur - Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Audio
  • Alvin Gajadhur: rejestrujemy mniej wykroczeń (Sygnały dnia/Jedynka)
Alvin Gajadhur
Alvin Gajadhur Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

 Inspekcja Transportu Drogowego wzmożyła kontrole ciężarówek i autokarów w okresie wakacyjnym. - Kontrolujemy autokary w trasie na głównych szlakach komunikacyjnych, po to, aby te wakacje mogły przebiec bezpiecznie. Inspektorzy sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdów, ale również kondycję kierowców: czy są trzeźwi i wypoczęci - dodał Alvin Gajadhur. 

W autokarach oraz ciężarówkach instalowane są tachografy, czyli urządzenia rejestrujące czas pracy kierowców. Niestety zdarzają się przypadki, że do tych urządzeń montowane są elementy zakłócające ich pracę. - Wykrywamy różnego rodzaju magnesy, wyłączniki. Kierowca prowadzi pojazd i w tym czasie na tachografie rejestruje się jego odpoczynek. Jest to niedopuszczalne i grożą za to wysokie kary. Chodzi tu zwłaszcza o świadomość kierowców, do jakiej tragedii mogą oni doprowadzić stosując tego typu urządzenia - zaznaczył Główny Inspektor Transportu. 

Niebezpiecznym kierowcą jest nie tylko ten będący pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających, ale również kierowca przemęczony, nie przestrzegający norm czasu pracy. - Kierowca może jechać maksymalnie 10. godzin dwa razy w tygodniu, w pozostałe dni 9 godzin. Co jest ważne, po 4,5 godzinie ciągłej jazdy musi być minimum 45. minut przerwy. To dotyczy zarówno kierowców przewożących rzeczy i kierowców ciężarówek - dodał gość audycji. 

Ile czasu trwa kontrola prowadzona przez Inspektora? Jak wygląda sytuacja z autokarami, które przewożą dzieci do szkoły? Jakie ograniczenia w ruchu obowiązują w przypadku ciężarówek w okresie wakacyjnym?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Alvin Gajadhur (Główny Inspektor Transportu Drogowego) 

Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 7.39

ans/ml


Czytaj także

Fachowcy krytykują zmiany w "Ustawie o kierujących pojazdami". "Fatalnie napisane przepisy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 19:12
Szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak w przysłowiu, kursanci walą drzwiami i oknami. Chcą zdążyć przed 4 czerwca, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania praw jazdy nowym kierowcom. Przepisy krytykują specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alvin Gajadhur: z kulturą polskich kierowców nie jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 10:39
"Z kulturą w drodze", to wspólna akcja Inspekcji Transportu Drogowego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja ma propagować kulturalne zachowanie Polaków za kierownicą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Bezpieczny autokar. Ferie 2019". Andrzej Adamczyk: inspekcja nie pobłaża

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 09:39
- W przypadku autokarów, które przewożą dzieci na wakacje czy ferie, na szczęście jest coraz mniej rejestrowanych wykroczeń i stosunkowo mało zatrzymujemy dowodów rejestracyjnych - powiedział Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego w "Sygnałach dnia". Zdecydowane działania kontrolne pochwalił minister infrastrukury Andrzej Adamczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym. Jak zadbać o siebie i pasażerów?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 14:15
Pociąg, który jest rozpędzony do 120 km/h potrzebuje ok 1000 - 1300 metrów, aby się zatrzymać. Dla porównania samochód, który jedzie z tą samą prędkością potrzebuje niewiele ponad 60 m do zatrzymania. Maszynista, który widzi samochód na przejeździe kolejowo - drogowym może jedynie wcisnąć hamulec bezpieczeństwa i czekać. 
rozwiń zwiń