X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Dworczyk o opinii byłego prezesa TK i RPO ws. aresztowania 22-latka: to emocje polityczne

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:19
- Te wypowiedzi podważają zaufanie do bardzo ważnych instytucji - mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera o wywiadach dot. aresztowania podejrzanego o zabójstwo 10-latki, których udzielili prasie były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński i RPO Adam Bodnar.
Audio
  • Michał Dworczyk o wypowiedzi prof. Andrzeja Rzeplińskiego i Adama Bodnara (Jedynka/ Sygnały dnia)

Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego powiedział w rozmowie opublikowanej w poniedziałek w Newsweeku, że: "Policjanci potraktowali człowieka z Mrowin w sposób nieludzki. To nie jest pokaz siły państwa cywilizowanego. To jest pokaz w stylu rosyjskim". Z kolei Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zadał pytanie: "Czy wiemy w jakich okolicznościach się przyznał? Czy towarzyszyły temu wszystkie gwarancje procesowe?".

Katarzyna Gójska poprosiła Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o komentarz w tej sprawie.

Gość "Sygnałów dnia" stwierdził, że te wypowiedzi można interpretować jak "pewne emocje polityczne". - Mamy przepisy mówiące o tym, jak policja powinna postępować z osobami zatrzymanymi, w jakich sytuacjach należy używać środków przymusu bezpośredniego, jakie kajdanki powinny być zakładane - mówił, dodając, że wyrażone przez byłego prezesa TK i RPO opinie podważają zaufanie do bardzo ważnych instytucji, takich jak policja i prokuratura.

- Wydaje się, że tu nie ma żadnych przesłanek, aby tego rodzaju wypowiedzi się pojawiały. W identyczny sposób był traktowany i transportowany człowiek podejrzewany o zabójstwo prezydenta Gdańska - przypomniał Michał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera podkreślił ponadto, że policja najlepiej wie, jakie w danym momencie wobec podejrzanego zastosować środki. - Mówimy o osobie podejrzanej o morderstwo i zastanawiam się, co by te cytowane osoby powiedziały, gdyby ów człowiek zaatakował eskortujących go funkcjonariuszy, bądź próbował targnąć się na własne życie - zastanawiał się.

Polityk dodał, że jeżeli rzecznik ma jakiś konkretne dowody na złamanie przepisów w tej sprawie, to powinien o tych dowodach mówić. - Na razie dzieli się swoimi wątpliwościami, które nie mają pokrycia w dowodach, czy w faktach - ocenił.

Zdaniem Michała Dworczyka wypowiedzi przedstawiciela tak ważnej instytucji jak RPO powinny być poprzedzane zebraniem dokładnych informacji, ustaleniem faktów. - Jak są potwierdzone jakieś fakty to rzecznik jednoznacznie w tej sprawie powinien zabierać głos. Tutaj mamy sytuację, gdzie opieramy się na wątpliwościach i znakach zapytania, które nie mają potwierdzenia w faktach - stwierdził

"Jutro rząd zajmie się projektem ws. zerowego PIT dla młodych"

Minister Michał Dworczyk poinformował, że jutro rząd zajmie się projektem dotyczącym wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia.

Szef KPRM powiedział w radiowej Jedynce, że choć później wiele będzie zależało od tempa prac legislacyjnych i tego, kiedy prezydent podpisze ustawę, to władzom zależy, by nowe przepisy weszły w życie od pierwszego sierpnia.

Michał Dworczyk mówił, że ustawa może się przyczynić do tego, że mniej osób będzie wyjeżdżało z kraju w poszukiwaniu pracy. - Emigracja zarobkowa cały czas jest wyzwaniem. W związku z tym trzeba dokładać wszelkich starań, by jak najwięcej Polaków zostawało w Polsce, tutaj zakładało rodziny i zaczynało pracę - podkreślił szef kancelarii premiera.

Zerowy PIT dla młodych to jeden z punktów tzw. "piątki Kaczyńskiego". Pozostałe to wprowadzenie świadczenia 500+ również na pierwsze dziecko, wypłata trzynastej emerytury, obniżenie pracowniczego podatku PIT i przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 8.15

IAR/pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a śledczym podziękować". Policja odpowiada A. Bodnarowi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 14:45
- RPO powinien mieć w pierwszej kolejności na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i ludzi, których zbrodnia w Mrowinach naruszyła poczucie bezpieczeństwa - oświadczył rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka. Odpowiedział w ten sposób na krytyczne stanowisko Adama Bodnara ws. zatrzymania Jakuba A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joachim Brudziński: zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo 10-latki było zgodne z procedurami

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 09:08
Polska nie może być państwem, w którym w zależności od poglądów RPO czy szeroko rozumianego mainstreamu będziemy różnie traktować przestępców - powiedział b. szef MSWiA Joachim Brudziński. Jak podkreślił, Jakub A. został zatrzymany zgodnie z obowiązującymi w Polsce procedurami.
rozwiń zwiń