Bożena Borys-Szopa: zachęcamy do wnioskowania o 500+ przez internet

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:00
- Na jednym formularzu zgłaszamy wszystkie dzieci. To olbrzymie uproszczenie - powiedziała o programie 500+ na antenie Jedynki minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Od lipca można wnioskować o 500+ i udział w programie "Dobry start".
Audio
  • Bożena Borys-Szopa: samorządy świetnie spisały się przy pierwszych wnioskach o 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Bożena Borys-Szopa: samorządy świetnie spisały się przy pierwszych wnioskach o 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Od lipca można składać wnioski o 500+ za pośrednictwem internetu
  • W tym samym miesiącu pojawia się też możliwość wnioskowania o 300 zł wyprawki w ramach programu "Dobry start"
  • Bożena Borys-Szopa mówiła też o pracach rządu nad programem 500+ dla niepełnosprawnych

Od 1 lipca można za pośrednictwem internetu składać wnioski o 500+. Program zostanie rozszerzony na pierwsze dziecko. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zachęciła, aby wybrać właśnie taki sposób aplikacji. - Jest to szansa na to, że szybciej do rodziny trafią pieniądze i jest to chyba najprostsze: dzieje się w domu, można zaangażować (...) dzieci - powiedziała.

- Uprościliśmy bardzo ten projekt. Zlikwidowaliśmy kryterium dochodowe, więc samorządy mają ułatwione zadanie, bo nie muszą wydawać decyzji administracyjnych, tylko informację do rodziny - mówiła Bożena Borys-Szopa na antenie Jedynki.

Kolejnym uproszczeniem programu jest to, że "w tej chwili formularz to dwie karteczki". - Na jednym formularzu zgłaszamy wszystkie dzieci - powiedziała polityk. 

Czytaj więcej
500+-25-06-2019.jpg
Od lipca 500+ także na pierwsze dziecko. Sprawdź, co się zmieni

500+ "bez zbędnej zwłoki"

Wnioski o 500+ w sposób "tradycyjny" można zgłaszać od sierpnia. Minister rodziny mówiła, że "samorządy świetnie spisały się przy pierwszych wnioskach". Liczy, że i tym razem "bez zbędnej zwłoki" będą wysyłać pieniądze na konta.

Bożena Borys-Szopa wskazała również na ważny element ustawy o świadczeniu 500+. Według ustawy, niezależnie od tego, w którym z pierwszych trzech miesięcy obowiązywania rozszerzonego programu (lipiec, sierpień, wrzesień) zostanie złożony wniosek, wypłacana kwota będzie naliczana od lipca.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: 500+ to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego narodu

- Jeżeli wniosek złożymy w październiku, listopadzie czy grudniu, wypłata nastąpi od dnia złożenia wniosku - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

"Dobry start"

Od lipca można będzie też online złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Rodzic otrzyma wtedy kwotę 300 zł "na każde uczące się dziecko do 20. roku życia". Bożena Borys-Szopa przypomniała, że w przypadku uczącego się dziecka niepełnosprawnego ta granica wieku to 24 lata.

Jeżeli chodzi o aplikację o wyprawkę, to polityk podkreśliła, że w tej kwestii "nic się nie zmieniło" i wnioskowanie wygląda podobnie jak w ubiegłym roku.

Pomoc dla niepełnosprawnych

- Premierowi i całemu rządowi zależy na tym, żeby rozpocząć długofalową pomoc skierowaną do tych najbardziej potrzebujących, osób niepełnosprawnych, co nie oznacza, że przez te trzy i pół roku nic nie zrobiliśmy. W stosunku do niepełnosprawnych nikomu z nas nie brakuje empatii, na miarę naszych możliwości staraliśmy się podnosić różne świadczenia skierowane do tej grupy - mówiła również Bożena Borys-Szopa.

Minister rodziny zadeklarowała, że rząd "robi wszystko", żeby jak najszybciej wprowadzono w życie projekt 500+ dla niepełnosprawnych. - Mam nadzieję, że zdążymy przed zakończeniem tej kadencji - powiedziała.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Bożena Borys-Szopa (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 8.15

msze, IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

500+ na pierwsze dziecko. Sprawdź, kiedy rusza składanie wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:52
- Od 1 lipca będzie można składać online wnioski o świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: szacunek i godność seniorów to podstawa naszej polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:07
- Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane; poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa naszej polityki senioralnej - powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń