Zmienia się egzamin na prawo jazdy. Co szykuje Ministerstwo Infrastruktury?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 12:22
Ministerstwo Infrastruktury wprowadza zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będą one dotyczyć m.in. pracowników WORD-ów. Co się zmieni?
Audio
  • Egzamin na prawo jazdy - jakie zmiany? (Jedynka/ Sygnały dnia)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Główną zmianą będzie ograniczenie liczby egzaminów w ciągu dnia. Obecnie niektóre WORD-y przeprowadzają za dużo egzaminów dziennych, co negatywnie wpływa na jakość pracy egzaminatorów.

- Egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kategorii B i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Taka zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych, co do liczby przeprowadzonych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli teraz więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jak tę zmianę ocenia przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego? - Jeśli chcielibyśmy utrzymać ten czas i tę liczbę osób, która do tej pory przychodziła do nas na egzaminy, musielibyśmy zatrudnić dodatkowo od 7 do 9 egzaminatorów - twierdzi Sławomir Malinowski z warszawskiego WORD.

Jak bardzo zdający stresują się przed egzaminami i z jakiego powodu? Co czeka kierowców, którzy stracili prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Piotr Gociek, Daniel Wydrych

Reporter: Klaudia Porębska

Goście: Szymon Huptyś (Ministerstwo Infrastruktury), Sławomir Malinowski (WORD)

Data emisji: 02.07.2019

Godzina emisji: 6.33

DS/kh

Czytaj także

Ekspert: rozgrzewanie samochodu przed jazdą nie ma sensu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:24
- Zimą należy jeździć tak, jakby pedały w samochodzie miały parzyć w stopy. W przypadku pedału gazu jest to bardzo dobra rada. Starajmy się bardzo delikatnie operować gazem – radził Damian Śmigielski, ekspert motoryzacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeczpospolita": łatwiej o prawo jazdy, koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 21:00
Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach – zapowiada resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przygotował zmiany dla kandydatów na kierowców i tych, którzy już jeżdżą - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczypospolitej". 
rozwiń zwiń