R. Czarnecki: brak stanowiska dla Z. Krasnodębskiego to zemsta PE na Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 08:35
- Mam wrażenie, że to jest odwet za zablokowanie pana Timmermansa - powiedział w "Sygnałach dnia" europoseł Ryszard Czarnecki, komentując wyniki głosowania nad wyborem wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. 
Audio
  • Ryszard Czarnecki o wyborach wiceprzewodniczących PE (Jedynka/Sygnały dnia)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Parlament Europejski wybrał przewodniczącego i jego 14 zastępców. Najważniejszą funkcję objął włoski socjalista David Sassoli. Wśród wiceprzewodniczących znalazła się Polka, europosłanka PO, była premier Ewa Kopacz. O fotel wiceprzewodniczącego walczył również z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski. Dotarł do trzeciej i ostatniej tury, tam jednak nie uzyskał wymaganej większości. Po głosowaniu polscy politycy zarzucili europosłom złamanie wcześniejszych umów między ugrupowaniami, wskazując, że Krasnodębskiego mieli poprzeć socjaliści i EPL, a także liberałowie. Dlaczego prof. Zdzisław Krasnodębski nie został wybrany na wiceprzewodniczącego PE? Czy zaczęło się karanie Polski za blokowanie planów Francji i Niemiec przy wyborze szefa KE?


parlament europejski free 1200.jpg
Parlament Europejski wybrał 14 wiceprzewodniczących

- Tak to odbieramy. To wygląda na zemstę na Polsce za to, że pomieszaliśmy szyki największym państwom, które chciały narzucić pewne rozwiązania personalne w Unii - powiedział Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem wczoraj ci, którzy tyle mówią o demokracji, demokrację złamali. - Według systemu D’Hondta, według parytetów to stanowisko jednego z wiceprzewodniczących PE należało się polskiej delegacji w ramach Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - stwierdził Czarnecki. - Nie dotrzymano pewnych reguł - podkreślił. 

Jak wyjaśnił gość Jedynki, "nie może być tak, że ktoś atakuje Polskę, a potem oczekuje, że Polska będzie go popierać". - Każdy polityk, który będzie budował w Europie, szerzej w świecie w relacjach międzynarodowych, swoją pozycję na antypolonizmie, na atakowaniu naszego kraju, powinien ponieść karę - stwierdził Czarnecki, odnosząc się do Fransa Timmermasna i Manfreda Webera. 

4 lipca Parlament Europejski ma wybierać skarbników. Wśród kandydatów na to stanowisko jest Karol Karski. Czy uzyska poparcie PE, czy raczej podzieli los Krasnodębskiego? A jak europosłowie przyjmą kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącego KE? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 7.15

fc/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier nt. szczytu UE: pokazaliśmy wolę działania, dbałość o nasze interesy i byliśmy skuteczni

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 19:57
- Ostatni szczyt UE to był wielki sukces, zresztą nie tylko Polski i Grupy Wyszehradzkiej, którą potrafiliśmy zintegrować, która właściwie jest zintegrowana, co nas cieszy, bo coraz więcej możemy razem osiągnąć, ale to był sukces całej Europy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń