Akcja SOS Rodzinie. Jak nie obciążać dzieci własnymi problemami?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 09:34
- Chcemy pokazać, że dzieci posiadają plecaki, których nie widać i w tych plecakach jest nienawiść, złość, poniżenie, kredyt czy kłótnia między rodzicami. To jest taki balast, które dziecko niesie aż w dorosłość - mówi Barbara Rajkowska z SOS Wioski Dziecięce. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, w ramach kampanii społecznej "Problemy dorosłych to ciężar dla dzieci" przeprowadziło badania, z których wynika, iż 73 procent ankietowanych kłóci się przy swoim dziecku, ponad 50 procent krytykuje swojego partnera, a 75 procent uważa dzieci za przyjaciół. - Jeżeli jesteśmy przyjaciółmi dla swoich dzieci to my je zawsze wspieramy, ale jeżeli chcemy, żeby dzieci nas wspierały to wtedy jest to forma zaniedbania. To jest odwrócenie ról w rodzinie i to oznacza, że my krzywdzimy dzieci i chcemy, żeby one pomagały nam rozwiązywać problemy - podkreśla Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wioski Dziecięce. 

Aby zachować poprawne relacje między rodzicami a dziećmi ważnym jest aby nie bagatelizować pojawiających się problemów. - Pamiętajmy o jednej rzeczy, gdy kłócimy się pamiętajmy, aby nie robić tego przy dziecku. Natomiast jeżeli pojawi się problem typu śmierć w rodzinie, to też nie możemy go zbagatelizować, bo dziecko będzie to widziało - apeluje Barbara Rajkowska. 

Akca SOS Rodzinie zwraca uwagę przede wszystkim na zjawisko parentyfikacji, kiedy to dziecko zaspokaja pragnienia rodziców i tym samym staje się odpowiedzialne za dobro rodzica. - Od 35. lat zajmujemy się opieką zastępczą i obserwujmy morze łez dzieci, które były krzywdzone w różny spośób i musiały wejść w role dorosłych. Często to były bardzo małe dzieci, sześcio i siedmioletnie, które musiały opiekować się rodzeńśtwem - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Anna Choszcz-Sendrowska. 

W ilu lokalizacjach jest prowadzony program SOS Rodzinie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Goście: Anna Choszcz-Sendrowska i Barbara Rajkowska (SOS Wioski Dziecięce)

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 7.15

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co zmienia nowa "definicja" dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 18:27
Rzecznik praw dziecka przedstawił w lipcu projekt nowego kodeksu rodzinnego. Jak mówił podczas prezentacji rzecznik Marek Michalak, nowy kodeks rodzinny to przełom w myśleniu o dziecku i jego rodzinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomóż dzieciom w nierównej walce z życiem"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 09:10
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce od 35 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców, a także tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie obejmuje obecnie 1530 dzieci. Nowa kampania Stowarzyszenia zwraca uwagę na to, z jakimi problemami mierzą się jego podopieczni.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzicielstwo w XXI wieku. Jak ważna jest rola ojca?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 09:15
Jutro (23.06) w Polsce obchodzony jest Dzień Ojca. Obchody tego święta zostały zapoczątkowane w XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez prezydenta Richarda Nixona. Jaką rolę odgrywa ojciec w dzisiejszych czasach? 
rozwiń zwiń