X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 10 lipca 2019 roku, rozmowa ze Stanisławem Szwedem

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 07:15
Audio
  • Wiceminister rodziny Stanisław Szwed o 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych (Jedynka/Sygnały dnia)

Piotr Gociek: Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, gość Sygnałów Dnia radiowej Jedynki. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Stanisław Szwed: Dzień dobry państwu.

„To będzie świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie, które chcemy, żeby zaczęło obowiązywać od 1 października tego roku”, tak wczoraj premier Mateusz Morawiecki mówił o świadczeniu 500+ dla osób niepełnosprawnych. Nie dla wszystkich niepełnosprawnych, od razu zaznaczmy. Zatem powiedzmy, komu będzie przysługiwać to świadczenie.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy zrealizować kolejną zapowiedź pana premiera Mateusza Morawieckiego, bo to wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niezdolne do egzystencji czy nie są samodzielne, to będzie to wsparcie, na którym nam bardzo zależało, żeby na początku pomóc tym osobom, które tej pomocy najbardziej potrzebują. I ta grupa to będzie ta grupa, którą obejmujemy tą ustawą. Szacujemy, że to będzie około 500 tysięcy osób, które mają z jednej strony orzeczone niezdolność do samodzielnej egzystencji, niezdolność, znaczną niezdolność do zatrudnienia, czyli to jest tak jakby warunek, no i oczywiście to jest świadczenie, które jest skierowane dla osób powyżej 18 roku życia, czyli do tych wszystkich osób. I to świadczenie będzie również dla tych, którzy dzisiaj na przykład nie mają jeszcze orzeczenia, na przykład korzystają z wsparcia z pomocy społecznej...

Ale mogą wystąpić w tej chwili...

...ale będą mogli wystąpić...

...i po orzeczeniu będą mogli dostać.

Dokładnie tak, jeżeli takie orzeczenie otrzymają, to również będą mogli wystąpić.  Tu jest też ważna informacja, że w ciągu... jeżeli ten wniosek zostanie złożony w ciągu 6 miesięcy, to to świadczenie będzie wypłacane od dnia złożenia wniosku. I dotyczy to zarówno tych, którzy są ubezpieczeni w ZUS-ie, jak i w KRUS-ie, czyli rolników, jak i również w służbach mundurowych. Oczywiście, wszyscy muszą spełnić ten warunek niesamodzielnej egzystencji, czyli osoby, które tego wsparcia dzisiaj potrzebują najbardziej.

Ale to też nie oznacza, że każdy w tej grupie dostanie dodatek tej samej wysokości, bo mamy tutaj próg dochodowy. Jak on będzie liczony? Jak to będzie działać?

Tutaj jest jeden tak jakby próg dochodowy, choć trudno go tak nazwać. Tu mówimy o tym, że to świadczenie 500 złotych będzie dotyczyło tych osób, które nie przekraczają najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Dzisiaj to jest 1100 złotych. Czyli jeżeli ktoś dzisiaj otrzymuje świadczenie 1100 złotych, to otrzyma 500 złotych, czyli łącznie 1600 złotych, i to jest ta górna granica, 1600 złotych to jest górna granica, która uprawnia do otrzymania świadczenia.

Jeżeli przekracza, to będzie odpowiednio mniej po prostu otrzyma z tych 500, czy w ogóle nie otrzyma?

Nie, nie otrzyma w tym przypadku.

I tam nie będzie złotówka za złotówkę, takiego systemu.

Nie.

Gdzie będzie można składać te wnioski i od kiedy, proszę powiedzieć.

Te wnioski, oczywiście, jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, a chcemy, żeby ten tryb w Sejmie był pilny, czyli najbliższe posiedzenie Sejmu rozpatrywany projekt, zakładamy, że projekt wejdzie w życie od 1 października, czyli wnioski będzie można składać od 1 października, zarówno dla tych, którzy są ubezpieczeni w ZUS-ie, w KRUS-ie lub w służbach mundurowych, czyli w zakładach, które ich obsługują, a te osoby, które nie są dzisiaj orzeczone, to będą się starały o orzeczenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czyli w ZUS-ie.

To będzie świadczenie zwolnione z podatku, czy będzie trzeba odprowadzać?

Tak, to jest świadczenie zwolnione z podatku, ze składki zdrowotnej. Nie jest też wliczane do innych dochodów, które uprawnia do innych świadczeń. Sama nazwa, że to jest świadczenie uzupełniające dla tych osób o niesamodzielnej egzystencji, pokazuje, że to jest ta kwestia dodatkowa, a nie wliczająca. Ważna też informacja, że do tego wliczenia, do tego 1100 złotych, nie wlicza się dodatku, jeżeli ktoś na przykład ma dodatek pielęgnacyjny, (...) ryczałt energetyczny, to się nie dolicza. Czyli ta podstawowa kwota się liczy, czyli w tym przypadku świadczenie nie większe jak 1100 złotych.

Użył pan takiego sformułowania, mówiąc o tym dodatku 500+ dla osób całkowicie niepełnosprawnych: „po pierwsze”. I podobnych sformułowań też wczoraj używali premier i rzecznik rządu Piotr Müller: „dozowanie kolejności”, „w pierwszej kolejności”. To sugeruje, że w drugiej i trzeciej kolejności będą jakieś kolejne czy może inne dodatki. A może ten program będzie rozszerzany w takim razie. Jak te plany wyglądają, proszę powiedzieć.

Oczywiście, my przez te ostatnie cztery lata już dokonaliśmy dużych zmian, jeśli chodzi o wsparcie dla osób niepełnosprawnych, ale wiemy, że też potrzeby są bardzo duże, i zależy nam na tym, aby te środki, które przeznaczamy, trafiały do tych osób najbardziej potrzebujących. To jest ta grupa, my ją szacujemy w tej chwili na 500 tysięcy, ale też nie wiemy na przykład, ile osób jeszcze będzie mogło skorzystać z tego jakby nowego orzecznictwa, czyli które będą miały stwierdzoną całkowitą niezdolność (to jest ta pierwsza grupa), jak ona będzie szacowana.

I myślę, że też kolejne działania, które podejmujemy, to jest przecież też i kwestia programów opieki wytchnieniowej, usług opiekuńczo–mieszkalnych, to są te kierunki, które będziemy kontynuować. To są w tej chwili programy, które są realizowane z programu „Za życiem”. Mamy też, myślę, bardzo dobry w tej chwili instrument, z którego też będzie wspierane 500+ dla osób niepełnosprawnych. To jest ten solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Dzisiaj mamy w tym funduszu ponad 640 milionów złotych, w przyszłym roku, gdy wpłynie jeszcze danina od najbogatszych Polaków, to będzie prawie miliard osiemset milionów złotych, i te środki też pozwolą nam realizować inne propozycje programowe, które też będziemy przedstawiać państwu na jesień już przy okazji też i wyborów parlamentarnych.

Mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki, że ta inicjatywa 500+ dla całkowicie niepełnosprawnych to jest część pakietu „Dostępność+”. Proszę powiedzieć, które elementy tego pakietu już zostały wprowadzone, a które jeszcze czekają na wprowadzenie?

Cały program „Dostępność+”jest rozpisany na lata. Mówimy o kwocie 25 miliardów złotych, czyli wsparcia, czyli likwidacja barier, które uniemożliwiają czy utrudniają funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Ale tu już trochę wymieniłem te pakiety, które są związane z programem usług opiekuńczo–mieszkalnych, takie centra dla tych osób opiekuńcze, no to są te działania, które będziemy wspólnie podejmować. To jest też kwestia opiekunów osób niepełnosprawnych, czyli tutaj ta kwestia też jeszcze jest do poprawienia i do uregulowania, żebyśmy również dawali wsparcie tym osobom, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi. I to jest, myślę, też wyzwanie dla nas, jak wspierać te osoby, które są niesamodzielne, ale też mamy przecież starzejące się społeczeństwo i tych osób będzie nam przybywać.

Rząd rozszerzył także program „Dobry start” nazywany niekiedy 300+. Mówimy tu o dzieciach uczących się. W jakim kierunku idzie to rozszerzenie?

Tutaj dokonaliśmy takiej dosyć szybkiej nowelizacji rozporządzenia, bo okazało się, że pewna niewielka grupa uczniów, dorosłych uczniów czy uczniów policealnych nie była ujęta w tym programie, a spełnia ten warunek, czyli młodzież ucząca się do 20 roku życia, w przypadku osób niepełnosprawnych do 24 roku życia, i te osoby są objęte. Z tym, że tutaj jest jedna ważna informacja – że te osoby będą mogły tylko składać wnioski w formie papierowej, nie będziemy już w stanie zmienić systemów informatycznych, które zajmują się wyprawką szkolną, czyli w następnym już, że tak powiem, rozdaniu już będzie można elektronicznie.

To będzie łatwiejsze.

Tak.

To właśnie à propos tego kanału elektronicznego, od 1 lipca można składać przez internet wnioski w ramach poszerzonego tego sztandarowego programu, czyli „Rodzina 500+”, rozszerzonego już na każde dziecko, także na pierwsze. Proszę powiedzieć, dzisiaj mamy 10 lipca, ile już wniosków wpłynęło?

Myślę, że zbliżamy się do granicy, jeśli chodzi o program 500+, dwóch milionów złożonych wniosków. W przypadku „Dobrego startu” to będzie gdzieś milion czterysta milionów, pięćset, bo tempo jest duże składania wniosków. Oczywiście, ta dynamika troszkę spadła niż w tych pierwszych dniach czy godzinach, ale zainteresowanie jest duże. I z tego się cieszymy, bo oczywiście już dzisiaj środki trafiają bezpośrednio do rodzin, czyli ci, którzy złożyli już wnioski, już otrzymują środki pieniężne.

Mówił Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej, gość Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję, panie ministrze.

Dziękuję bardzo.

JM

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak