K. Michałkiewicz o 500+ dla niepełnosprawnych: chcemy, żeby ustawa weszła od 1 października

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 09:00
Wnioski o 500-złotowe świadczenie dla dorosłych osób niepełnosprawnych można będzie składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Mówił o tym w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
Audio
  • Krzysztof Michałkiewicz tłumaczył, jaka grupa niepełnosprawnych dostanie świadczenie (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Krzysztof Michałkiewicz tłumaczył, jaka grupa niepełnosprawnych dostanie świadczenie (Jedynka/Sygnały dnia)

Najprawdopodobniej w tym tygodniu rozstrzygnie się, czy Sejm przegłosuje projekt ustawy o tzw. 500+ dla niepełnosprawnych.

- Jest to świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dla osób, które faktycznie są w najtrudniejszej sytuacji z tego względu, że ich niepełnosprawność nastąpiła po 18. roku życia i często nie mają prawa do renty socjalnej z tego względu, że dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe. Wtedy osoba, która jest całkowicie zdana na łaskę innych osób, nie ma żadnych świadczeń. Ani z ubezpieczeń społecznych, ani z pomocy społecznej, pozostaje bez własnych środków, którymi by mogła dysponować - mówił wiceminister.

Pieniądze będą wypłacane niezdolnym do samodzielnej egzystencji, których dochody nie przekraczają 1100 zł miesięcznie. - Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament i zatwierdzony przez prezydenta, wnioski od niepełnosprawnych będą przyjmowane od 1 października - podkreślił gość Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Krzysztof Michałkiewicz (wiceminister rodziny)

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 7.15

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K. Michałkiewicz: praca w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:24
- Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem - powiedział w środę wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: świadczenie uzupełniające to kolejny etap wsparcia rodzin

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:11
- Jesteśmy winni wsparcie rodzinom, które przez całe lata opiekują się w samotności niepełnosprawnymi. Zgodnie z tym, co powiedział premier, człowieczeństwo widać po tym, jak traktujemy tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń