X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiana przepisów? Jazda "na suwak" i "korytarz życia" obowiązkowe

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:10
Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany prawa o ruchu drogowym. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe przepisy związane z jazdą "na suwak" oraz tworzeniem "korytarza życia". 
Audio
  • Jazda "na suwak" i "korytarz życia" obowiązkowe (Jedynka/ Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Do konsultacji trafił projekt w sprawie zmian kodeksu drogowego. Jedną z podjętych kwestii jest tzw. "korytarz życia". Obowiązek tworzenia "korytarza życia jest uregulowany prawnie m.in. w Austrii, Niemczech czy na Słowenii. W Polsce "korytarz życia" obecnie traktowany jest tylko jako dobry zwyczaj kierowców.

- "Korytarz życia" to udostępnienie drogi przejazdu ambulansom, wozom straży pożarnej czy policji, gdy dojdzie do wypadku. Taki korytarz, jeśli chodzi o autostrady, pozwala nam wtedy szybko dotrzeć do takich osób i udzielić im pomocy. Wiemy, że po zatrzymaniu krążenia po 4,5 minuty zaczyna przysłowiowo "dusić się" mózg. Tam ktoś leży, jest zakleszczony i czeka na pomoc. Jeżeli nie przybędziemy na czas to albo stanie się kaleką albo nie przeżyje tego - mówi Marcin Borkowski, ratownik medyczny.

Już od października kierowcy będą musieli obowiązkowo dostosować się do nowych przepisów.

- Chcemy po prostu spowodować całkowite upowszechnienie "korytarza życia" w Polsce i dołączyć jednocześnie do krajów, które rzeczywiście odnotowały bardzo dużą poprawę w zakresie dotarcia służb ratowniczych do ofiar wypadków drogowych - wyjaśnia Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ponadto po wakacjach obowiązkowa będzie jazda "na suwak". Zmiana tego przepisu ma zmniejszyć zatory drogowe.

Co będzie grozić za niestosowanie się do nowych przepisów? W jaki sposób kierowca powinien zareagować w przypadku tworzenia się "korytarza życia"? Czy kierowcy chętnie jeżdżą "na suwak"?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Daniel WydrychKrzysztof Świątek

Reporter: Ewa Chyra

Goście: Marcin Borkowski (ratownik medyczny), Konrad Romik (sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Damian Kałużny (kierowca), Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komedy Głównej Policji)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 7.47

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec z "jazdą na zderzaku"?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 11:00
Jedną z głównych przypadłości wśród polskich kierowców poruszających się drogami szybkiego ruchu jest trzymanie zbyt małej odległości od innego pojazdu. Bardzo możliwe, że policja będzie wkrótce karać za tego typu postępowanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy. Jakie zmiany wprowadza ministerstwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:57
Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę w zasadach przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy. Zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 roku. 
rozwiń zwiń