Sygnały Dnia 22 lipca 2019 roku, rozmowa z Joanną Lichocką

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 07:15
Audio
  • Joanna Lichocka (PiS) o Marszu Równości w Białymstoku (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Gościem Sygnałów Dnia jest pani poseł Joanna Lichocka, wiemy też już od kilku dni, że jedynka na listach Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Sieradz. Witam bardzo serdecznie.

Joanna Lichocka: Tak jest, Sieradz, Łowicz, Zgierz, Kutno.

Pani poseł, poproszę panią o komentarz do tych wydarzeń z weekendu, a szczególnie w zasadzie z soboty, bo to wtedy doszło do takich dość mocnych zamieszek w Białymstoku. Z jednej strony parada równości, z drugiej strony demonstracja przeciwko tej paradzie równości, ale też wiemy to z informacji dostarczonych przez policję, jakieś osoby, które dodatkowo się pojawiły, nie były członkami tej demonstracji. I teraz komentarz do komentarzy politycznych. Donald Tusk napisał między innymi tak: „Tragedią jest, że jest władza, która jest ich partnerem”. To mówił o tych, którzy atakowali paradę równości w Białymstoku.

Tragedią jest taki polityk opozycji i taka opozycja, która buduje swoje istnienie na budowaniu konfliktu. I ja wpis Donalda Tuska na Twitterze traktuję właśnie jako chęć budowy konfliktu, chęć dzielenia Polaków. Zupełnie nieprawdziwa zawarta w tym sugestia ma na celu jedno: jeszcze wzniecenie emocji wokół tych marszów związanych z walką polityczną i wykorzystanie tego zdarzenia w Białymstoku do walki politycznej. To nie jest pierwsza taka gra Donalda Tuska i środowisk Platformy Obywatelskiej. Na konflikcie, na konflikcie zbudowanym na bardzo ostrych negatywnych emocjach Platforma Obywatelska buduje w ogóle swoje funkcjonowanie w polityce od 2005 roku przynajmniej. Niczego innego nie ma do zaproponowania zresztą Polakom.

No to jeszcze jeden cytat, tym razem z Janusz Palikota, w końcu bardzo bliskiego współpracownika Donalda Tuska, dziś formalnie poza polityką: „Robić marsze równości non stop i dać się bić”.

Tak, tutaj pan Palikot powiedział zdanie więcej, niż właściwie powiedział Donald Tusk. To, co wiemy, te marsze równości...

Nie, Janusz Palikot sugeruje, przynajmniej to jest jego sugestia, że takie starcia powinny być sposobem Platformy Obywatelskiej na przeprowadzanie kampanii wyborczych.

I w praktyce to chyba już się dzieje, bo te tak zwane marsze równości, bo one używają pięknych słów, ale widać, że przynajmniej tak jak chce tego Janusz Palikot czy tak jak daje temu ton Donald Tusk, mają być elementem właśnie rozpalania dziś konfliktów, niosą kontrowersyjne dla wielu Polaków przesłanie i wielką niezgodę i wielkie oburzenie. Wydaje się, że to jest dosyć świadoma gra polityczna. Ja widziałam, że, nie wiem, marsz równości w Kielcach był organizowany przez radnych Platformy Obywatelskiej, tutaj pan Truskolaski został... jest prezydentem Białegostoku, który zgodził się na ten marsz równości mimo wielu protestów bardzo wielu środowisk, które mówiły, że to jest po prostu niedobre, niebezpieczne. Tak że nie jest wykluczone, że to jest jakiś pomysł środowisk Platformy Obywatelskiej na prowadzenie kampanii. Ale chciałabym powiedzieć jednocześnie, że nie może być zgody na jakąkolwiek przemoc, na jakiekolwiek tego typu zachowania, do jakich doszło, gdy atakowano uczestników marszu równości. Na to zgody żadnej nie ma, policja stanęła na wysokości zadania...

Opozycja ma zastrzeżenie do działań policji.

Policja była bardzo konsekwentna, zatrzymano w tej chwili chyba 25 osób, 4 z nich mają postawione zarzuty popełnienia przestępstwa, policja zapowiada, że opublikuje wizerunki...

Wiemy też, że właśnie poszukuje...

...będzie publikowała wizerunki tych osób, które jeszcze nie zostały zatrzymane, a które dopuściły się działań przemocowych. Na to zgody nie ma, jeżeli jest legalna demonstracja, nie wolno jej atakować, nie wolno stosować przemocy wobec kogokolwiek i na pewno żadne poglądy, prezentacja żadnych przekonań nie może być powodem do tego, że ktoś spotyka się z przemocą. I my jesteśmy państwem tolerancyjnym, jesteśmy... Polacy nie zgadzają się na przemoc. I zresztą to było widać na tych materiałach, które są w Internecie z tych ekscesów chuligańskich. Widać było, że Polacy, uczestnicy tych marszów i przechodzący obok bronią spontanicznie tych ludzi, którzy podlegali tym chuligańskim aktom przemocy. Więc Polacy się na przemoc nie zgadzają. I wydaje mi się, że tutaj jednak trzeba zapytać pana prezydenta Białegostoku, a także Sąd Okręgowy, który zakazał manifestacji innych, a prezydent zgodził się na ten marsz, tak jak mówię, mimo bardzo poważnych zastrzeżeń co do przebiegu możliwego scenariusza. Tutaj było wyjaśnienie pana prezydenta, że on nie ocenia tej sytuacji, tylko przestrzega prawo, a cztery sekundy wcześniej ten wniosek o zgodę na marsz równości wpłynął przed innymi prośbami o zgodę zorganizowania manifestacji, w związku z tym pan prezydent nie miał wyjścia, jak twierdzi, żeby się na to zgodzić. No, to jest do dyskusji, czy rzeczywiście chcemy, żeby tak mocne, kontrowersyjne działania były na ulicach naszych miast. Ale jeszcze raz: każdy ma prawo do demonstrowania, każdy w ramach przestrzegania prawa może głosić swoje poglądy i nie wolno reagować na to w żaden sposób przemocą.

Pani poseł, ja bym chciała, żeby wybrzmiał inny głos niż ten, który przede wszystkim znamy, głos organizacji skupiający, działających w ruchu LGBT, głos osób, które deklarują się w Internecie jako osoby homoseksualne, prowadzą tam blogi, piszą bardzo dużo, są aktywne, nagrywają swoje felietony wideo. I kilka takich wypowiedzi: „Marsze stały się wydarzeniem marketingowym mającym na celu szerzenie propagandy przez osoby, które z afiszowania się tym, z kim sypiają, uczyniły sobie sposób na życie. Większość moich znajomych LGBT to normalni ludzie, których nikt na co dzień nie dyskryminuje, nie prześladuje, nie bije. Dzisiejsze marsze równości robią nam, homoseksualistom, więcej złego niż dobrego”. To tylko jeden fragment, takich zdań, tego typu opinii w internecie jest bardzo dużo.

No więc właśnie, trzeba by też popatrzeć na to, bo ten głos, który pani zacytowała, jest głosem z drugiej strony mówiącym: nie upolityczniajcie tej sprawy, nie używajcie, drodzy działacze Platformy Obywatelskiej, panie Donaldzie Tusku, sprawy praw mniejszości homoseksualnej do budowania konfliktu społecznego, ponieważ to w tej chwili przybiera taką formę. I ja bym apelowała rzeczywiście do i Donalda Tuska, i do jego przyjaciela Janusza Palikota, i do Grzegorza Schetyny, który przecież też chce wykorzystywać wydarzenia w Białymstoku do swoich akcji politycznych, żeby może zastanowili się, czy na pewno potrzebna nam jest wojna, kolejny konflikt rozbudowany wokół tych spraw.

Pani poseł, zupełnie inny temat. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w takim wideoblogu, krótkiej takiej swojej wypowiedzi, która nagrał, wypowiedział się na temat budowy dróg na Ukrainie, a dokładnie Państwowej Agencji Dróg, którą od października 2016 roku kieruje nie kto inny, jak też bliski współpracownik tutaj przywołanego przed chwilą kilkukrotnie Donalda Tuska, Sławomir Nowak. I prezydent Ukrainy mówi o tym, że ta instytucja jest przeżarta ogromną korupcją, dodaje dodatkowo, że trzeba wsadzić do więzienia kierownictwo, domyślam się, że kierownictwo właśnie tej instytucji, i też powołuje się na zdanie, które bardzo często słyszy od swoich wyborców, że w naszym kraju będą drogi, kiedy w nim nie będzie głupców, głupców, którzy w tej chwili zarządzają Państwową Agencją Dróg.

No, to jest recenzja bolesna dla Sławomira Nowaka zdecydowanie, bo przecież on jest tam...

Słowa bardzo dosadne.

...tak, zaangażowany. Ja nie przyglądałam się działalności tego odłamu Platformy Obywatelskiej na terenie Ukrainy, być może rzeczywiście dochodzi tam do takich przejawów tej aktywności, że pan prezydent Ukrainy...

Wszyscy, którzy bywają na Ukrainie, wiedzą, że z ukraińskimi drogami rzeczywiście nie jest najlepiej.

...ma rzeczywiście dosyć. No, ja mogę tylko powiedzieć, że Polacy na środowisku Platformy Obywatelskiej już się poznali po 8 latach rządów. Jeżeli mieszkańcy Ukrainy i władze Ukrainy poznają się również, no to tym lepiej prawdopodobnie dla nich. Natomiast trudno mi to merytorycznie ocenić, ponieważ nie znam faktów, ale to wszystko jakby wpisuje się w tę ocenę działań i Sławomira Nowaka jako ministra transportu, i całej tej formacji, która rządziła 8 lat, w bardzo podobny sposób, jak ocenili Polacy w 2015 roku i mam nadzieję jak ocenią w 2019 jesienią.

Bardzo dziękuję. Pani poseł Joanna Lichocka, Prawo i Sprawiedliwość, tak jak wspomniałam, lider listy w Sieradzu Prawa i Sprawiedliwości.

Bardzo dziękuję, miłego dnia.

JM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak