Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 07:37
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział w radiowej Jedynce, że po oszacowaniu strat rolnicy otrzymają pomoc. Zdaniem ministra, susza nie jest tak dramatyczna, jak w zeszłym roku, kiedy wystąpiła w całym kraju.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, o suszy, polityce rolnej UE, nowej KE i o sprawie ekskluzywnych alkoholi (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, o suszy, polityce rolnej UE, nowej KE i o sprawie ekskluzywnych alkoholi (Jedynka/Sygnały dnia)

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że susza jest badana w około 800 gminach, po zakończeniu tego procesu minister będzie mógł się precyzyjniej wypowiedzieć na temat skali problemu.

Szef resortu powiedział w radiowej Jedynce, że generalnie susza występuje w części Polski  - chodzi o województwo lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, część mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, a także enklawy w innych województwach.

Jan Krzysztof Ardanowski dodał, że tam gdzie susza występuje, trzeba szybko oszacować straty i udzielić pomocy. 

Minister rolnictwa o planach legalizacji okowit, nalewek i destylatów

- W Polsce nie chodzi o zalegalizowanie bimbru. Jest to dla mnie uwłaczające, jeśli ktoś mi to imputuje – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa mówił, że Polacy wracając z zagranicy kupują tego rodzaju ekskluzywne alkohole, jak: śliwowicę, wiśniówkę, palinkę. Taką produkcję jego zdaniem należy też zalegalizować w Polsce.

Gość Jedynki zapowiedział, że będzie dążył do zalegalizowania produkcji w Polsce okowit, nalewek i destylatów.

Minister rolnictwa stwierdził, że alkohole, których produkcję chce zalegalizować, będą dość drogie i nie dla każdego dostępne. Zaznaczył, że w ramach walki z alkoholizmem, a jak podkreślił, sam opowiada się za takimi działaniami, należałoby zwalczać bardzo tanie wina owocowe i walczyć z tymi tanimi alkoholami, które są nazywane piwem, choć z piwem nie mają nic wspólnego.

Jak mówił, alkohole chciałby zalegalizować, byłyby wytwarzane pod pełną kontrolą, w usługowych destylarniach. - Nigdy się nie zgodzę, by były produkowane ”w piwnicy” czy ”w lesie”, tylko w usługowych destylarniach, ze względu na to, że tam możemy zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość oraz kontrolę akcyzową – dodał.

Zaznaczył, że UE pozwala na zmniejszenie akcyzy o połowę i chciał tutaj zastosować ten mechanizm.

Takie rozwiązania są w UE

Minister zauważył, że te destylarnie owocowe są małe, następne mogłyby powstawać jako działalność gospodarcza.

Jak stwierdził, takie rozwiązania funkcjonują w kilkunastu krajach UE.

Zaznaczył, że jest stanowczo przeciwko rozpijaniu społeczeństwa, ale te alkohole będą dość ekskluzywne i nie będą raczej dostępne dla tych, którzy z racji nałogu nie mają kontroli nad swoim życiem.

Rolnicy sprzedają produkty

Minister rolnictwa stwierdził, że rozwija się też sprzedaż bezpośrednia produktów rolniczych. Jak zaznaczył, obecnie mamy około 5000 gospodarstw, które sprzedają to co przetwarzają, a około 11-12 tysięcy, którzy sprzedają produkty nieprzetworzone.

Gość Jedynki komentował także wizytę nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce i założenia wspólnej polityki rolnej.

Więcej w nagraniu rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa i rozwoju wsi)

Data emisji: 24.07.2019 

Godzina emisji: 7:14

Jedynka/IAR/agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: Polacy nie chcą anonimowej żywności

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 09:14
- Chcę, żeby wszyscy ci, którzy widzą związek między swoimi zdrowiem a odżywianiem mieli możliwość obejrzenia i posmakowania najlepszej polskiej żywności - mówi w "Sygnałach dnia" Jan Krzysztof Ardanowski zapraszając na dzisiejszy piknik "Poznaj dobrą żywność". 
rozwiń zwiń