75. rocznica Powstania Warszawskiego. "Cieszmy się z wolności, która nas łączy"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 09:25
- 1 sierpnia wszyscy spotykają się po to, aby uczcić rocznicę Powstania Warszawskiego i nie ważne jest to, z jakiej organizacji czy środowiska się wywodzą - powiedział Igor Sawicki (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego). 
Audio
  • Rozmowa z Igorem Sawickim i dr Karolem Mazurem (Sygnały dnia/Jedynka)
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay

Z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia wolontariusze muzeum oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskieg i Skautów Europy będą pelnili służbę w ponad 360 miejscach pamięci. Hasło akcji to "Wolność łączy".

Igor Sawicki (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego) powiedział , że hasło akcji oznacza to, że wszyscy spotykają się w jednym celu - po to, aby uczcić rocznicę i "nie ważne z jakiej jest się organizacji czy środowiska".

- Cieszmy się z wolności, która nas łączy - powiedział gość Jedynki, dodając, że w miejscach, w których będą czuwali harcerze będzie można otrzymać przypinkę ze znakiem Polski walczącej. - Pragniemy, aby każdy do tego symbolu odnosił się z szacunkiem - przyznał Igor Sawicki. 

Dr Karol Mazur powiedział, że Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, które "łączy pokolenia". - To miejsce, w którym powstańcy spotykają się z młodzieżą - ocenił. Dodał również, że pamięć o Powstaniu Warszawskim powinna kształtować młode pokolenie i uczyć je służby dla wspólnoty, braterstwa i patriotyzmu. 

Co oznacza prawdziwe bohaterstwo i jak jest rozumiane? Dlaczego warto uczcić pamięc tych, którzy walczyli o wolność nie tylko warszawy, ale i całej Polski? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zapraszamy do serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Dr Karol Mazur (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego), Igor Sawicki (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego)

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 8.15

K.A