III Narodowy Zlot Harcerzy w rocznicę Powstania Warszawskiego. "Dziś jest pojutrze"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:12
- Przyjeżdżamy tu, aby czerpać z przykładu ludzi, którzy kiedyś walczyli o naszą przyszłość i jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma szansę z nimi porozmawiać - przyznał jeden z harcerzy. 
Audio
  • Rozmowa o III Zlocie Harcerzy z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Warszawa, 30.07.2019
Warszawa, 30.07.2019Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

To już III Narodowy Zlot Harcerzy w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wczoraj (29.07) harcerze spotkali się przy ognisku, aby poznać powstańcze opowieści i razem śpiewać pieśni patriotyczne.

Jeden z harcerzy powiedział - Przyjeżdżamy tu, aby czerpać z przykładu ludzi, którzy kiedyś walczyli o naszą przyszłość i jesteśmy pokoleniem, które ma szansę z nimi porozmawiać. Dodał również, że lepiej "poznawać historię na żywo, niż czytać o niej w szkolnych podręcznikach".

Natalia Gorgol (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Mokotów im. Szarych Szeregów) powiedziała, że wczoraj harcerze mieli okazję spotkać się podczas ogniska z Panią Wandą Traczyk-Stawską o pseudonimie "Pączek" - żołnierzem i harcerzem Szarych Szeregów. Kobieta powiedziała, że to właśnie harcerstwo ukształtowało ją, dlatego z przyjemnością przyjęła zaproszenie na zlot. 

Igor Sawicki (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego) przypomniał hasło tegorocznego zlotu harcerzy, które brzmi "Dziś jest pojutrze". - Ze wszystkimi ze zlotu chcemy pokazać, że teraz właśnie trwa pojutrze, w którym nam przyszło żyć, a o które walczyli kiedyś powstańcy - powiedział Igor Sawicki. 

Co by zrobili harcerze, gdyby przyszło im walczyć o niepodległość? O tym w dołączonym nagraniu.

Zapraszamy na nasz serwis specjalny: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Materiał reporterski przygotował: Patryk Michalski

Gość: Igor Sawicki, Natalia Gorgol (Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego)

Data emisji: 30.07.2019

Godzina emisji: 6.32

K.A/ag


 

Czytaj także

Prof. Henryk Domański o lewicy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:58
Prof. Henryk Domański zastanawia się, czy SLD jest jeszcze partią lewicową, czy czeka ją rozpad oraz czy utworzenie koalicji lewicowej przysporzy lewicy głosów
rozwiń zwiń